خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

12 مورد عجیب غریب در ژاپن

12 مورد عجیب غریب در ژاپن

12 مورد عجیب غریب در ژاپن

 

اگر روزی یک چراغ راهنمایی رانندگی دیدید که به جای چراغ سبز، چراغ آبی داشت و کیت‌کت با طعم سیب زمینی شیرین خوردید، مطمئنا در ژاپن هستید.

 1. موانع پر رنگ و لعاب

موانع خیابانی در نگاه اول ممکن است ناخوشایند به نظر برسند؛ هرچند می توانند کمی زیباتر باشند. در کشوری مثل کانادا برای هوشیاری چشم رانندگان موانع نارنجی تند و راه راه مشکی می بینید، اما در ژاپن به جای آن ها موانع کارتونی بامزه ای را می بینید که توجه شما را به خود جلب می کنند.

 1. چراغ راهنمایی آبی

در همه جای دنیا چراغ سبز به معنی حرکت و قرمز به معنای توقف خودرو است؛ اما در ژاپن ، چراغ سبز جای خود را به چراغ آبی داده است.

 1. جزیره خرگوش ها

در حوالی دریای شرق ژاپن، اوکونوشیما، جزیره ای وجود دارد که پر از خرگوش است. اگر از این محل عبور کنید، می توانید صدها خرگوش سفید نرم را ببینید و به آن ها غذا بدهید.

 1. میوه های گران قیمت

اگر از قیمت های بالای میوه در فروشگاه خود شرمنده هستید، حتما از قیمت های نجومی میوه در ژاپن خبر ندارید. قیمت بالای میوه در ژاپن باعث شده میوه هدیه دادن جزئی از فرهنگ آن ها شود. این را گلابی 19 دلاری (معادل 76 هزار تومان)، توت فرنگی دانه ای 5 دلار (معادل 20 هزار تومان) و خربزه 125 دلاری (معادل 500 هزار تومان) میوه فروشی های ژاپن، نشان می دهد.

 1. توالت های لوکس

مدت زمان طولانی در سرویس بهداشتی ماندن، یکی از حقایق زندگی ژاپنی است. با آن راحت نیستید؟

چمباتمه زدن روی توالت های سنتی را فراموش کنید و نوع مدرن آن را امتحان کنید. در ژاپن توالتی که در هوا عطر پخش کند، با پخش موسیقی صداهای ناخوشایند را مسدود کند و نشیمنگاه را با کنترل بالا و پایین ببرد، قیمتی معقول دارد و موردی مرسوم است.

 1. تبلیغ خودرو با رانندگان مسن و تازه کار

آیا تابه حال به نماد V شکل زرد و سبز کیبورد اموجی خود دقت کرده اید؟ باید بدانید این یک نماد ژاپنی به معنای تازه کار است. رایج ترین جایی که می توانید این نماد را ببینید، در آهنربای پشت ماشین است. رانندگان مبتدی در ژاپن به مدت یک سال آهنربای شوشینشا را پشت خودروی خود دارند. از سویی دیگر، نماد کورِیشا که شکل شبدر با چهار رنگ است، مخصوص رانندگان 75 ساله یا مسن تر است. پس اگر یک پروانۀ زرد را روی یک بک گراند سبز دیدید، بدانید که فردی مسن با شنوایی کم پشت رُل است.

 1. مانیتورهای جلوی خودرو

ممکن است اتومبیل شما صفحه نمایش مسیریابی در مقابل صندلی راننده داشته باشد و شاید حتی نمایشگر تلویزیونی در برابر صندلی عقب داشته باشد؛ اما در ژاپن هر دوی این صفحه نمایش ها در یکی ادغام شده است؛ که البته این خودروها در خارج از ژاپن به فروش نمی رسند.

 1. KFC برای کریسمس

 یک فست فود با برند شرکتی برای جشن کریسمس مناسب است؛ زیرا  این یک رسم ژاپنی محسوب می شود. این سنت در دهۀ 1970 آغاز شد، هنگامی که مدیر اولین رستوران کی اف سی در ژاپن به طور اتفاقی از خارجیان ژاپن شنید: خوردن گوشت بوقلمون را فراموش کرده اند؛ زیرا این گوشت در ژاپن خیلی سفت است. ژاپنی های کمی کریسمس را جشن می گیرند، اما این مدیر امیدوار بود که مرغ سوخاری بتواند جایگزین خوبی به جای گوشت بوقلمون باشد. بازاریابی خوب به این ایده کمک کرد و اکنون اگر بخواهید در روز کریسمس مرغ کی اف سی سفارش دهید، باید ساعت ها در صف بمانید.

 1. دستگاه سکه ای شگفت انگیز (دستگاهی برای فروش سیگار، نوشابه و ... که با سکه کار می کند)

ممکن است شما با انداختن سکه در این دستگاه ها نوشیدنی یا تنقلات دریافت کنید؛ اما این دستگاه ها در ژاپن جوراب های مدل ماهی، نوشیدنی پرنده ماهی، ماسک جراحی و کنسرو هویج تحویل شما می دهند. از سویی دیگر می توانید دستگاه های سکه ای را پیدا کنید که قهوه، ساکی و آبمیوه تحویلتان دهد.

 1. دوش های خشک کن لباس

 اغلب خانه های ژاپنی خشک کن لباس ندارد. در عوض، لباس های تمیز خود را خارج یا داخل حمام آویزان می کنند؛ زیرا دوش های حمام، پنکه ای روی خود نصب دارند که لباس ها را خشک می کند. حتی لباس های نازک بدون آنکه بر اثر گرما خراب شوند، سریع خشک می شوند.

 1. کیت کت های خوشمزه

وقتی کیت کت هایی با طعم شکلات شیری و توت فرنگی به بازار می آید، همه هیجان زده می شوند اما ژاپنی ها طعم های بیش تری را امتحان می کنند. تصور کنید کیت کت هایی با طعم ساکی، ترب ژاپنی و سیب زمینی بنفش دارید. بخش دیگری از محبوبیت کیت کت در ژاپن، به دلیل کافی شاپ هایی با نام کیتو کاتو است که خیلی زیاد به نام کیتو کاتسو نزدیک و به معنی : « مطمئنا تو برنده خواهی شد» بر مبنای CBS است.

 1. محافظ باران خودروها

در یک روز گرم تابستانی با 50 درصد احتمال بارش، ریسک است که به خودروی گرم یا خیس خود برگردید. در ژاپن یک سقف محافظ کوچک به شیشه های خودرو آویزان است تا جلوی ورود آب باران به داخل خودرو را بگیرد و این جزو امکانات خودرو است، درحالیکه در کشورهای دیگر باید خودتان آن را جداگانه نصب کنید.

 منبع: ریدرز دایجست

 

 

 مطالب مرتبط

طبیعتی منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو