خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

معماری ماندگار

معماری ماندگار

خوشبختانه چند سالی می شود که معماران و طراحان ایرانی به فکر افتاده اند تا چهرۀ شهر را زیباتر از گذشته کنند. این در حالی است که کلان شهرهایی مانند تهران، با حجم انبوه ساختمان سازی های نادرست توسط افراد نامتخصص روبروست.

ساختمان هایی با نماهای پر زرق و برقِ رومی و کلاسیک که مدِ روز شده اند و اما هیچ جایگاهی در معماری ایرانی ندارند. در این بین هستند طراحان متخصصی که با نگاه معمارانه و پر ظرافتشان، تمرکز خود را روی طراحی اصولی و زیبا؛ و نه صرفا تجملی، گذاشته اند و در گوشه کنار این سرزمین بناهایی در خور معماری ایرانی خلق کرده اند. اگرچه تعداد این بناها نسبت به ساخت و سازهای غیراصولی، اندک است؛ اما امید می رود مالکان با سپردن طراحی ساختمان های خود به دست افراد متخصص، در کنار ایمنی بیش تر و زیبایی شهر، به حفظ معماری بومی شان کمک کنند.

در این مقاله به معرفی یکی از بناهای معمارانه در شمال تهران به نام : مجتمع مسکونی باغ زعفرانیه می پردازیم.

طراحی این مجموعه توسط گروه معماری الگو با سرپرستی مهران خوشرو، در مساحتی 38000 متری در منطقۀ زعفرانیه انجام شده است. این پروژه در سال 1395 ساخته شده است.

مجتمع باغ زعفرانیه یک پروژۀ مسکونیِ خصوصی است که توسط کارفرما با 64 واحد مسکونی، در دوازده طبقه بالا و سه طبقه زیر زمین سفارش داده شد. بخشی از زمین مجموعه در یک باغ قدیمی به مساحت 6500 متر مربع در مناطق شمالی تهران واقع شده است.

نکته ای که در این مجموعه حائز اهمیت می باشد، اجتناب از بریدن درختان قدیمی است. بنابراین ساختمان متشکل از دو حجم ساختمانی است که از زیرِ زمین به هم متصل هستند.

ایدۀ اولیۀ این جعبه های چوبیِ سبز، نمایش اثر متقابل زندگی شهری و طبیعت است که برای اسکان گروهی از افراد پیش بینی شده است.

مخازنی در این مجتمع به کار رفته که آب باران را ذخیره می کنند و سپس از آن آب، برای آبیاری گیاهان استفاده می شود. به این ترتیب حجم زیادی درخت و گیاه در بالکن های این مجموعه و درختانی با ارتفاع دو طبقه در مجاورت نما تعبیه شده است.

پس از تعبیه درختان، هم یک حریم خصوصی و هم یک خُرد اقلیم در بالکن ها ایجاد شد. درختان همیشه سبزی که با آبیاری اتوماتیک در این حریم آبیاری می شوند، یک دید دوطرفۀ عمیق بین آپارتمان ها و منظرۀ شهر ایجاد کرده اند که پاسخی کارآمد به آلودگی هوای شهر تهران است.

در مدت زمان رشد گیاهان نما، پروژه برای خودش منظره های تازه ای ایجاد کرد که هیچ گونه وابستگی به منظرۀ محیط نداشت. به کارگیری درختان سازگار با اقلیم تهران پیرامون نما، یک همسایگی عمودی ایجاد کرده که گیاهان را از طبقۀ بالا به طبقۀ پایین رسانده و یک حریم خصوصی عمودی برای طبقات پایینی و یک منظرۀ سبز برای طبقات بالایی ایجاد کرده است.

یک روف گاردن با مساحت 2000 متر مربع روی بام طراحی شده است؛ که شامل: یک پل شبیه عمارت کلاه فرنگی، باغچۀ سبزیجات و یک مکان گردهمایی برای افرادی است که از این منظر استفاده می کنند و یک دید عالی با حریم خصوصی کافی برای آن ها فراهم کرده است.

در این مجتمع بیش از بیست و پنج نوع آپارتمان مختلف از 220 تا 720 مترمربع طراحی شده که طراحی هرکدام به لحاظ اندازه و چیدمان با دیگری متفاوت است و شامل پنت هاوس های دوقلو و آپارتمان های خانوادگی می شود. دست کم 65 درصد از محیط آن ها نمای بیرونی دارد که فرصت مغتنمی برای تماشا فراهم آورده است. پله ها و آسانسورها در فضای میانی احجام قرار گرفته که سبب شده نور طبیعی روز برای راه پله ها، لابی و آسانسور فراهم شود.

این پروژه در سال 95 رتبۀ سوم جایزۀ معمار را در گروه مسکونی آپارتمانی کسب کرده است.

منبع : آرک دیلی


معماری ماندگار
طراحی معماری معماری مدرن معماری پایدارمطالب مرتبط

نمایشی هنرمندانه از رنگهای لرزان
حراج بزرگِ روز کتاب
ترکیب  بی همتایی از رنگ و  شیشه

نظرات کابران باهوک ریویو