خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

عجیب ترین گزارش های سال 2017

عجیب ترین گزارش های سال 2017

عجیب ترین گزارش های سال 2017

موضوعی که در مورد اخبار علمی ممکن است مردم را به اشتباه بیاندازد این است که گاهی خبرنگاران همراه گزارش، فرضیات و گمان‌های خود را منتشر می‌کنند که یک خبر علمی را به یک گزارش شبه علمی تبدیل می‌کند.

 نوشتن یک داستان شبه علمی سخت نیست. گزارش‌ها این گونه تهیه می‌شوند که شما با یک دانشمند پشت تلفن صحبت می‌کنید و از وی می‌پرسید که چه کاری انجام داده است. در صورتی که گفته‌ها و نتایج منطقی باشد، به سراغ چند فرد مطلع دیگر می‌روید. همه گزارش‌ها این گونه تهیه می‌شوند.

اما چیزی در مورد اخبار علمی وجود دارد که باعث می‌شود مردم را به اشتباه بیاندازد و آن این است که گاهی خبرنگاران همراه گزارش فرضیات و گمان‌های خود را منتشر می‌کنند که مطالعه علمی نمی‌تواند از آن حمایت کند. بدین ترتیب یک گزارش و خبر علمی تبدیل به یک گزارش شبه علم می‌شود.

سال 2017 چندین اکتشاف علمی شگفت انگیز را به ارمغان آورد، اما در این میان برخی از اتفاقات علمی نیز با پوشش‌های بسیار بدی از طرف رسانه‌ها همراه شدند.

در این گزارش به مواردی از بدترین مقالات و خبرهای شبه علمی می‌پردازیم که در سال 2017 روی خروجی سایت‌های علمی قرار گرفتند.تئوری توطئه و پایان جهان، تنور داغ برخی از ژورنالیست‌ها است. اما بعضی از این مقالات خود را به صدر اخبار گوگل رساندند

قیامت نزدیک است

«نیبیرو»(Nibiru) یکی از این خبرها بود که فراگیری آن باعث شد تا یک نظریه توطئه فراتر از سرگرمی گسترش یابد.

سیاره X یک سیاره است که به «نیبیرو» معروف است. نظریه پردازان توطئه ادعا کردند زمین در ماه سپتامبر، اکتبر، نوامبر یا دسامبر (هر بار تاریخ آن تغییر کرد) با زمین برخورد کرده و قیامت به پا می‌شود.

البته که این خبر درست نبود، اما گمانه زنی‌های اخیر در مورد وجود سیاره نهم، با این واقعیت که بسیاری از چیزهای بد در واقع بر روی زمین در حال وقوع است، نگرانی مردم را افزایش داد.

این نظریه در دهه‌های گذشته نیز وجود داشت، اما نسخه سال 2017 آن منجر به انتشار بیانیه‌هایی در رسانه‌های عمومی مانند واشنگتن پست شد. در حالی که فاکس نیوز خلاف آن عمل کرد.

در آخر نیز دانشمندان گفتند هیچ تهدیدی از جانب نیبیرو متوجه زمین نیست.

یک دانشمند عمل پیوند سر را روی یک جسد انجام داد

احتمالا تا به حال نام «سرجیو کاناورو»، پزشک جراحی که در پی تحقق پیوند سر در انسان است را شنیده‌اید. اگر به خبرگزاری تلگراف رجوع کنید تصور می‌کنید این کار محقق شده است! اما حقیقت آن است که این عمل بر روی یک جسد انجام شده است.

بسیاری از افراد در حال رصد دقیق فعالیت‌های کاناورو هستند. وی ادعا می‌کند عمل پیوند سر را با موفقیت روی میمون و موش انجام داده است.

در مورد موش‌ها وی اشاره نکرد که نخاع به درستی کار می‌کرد یا خیر. تاکنون شواهد قانع کننده‌ای در انجام عمل پیوند سر از وی دیده نشده است و بایستی قبل از هیجان زده شدن راجع به این اخبار، منتظر ماند تا مراحل پیشرفت این کار اثبات شود.

یک زوج از سال 2008 بدون خوردن غذا زنده مانده‌اند!

و اما چند ماه قبل، یک خبر عجیب در برخی رسانه‌ها منتشر شد که حکایت از «بی‌خوراکی»(Breatharian) بودن یک زوج داشت که ادعا می‌کردند از سال 2008 تا کنون هیچ آب و غذایی نخورده‌اند و تنها با هوا زنده هستند.

«بی‌خوراکی» ادعای برخی افراد مبنی بر توانایی زندگی بدون خوردن غذا است که توسط مجامع علمی رد شده است.

افراد معتقد به بی‌خوراکی، غذا و در برخی موارد آب را برای انسان غیر ضروری می‌دانند و معتقدند که فقط بوسیله پرانا(نیروی حیات‌بخش در هندوئیسم) می‌توان به زندگی ادامه داد. برخی از آن‌ها مدعی هستند که با دریافت انرژی از نور خورشید نیاز خود را بر طرف می‌کنند.

این خبر به حدی غیر علمی و مضحک بود که نویسنده این مطلب دلیلی برای توضیح آن ارائه نمی‌دهد. هر کس که چنین اخبار زردی را مخابره می‌کند، به دنبال یک تعبیر هجوآمیز است و سعی در گنجاندن اخبار غیر علمی و شبه علم در اخبار علمی دارد.

 منبع : خبرگزاری ایسنااکتشافات علمی اخبار علمی گزارش های علمی شبه علم
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها