خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

راز درآمدزایی واتس اپ

راز درآمدزایی واتس اپ

راز درآمدزایی واتس اپ

چرا واتس اَپ 19 میلیارد دلار ثروت دارد؟ نرم افزارهای رایگان چگونه پولسازی می کنند؟

چطور؟ چرا؟ چگونه ممکن است یک اپلیکیشن رایگان درآمد زیادی کسب کند؟

واتس اَپ کاملا رایگان نیست؛ در ادامه به این حرف می رسید. بر اساس گفتۀ وبسایت شرکت SMS (سرویس پیام کوتاه) برای ساختن سیستم پیام رسانی بهتر، واتس اَپ اجازه می دهد کاربران از سراسر جهان، بدون پرداخت هزینه ای با یکدیگر پیام رد و بدل کنند. در عوض واتس اَپ از همان دادۀ اینترنتی استفاده می کند که برای ایمیل و وب گردی هایتان استفاده می کنید.

جمع و جور و عالی به نظر می رسد؛ اما 19 میلیارد دلار می ارزد؟

خلاصه ای از جزییات یک مقاله در سایت Forbes.com نشان داد ارزش مالی واتس اَپ به اندازۀ فیس بوک است. زیرا به رشد شبکه های اجتماعی جهانی کمک می کند و یک پیام رسان جدید است. کمپانی های دیگر به موفقیت واتس اَپ غبطه می خورند و به گفتۀ مارک زاکربرگ تنها برنامه ای است که توانست به تنهایی در رقابت با فیس بوک برتری خود را نشان دهد.

جالب است بدانید، همین برنامۀ کوچکی که روی موبایل خود دانلود کرده اید، 19 میلیارد دلار ثروت دارد. اما با این پول چه چیز دیگری می توانید بخرید؟ حق امتیاز ارزشمندترین باشگاه های ورزشی جهان؛ منچستریونایتد (2.23 میلیارد دلار)، رئال مادرید (1.88 میلیارد دلار)، تیم بیس بال نیویورک یانکیز (1.85 میلیارد دلار) و تیم فوتبال دالاس کابویز (1.85 میلیارد دلار) !! می توانید تصور کنید ؟!

با کمی دقت ارزش این تیم ها را درک می کنید؛ منچستریونایتد بالغ بر 650 میلیون نفر طرفدار دارد. نیویورک یانکیز به تنهایی یکی از سودآورترین تیم ایالتی آمریکا است. پس در اینجا ارزش آن ملموس تر است.

اما چگونه اپلیکیشنی مانند واتس اَپ پولسازی می کند؟

اکثر برنامه های مشابه طبق این عمل درآمدزایی می کنند:

  1. خریداری برنامه

همانند دیگر محصولات، اپلیکیشن ها نیز هنگام خریداری شدن، درآمد کسب می کنند. 0.99 دلار در هر خرید ممکن است چندان به چشم نیاید (انگری برد با این مبلغ می فروشد) اما این رقم افزایش می یابد. سپس به برنامه هایی مانند ماین کِرَفت نگاه می کنید که بسته های ویرایشی خود را 6.99 دلار می فروشد و درآمد آن از اپل استور، به تنهایی در روز کریسمس یک میلیون دلار است!

به طور مشخص برای واتس اَپ، هزینۀ دانلود یک دلار است. اما این برچسب قیمتی تنها در برخی کشورها وجود دارد. کاربران دیگر از سراسر جهان برای یک سال برنامه را به صورت رایگان در اختیار دارند و پس از آن بایستی سالیانه یک دلار پرداخت کنند.

  1. نوع رایگان

حتی اپلیکیشن های رایگان یا آن هایی که رایگان دانلود می شوند نیز می توانند درآمدزایی کنند؛ آن هم به مقدار زیاد! این برنامه های رایگان به کاربر اجازۀ دانلود مجانی می دهند، اما به ازای برنامه های اضافی شان، قدرت UPS، بازی ها، برنامه های زنده و ... هزینه دریافت می کنند. مانند کندی کِراش و کِلش آو کِلنز.

  1. تبلیغات

احتمالا متوجه تبلیغات گوناگون در اپلیکیشن های محبوب خود شده اید (چگونه می توان آن ها را نادیده گرفت؟) درست مانند تبلیغات در شبکه های اجتماعی، مجلات، تلویزیون و ...

، شرکت ها برای تبلیغ محصول یا خدمات خود در اپلیکیشن های موبایلی نیز هزینه می کنند. در حالیکه واتس اَپ شبیه دیگر اپلیکیشن های چت، (مثل وی چت که در چین شناخته شده تر است و هر دو قابلیت چت و بازی را دارد)، هنوز این رویکرد را در دستورکار خود قرار نداده است. وی چت با 440 میلیون کاربر خود، در سه ماهۀ دوم سال 2014، 924 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

در همۀ این بررسی ها، یک مسئله مهم را فراموش شده است: واتس اَپ به ازای هر دانلود در IOS و در دیگر سیستم عامل ها سالیانه یک دلار درآمد دارد ( و نه تنها برای هر کاربر)؛ حتی با یک سطح کاربری گسترده، ممکن است درآمد کمپانی صدها میلیون دلار باشد. بنابراین شکاف پرنشده و بزرگی میان صدها میلیون دلار و 10 میلیارد دلار وجود دارد.

اما چرا واتس اَپ بیشتر پیشنهاد شده است؟ زیرا ارزش این اپلیکیشن با فیس بوک برابر است. 450 میلیون کاربر آن را می خرند، فرصت رشد، چشم اندازهای آینده، داده های برنامه، لیست مخاطبین، حفظ برنامه دور از دسترس رقبا؛ همۀ این ها یک برچسب قیمت دارد و نشان دهندۀ یک اپلیکیشن قدرتمند است.

 منبع : Idtech
نظرات کابران باهوک ریویو