خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 ماده غذایی شگفتی ساز

5 ماده غذایی شگفتی ساز

5 ماده غذایی  شگفتی ساز

اولین نکته: اگر سیگار می کشید، آن را کنار بگذارید! تنباکو علت مرگ 87 درصد از کسانیست که از سرطان ریه جان خود را از دست می دهند. البته که ممکن است غیرسیگاری ها هم به سرطان ریه مبتلا شوند (دود سیگار برای کسانی که اطراف آدم های سیگاری هستند، نیز تا 30 درصد ریسک ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد). در صورتیکه که چاره ای برای فرار از دود سیگار ندارید، غذاهایی مصرف کنید که تنفستان را بهبود می بخشند.

  1. سبزیجات چلیپایی (کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، کلم...)

سبزیجات چلیپایی مانند یک تیم محافظ در بدن عمل می کند، که قبل از آنکه عوامل سرطانزا به بدن آسیب برسانند، آن ها را از بین می برد. اما سبزیجاتی مانند: گل کلم، کلم بروکسل (کلم فندقی) و مخصوصا بروکلی که محافظان بزرگی برای امنیت بدن و سرشار از سولفورافن هستند، بزرگ ترین ماده غذایی ضدسرطان به شمار می روند.

سبزیجات چلیپایی شامل ماده ای هستند که هورمون گیاهی اوکسین کِلَس نامیده می شود و مانند یک دستگاه تصفیه، سلول هایی که توسط مواد سرطانزا آسیب دیده اند را قبل از آنکه منجر به بیماری سرطان شوند، ترمیم می کنند. برخی پژوهش ها نشان می دهند خوردن کلم بروکلی، کلم بروکسل و جوانه ها ریسک ابتلا به سرطان ریه را تا 40 درصد کاهش می دهند.

  1. پرتقال، فلفل قرمز، هویج، هلو

مواد غذایی نارنجی و قرمز رنگ خواص یکسانی دارند. این مواد در خود یک نوع کاروتنوئید (یک نوع رنگدانۀ آنتی اکسیدان نارنجی) به نام بتا کریپتوگزانتین دارند که به نظر می رسد عملکرد ریۀ افراد سیگاری را بهبود می بخشد. نتایج مطالعات سلامت سنگاپور-چین نشان می دهند رژیم های غذایی که حاوی بتا کریپتوگزانتین هستند، ریسک ابتلا به سرطان ریه را در افراد عادی 25 درصد و در افراد سیگاری 37 درصد کم می کند.

  1. سویا

تحقیقات اولیه پیشنهاد می دهند مانند سرطان سینه، استروژن ممکن است رشد تومورهای سرطانی را تقویت کند و محققان معتقدند سویا می تواند اثر استروژن را کند و پیشرفت سرطان ریه را متوقف کند.

  1. بادام، ساردین، ماهی ماکرو(سیباه) و سایر غذاهایی که اسیدهای چرب امگا 3 دارند

برخی تحقیقات نشان می دهند ترکیبی از دود سیگار و چربی حیوانی می تواند سبب سرطان ریه شود. به نظر می رسد جایگزین کردن گوشت پرچرب با گوشت ماهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است، اثرات مخرب را به حداقل می رساند.

  1. اسفناج، کلم، لوبیا و سایر موادغذایی غنی از فولیک اسید (ویتامین B9)

اگر سیگاری هستید یا اخیرا آن را ترک کرده اید، غذاهایی که اسیدفولیک، ویتامین B دارند، مصرف کنید زیرا سلول های سرطانی آسیب دیده توسط تنباکو را ترمیم می کند. مطالعۀ دیگری نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری که در رژیم غذایی خود مقدار زیادی اسیدفولیک می گنجانند، 40 درصد کاهش می یابد. مصرف سیگار مانند نوشیدن الکل، اسیدفولیک بدن را نابود می کند.

 منبع : ریدرزدایجست

 

 غذاهای سالم رژیم غذایی سالم
نظرات کابران باهوک ریویو