خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

فواید بی‌شمار ویتامین‌ها

فواید بی‌شمار ویتامین‌ها

فواید بی‌شمار ویتامین‌ها

ویتامین‌ها به موادی گفته می‌شود كه وجودشان برای عملكرد بدن ما ضروری است. این مواد ضروری را با عنوان‌های ویتامین A،B،C،D،E و... می‌شناسیم. در بین ویتامین‌های مختلف فقط ویتامین D توسط بدن سنتز نمی‌شود و باید روزانه جذب بدن شود. داشتن یك تغذیه مناسب، كافی است تا از كمبود ویتامین جلوگیری شود. در ادامه تاثیر ویتامین‌ها بر روی پوست بررسی می‌شوند. لازم است به جای استفاده از لوازم آرایشی مختلف، ویتامین بدن‌تان را بالا ببرید تا هم پوست زیبایی داشته باشید و هم سلامتی بدن‌تان تضمین شود.

ویتامین A

ویتامین A را همچنین بتاكاروتن یا رتینول نیز می‌نامند. این رنگدانه نارنجی رنگ در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. این ویتامین برای تقویت بینایی و زیبایی پوست لازم است. ویتامین A كیفیت پوست را بالا می‌برد، سنتز كلاژن پوست را تحریك و پوست را ضخیم‌تر می‌كند. این ویتامین التیام‌بخش است و باعث احیای سلول‌های مرده می‌شود. ویتامین A در جگر، كره، لبنیات، زرده تخم مرغ، خیار، سبزیجات سبز رنگ، انواع ماهی‌ها و... وجود دارد.

ویتامین C

فواید بی‌شمار ویتامین C بر همه روشن است. این ویتامین معجزه‌گر در بیشتر مكانیسم‌های بدن شركت دارد و باعث جذب آهن موجود در مواد غذایی می‌شود و خواص آنتی‌اكسیدانی دارد یعنی اینكه با رادیكال‌های آزاد مقابله می‌كند. ویتامین C را می‌توان ویتامین زیبایی هم نامید زیرا باعث می‌شود رنگ چهره روشن‌تر شود. ویتامین C خاصیت ضدپیری دارد و پوست را تمیز می‌سازد. این ویتامین از پوست در برابر اشعه‌های ماورای بنفش حفاظت كرده و خال‌های قهوه‌ای را كم رنگ‌تر می‌كند.

ویتامین B2

ویتامین B2 كیفیت بافت‌های پوستی را حفظ می‌كند.اگر بدن با كمبود این ویتامین مواجه باشد، پوست به‌ویژه ناحیه لب‌ها ترك ‌خورده یا كشیده می‌شود. این ویتامین به‌ویژه در جگر ومواد غذایی دیگری از قبیل تخم‌مرغ، میوه‌های خشك، قارچ، لبنیات، اسفناج و نخودفرنگی وجود دارد. علاوه بر این ویتامین B2 در گوشت، آووكادو، نان كامل و موز نیز وجود دارد.

ویتامین B5

ویتامین B5 با پیری پوست مقابله می‌كند و باعث احیای بافت‌های پوستی می‌شود. برای افرادی كه پوست حساس یا خشك دارند این ویتامین یك نوازش پوستی دلپذیر محسوب می‌شود. ویتامین B5 علاوه بر اینكه برای پوست مفید است، برای مو و ناخن‌ها نیز بسیار مفید است. این ویتامین در زرده تخم‌مرغ، دانه‌های كامل، گوشت، ماهی‌ها، محصولات لبنی و... وجود دارد.

ویتامین E

ویتامین E آنتی‌اكسیدان، ضدالتهاب و مرطوب‌كننده است. این ویتامین همچنین در سنتز گلبول‌های قرمز شركت دارد. ویتامین E به‌دلیل دارا بودن خواص ضدرادیكالی، ویتامین ضدپیری فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. این ویتامین، پوست را برای قرار گرفتن در معرض آفتاب آماده می‌كند و در عین حال مقاومت پوست را بالا می‌برد. ویتامین E در گردو، سبزیجات سبزرنگ، عسل، كره، روغن جوانه گندم، مارگارین، ذرت و سویا به وفور وجود دارد.

ویتامین B6

این ویتامین از پدیدآمدن لكه‌های رنگی روی پوست جلوگیری می‌كند و مرطوب‌كننده خوبی به حساب می‌آید.

ویتامین F

این ویتامین باعث می‌شود كه پوست جوان بماند. افرادی كه با كمبود ویتامین F (اسید لینولئیك) مواجه هستند پوست خشكی دارند، و بیشتر در معرض ابتلا به اگزما قرار می‌گیرند. كمبود این ویتامین باعث می‌شود زخم‌ها دیرتر التیام یابد و بافت‌های پوست به سختی احیا شوند. این ویتامین در ماهی‌های چربی مثل ماهی آزاد، روغن‌های گیاهی، روغن گل مغربی، ذرت و... وجود دارد.

منبع :آرمان امروزویتامین ها ویتامین c تاثیر ویتامین بر پوستمطالب مرتبط

ماجرای ریش رستم چیست؟!
2 فوریه روز جهانی تالاب ها
5نکته ساده اما مفید برای داشتن پوست سالم

نظرات کابران باهوک ریویو