خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

با زندگی مهربان باشیم

با زندگی مهربان باشیم

با زندگی  مهربان باشیم

زندگی از دید هر شخصی متفاوت است و هرکسی با توجه به شرایط زندگی اش، تعریف خاصی از آن دارد.

روزها سپری می شوند... آدم های خاصی به زندگی ما می آیند و می روند، خاطره ها ساخته می شوند، موقعیت ها تغییر می کنند و ما نظاره گر این تحولات در زندگی مان هستیم. امروز روز قدر دانی از زندگی است. روزی که اولین بار در سال 1965 جشن گرفته شد و پس از آن توسط انجمن مدیتیشن سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد. برخی افراد به طور روزانه از خانواده و اطرافیانشان قدردانی می کنند؛

مثلا: از مادر و پدری که برای بزرگ شدنشان زحمت کشیده اند. امروز، روزی است که باید به خاطر مواهب زندگی، چه کوچک و چه بزرگ، سپاسگزار باشیم. ممکن است برخی از ما اکنون در شرایط سختی قرار گرفته باشیم؛ شاید تحت فشارهای زیادی باشیم. اما باید این امید را داشته باشیم که همۀ این مشکلات موقت هستند. مانند همۀ لحظه هایی که حس کردیم در حال سقوط هستیم اما انگار دستی به موقع ما را گرفت و بالا کشید.

تمام لذت زندگی به امید است. امیدی که هرگز خاموش نشود و روز به روز قوی تر شود. هرکس به چیزی امید دارد، مهم داشتنِ آن است؛ به هرگونه ای که باشد. خیلی از ما خوشبختی هایی داریم که آن ها را نادیده می‌گیریم. خانواده، سلامتی، سقف بالای سر، عشق، دوست خوب، انرژی... و خیلی چیزهای دیگر که حال ما را خوب می کند و ما آن ها را نمی بینیم. دلیل دیگری که در زندگی خیلی از ما جای دارد و باعث حس ناامیدی در اغلب ما می شود، توقع های بیجاست. توقع از هرکس و هرچیزی. ما در شرایط سخت از نزدیکانمان انتظار کمک داریم و هنگامی که از آن ها ناامید می شویم، زندگی برایمان تیره و تار می شود. شاید بهتر باشد گاهی خود را جای طرف مقابل قرار دهیم و شرایط را بسنجیم، به این فکر کنیم شاید این کار از توان او خارج است یا اصلا هیچ کدام از این مسائل! آن شخص به هر دلیلی دوست ندارد در آن موقعیت به ما کمک کند. بنابراین این ما هستیم که باید توانایی شنیدن نه را در خود تقویت کنیم و توقع نداشته باشیم چون ما به آن ها یک بار

کمک کرده ایم، اکنون موظف به جبران هستند. چقدر زندگی زیباتر می شود اگر بی توقع و بدون انتظار مهربان باشیم.

همین طور که نباید از دیگران متوقع باشیم، در مورد فرزندانمان نیز می بایست این روش را در پیش بگیریم. درست است

که آن ها جزئی از زندگی ما هستند و برای پیشرفتشان تلاش کرده ایم؛ اما نمی توانیم انتظار داشته باشیم تنها برای رضایت خاطر ما زندگی کنند. این بدین معنی است که زندگی آن ها، در نهایت حاصل انتخاب های خودشان است. گاهی باعث افتخار ما می شوند و گاهی هم ممکن است خطا کنند. پس کسی باشید که در لحظات شادی، به آن ها تبریک می گوید و در مواقع ناکامی آن ها را به تلاش مجدد تشویق می‌کند و زیباتر از همۀ این ها عشقی است که به آن ها می دهید.

داشتن یک زندگی خوب مانند دیگر عادت هایمان است؛ فقط کافیست برای داشتنش تمرین کنیم. تمرین رفتارهای مثبت در زندگی روزمره. با قولی که برای ساختن یک زندگی شادتر به خود می دهید، یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید همه چیز اطرافتان زیباست. همۀ این ها به این بستگی دارد که چگونه و از چه دیدی به اطرافتان بنگرید.

اما کسانی که از زندگی خود قدردان هستند، چه ویژگی هایی دارند؟ در وبسایتی ویژگی های افراد راضی و قدردان از زندگی، را می خواندم. این ویژگی ها را بخوانید و سعی کنید آن ها رادر خودتان تقویت کنید:

1.آن ها از کاری که انجام می دهند، متنفر نیستند. اغلب افراد در دنیا، زمانی حدود نود هزار ساعت در زندگی شان (بیش از یک سوم عمرشان) را در محیط های کاری می گذرانند. شغل شما تاثیر عمیقی روی کیفیت زندگی تان دارد. پس آگاهانه انتخاب کنید.

2.این افراد عاقلانه انتخاب می کنند که زمانشان را کنار چه افرادی سپری کنند. افرادی را برای دوستی انتخاب کنید که صادقانه دوستتان دارند، تشویقتان می کنند و باعث می شوند لبخند بزنید.

3.افراد قدردان اولویت های خود را به ترتیب دسته بندی می کنند و انجام می دهند. زیرا می دانند در زندگی شان چه چیزی مهم است و چه چیزی مهم نیست.

4.کسانی که قدردان زندگی هستند، وجود کسی را نادیده نمی گیرند. در حالیکه شخصی دلیل شادی آن ها باشند، دنبال عامل خارجی نمی گردند. این را بدانید هنگامی که با دیگران با احترام رفتار کنید، ارزش خود را بالا می برید.

5.آن ها هیچ روزی را هدر نمی دهند. البته هر روزشان هم صرفا پربار و عالی نیست، اما برایشان مهم تلقی می شود.

6.این افراد گهگاه به پشت سرشان نگاه می کنند، اما در گذشته زندگی نمی کنند. از اشتباهات گذشته درس می گیرند. همان طور که برای آیندۀ بهتر کار می کنند، این را هم می دانند که مرکز قدرت در زمان حال است.

7.آن ها درمورد معنای زندگی کنجکاو هستند. در زندگی هم آهسته و هم سریع پیش می روند. آهسته زندگی کردن و در طول روز مدتیشن داشتن، ملایم و مسالمت آمیز به نظر می رسد؛ اما شاید به مرور زمان، این وضعیت کسل کننده شود. اگر می خواهید همۀ آنچه در زندگی به آن نیاز دارید را تجربه کنید، باید هم آهسته و هم پر سرعت باشید و حد تعادل میان این دو را در زندگی خود نگه دارید.

8.مهم تر از همۀ این موارد، کسانی که قدردان زندگی خود هستند، ارزش فوق العادۀ خود را می دانند و صادقانه خودشان را دوست دارند.

 قدردانی از زندگی لذت زندگی زندگی ایده آلمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو