خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

به کجا چنین شتابان؟!

به کجا چنین شتابان؟!

به کجا چنین شتابان؟!

آیا نرخ دلار کاهش می یابد؟

این سوال بسیاری از مردم در روند افزایش قیمت دلار در این روزهاست. نه تنها مردم نگران وضع موجود، و تاثیر آن بر قیمت مایحتاج روزانه و قیمت‌ هایی که همچنان رو به جلو در حال حرکت است، هستند؛ بلکه این روند بسیاری از سرمایه داران و بازرگانان را با مشکلات مختلفی روبه رو کرده است. گمانه زنی های مختلفی مبنی بر اینکه ، ممکن است این روند راهی برای جبران کسری بودجه باشد، وجود دارد؛ چرا که افزایش دلارباعث می‌شود که دولت ارزهایی مانند دلار و یورو را با قیمت بیشتری بفروشد، تا در اواخر سال ریال بیشتری را به دست آورد.هر چند که در این بین افزایش قیمت ارز می تواند در راستای حمایت از تولید و خرید اجناس داخلی نیز بسیار تاثیر گذار باشد. چه اتفاقاتی باعث می شود که نرخ دلار تغییر کند؟

دلایل زیادی در این موضوع سهیم هستند. واضح است،که وقتی ارزش پول داخلی یک کشور کاهش پیدا می کند در نتیجه قیمت ارز خارجی نیز در آن کشور گران می شود. در بین آنها می توان بیشتر به دلایل افزایش تنش در سیاست های خارجی و یا نوسانات قیمت طلاو نفت ، عملکرد اقتصادی دولت و تحولات اقتصاد در سطح بین المللی دانست، هرچند بهتر است که دیگر دلایل افزایش نرخ ارز را در این روزها به کارشناسان اقتصادی سپرد.

پول در هر کشوری مهمترین بخش از اقتصاد آن کشور محسوب می شود. برای دانستن اینکه با ارزش ترین و بی ارزش ترین پولهای دنیا به کدام کشورها تعلق دارند، با ما همراه باشید:

بهتراست بدانید که هیچ ارتباطی بین کشورهایی که پول رایج آنها با ارزش است، با قدرتمند بودنشان نیست بلکه دارای ارزش برابری بالایی هستند. نکته قابل توجه این است که ارزش این پول ها فقط در مرزهای جغرافیای خود این کشورهاست و اغلب آنها نیز از کشورهای کوچک هستند. دینار کویت از با ارزش‌ترین پول‌های دنیا محسوب می‌شود و بعد از آن دینار بحرین، ریال عمان ولاتس لتونی است.

افزایش نقدینگی، اشتباه در سیاست‌های پولی و مالی، تورم و دلایل دیگر نیز منجر به کاهش ارزش پولی یک کشور می شود. بی ارزش‌ترین پولها به کشورهای کره جنوبی و عراق، تانزانیا ،کلمبیا و کامبوج و سیرالئون تعلق دارد.

هر چند در اقتصاد یکی از راهکارهای پایین نگه داشتن ارزش پول در بعضی از کشورها از جمله چین به خاطر این موضوع است که دیگر کشورها را برای خرید محصولات به کشورهایی ترغیب کنندکه ارزش پولی کمتری دارند و اینگونه متحمل هزینه کمتری شوند. چین یکی از این کشورها است، که از تک محصولی بودن خارج می شود و تولیدات خود را به صورت گسترده ای افزایش می دهد.

اما نرخ ارز چگونه محاسبه می شود؟و اینکه چه ارزهایی بیشتر در دنیا داد و ستد می شود ؟

در کشورهایی که نظام ارزی آنها آزاد است و دولت و بانک مرکزی در بازار ارز دخالتی ندارند، یک بازار جهانی ارز وجود دارد که در آن ورود و خروج ارزهای مختلف آزاد است؛ و نوسانات عرضه و تقاضای ارز است که قیمت را تعیین می کند. در برخی از کشورها هم ورود و خروج ارز تحت نظر دولت و بانک مرکزی است. و دولت عمده ترین خریدار و فروشنده ارز محسوب می شود و تحت این شرایط است که اتفاقات سیاسی و یا اجتماعی و اقتصادی می تواند در تعیین قیمت دلار سرنوشت ساز باشد.

اما کشورها و ارزهایی که بیشترین داد و ستد ارزی را در جهان دارند شامل دلار آمریکا ،یورو، ین ژاپن،پوند انگلیس، فرانک سوئیس و دلار کانادا است.

در این میان دلار آمریکا رایج ترین ارزی است که در بازار معامله ارزی جابه جا می شود . عوامل موثری در قدرتمند بودن این ارز وجود دارد ازجمله وضعیت مطلوب اقتصادی آمریکا نسبت به ژاپن و منطقه یورو است. برای دانستن مطالب بیشتر درباره دلار می توانید انیمیشن جالب زیر را ببینید:

 

 برای درج زیرنویس، می توانید روی گزینه دوم (سه نقطه) از سمت راست ویدیو کلیک و زبان مورد نظر را انتخاب کنید.

 دلار نرخ ارز افزایش قیمت دلار ارزش پول
نظرات کابران باهوک ریویو