خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

برف بخوریم یا شیره انگور؟

برف بخوریم یا شیره انگور؟

برف بخوریم یا شیره انگور؟

با آمدن برف و سرما در بیشتر نقاط کشور آن هم در نیمه زمستان، موجی از شادی در بین مردم شکل گرفت. دوباره داستان ساختن آدم برفی و برف بازی‌های کودکانه و خوردن برف و دوشاب در کنار خانواده، تجربه ای یادگار از ایران باستان را برای همه تداعی کرد. سوالی که پیش می آید این است که آیا خوردن برف آن هم در این زمان در حالیکه ماه های زیادی را در آلودگی هوا به سر بردیم می تواند مضر باشد یا اینکه چون، سنت قدیم با خوردنش مریضی را تا سال آینده از ما دور می‌کند؟

بلاخره بخوریم یا نخوریم؟

خوردن برف آن هم با دوشاب و یا شیره انگور از سنت های قدیمی ما ایرانیان در روزهای سرد برفی بود. زمانی که آلودگی هوا به این شدت آزار دهنده نبود، مردم برف را آن هم نه در بارش اول و دوم، بلکه لایه ای از برفی که حاصل بارش سوم بود را از جایی که در بلندی قرار داشت بر می‌داشتند و باشیره انگور که آن هم به علت طبع گرم و کالری زیادش و یا با دوشاب مخلوط ؛ و در زیر کرسی با لذتی هر چه تمام‌تر در کنار عزیزانشان میل می‌کردند.

اما اکنون بسیاری از متخصصان تغذیه این کار را تایید نمی‌کنند. چرا که معتقدند بسیاری از آلاینده های سمی هوا با خوردن برف وارد دستگاه گوارش شده و دلیل بیماریهای دستگاه گوارشی می‌شود و بیماری های عفونی را به بدن و دستگاه گوارش وارد می کند.

چند توصیه زمستانی

حال با توجه به شرایط کنونی، بیشتر خوردن چه مواد غذایی آن هم در این سرمای زمستان توصیه می شود:

بهتر است که زمستان و سرمایش را با خوردن خوراکی هایی با طبع گرم و پر انرژی، با سلامت بیشتری سپری کنید. چرا که در زمستان بدن به غذاهایی با کالری زیاد احتیاج دارد. مواد غذایی که طبع سرد دارند را با موادی که گرم هستند میل کنید. ماست را با سبزی نعناع و پونه و خوردن برنج را با زیره و بعد از خوردن ماهی از خرما استفاده کنید.

از دمنوش ها غافل نشوید

هرچند خوردن نوشیدنی های گرم و سوپ و آش می تواند لحظه ای بدن شما را گرم کند اما نوشیدن دمنوش هایی همراه با زنجبیل و گل گاوزبان و آویشن گرما و انرژی بیشتری را می دهد و می تواند بسیار دلچسب باشد و بدن را در زمستان گرم و پرانرژی نگه دارد. اما در ادامه می خواهیم درباره مصرف مواد غذایی که بیشتر در زمستان توصیه می شوند جدا از موارد مفید بودن آن ها برایتان بازگو کنیم.

با ما همراه باشید:

برای صبحانه به غیر از مصرف بیشتر سفیده تخم مرغ ، شیره انگور را به همراه عسل و ارده فراموش نکنید. گرمی و انرژی حاصل از خوردن این مواد غذایی ارزشمند می‌تواند انرژی زیادی را برای شروع یک روز سرد زمستانی برای شما به ارمغان بیاورد.

خوردن گوشت، آن هم گوشت گوسفند موجب تقویت قوای بدن و افزایش انرژی در شما می شود .به غیر از استفاده میوه های خشک مانند کشمش، آلو، زرد آلو و آجیل در بین میوه های تازه خوردن موز کیوی و پرتقال بسیار توصیه شده است.
استفاده از ادویه هایی مانند زعفران و فلفل و زیره سیاه در پخت غذا گرمی خوشایند و مطبوعی را به غذاها می دهد.خوراکی های زمستان طبع سرد طبع گرم خوردن برف
نظرات کابران باهوک ریویو