خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

6 راه برای جوان ماندن مغز

6 راه برای جوان ماندن مغز

6 راه برای جوان ماندن مغز

آیا دلتان می خواهد حافظۀ بهتر، مهارت مدیریت بحران و قوۀ ادراک قدرتمندی داشته باشید؟

ترفندهای زیر را انجام دهید.

این درست است که بچه ها هیچ کاری برای انجام دادن ندارند، جز اینکه بخورند، بخوابند و یاد بگیرند؛ در حالیکه بزرگسالان با مشکل زمان و فشار زندگی واقعی روبرو هستند.

راشل وو، استاد روانشناسی دانشگاه ریورساید کالیفرنیا در مقاله ای که در مورد پیشرفت انسان ها منتشر کرد، استدلال می کند استفاده از رویکردهای کودکانه در هر سنی کمک می کند فاتح چالش های جدید باشیم. این روش نه تنها به رشد استعدادها و عادت های جدید کمک می کند، بلکه تحقیقات نشان می دهند به جوان ماندن مغز نیز کمک می کند و روند پیری را به تاخیر می اندازد.

وو می گوید: با گذشت زمان ما از مرحلۀ «یادگیری فراگیر» و «یادگیری تخصصی»، با تمرکز روی شغلمان و حوزه های تخصصی خاص گذر می کنیم.

 شش مهارت زیر را یاد بگیرید. این مهارت ها در کودکان سبب افزایش توانایی های شناختی اولیه را نشان داده است. اگر فرصتی برای تمرین این روش ها فراهم کنیم، در مورد بزرگسالان نیز صدق کند.

 

1.از منطقۀ امن خود بیرون بیایید

وو می گوید: ما به عنوان یک فرد بالغ، مایلیم از مهارت های روزمره و روتین استفاده کنیم. به طرف شغل هایی می رویم که پیش تر در آن ها مهارت داشته ایم؛ در مسیری می رانیم که هر روز از آن می گذریم و به سمت همان محل همیشگی می رویم. با روزمرگی های خود زندگی می کنیم و با آن راحت هستیم. اما این تکرار مکررات، روند بخشی از مغز ما که به طور منظم از آن استفاده می کنیم، را محدود می کند.

وی ادامه می دهد: اگر شما در حال تلاش برای یادگیری یک مهارت جدید هستید و به نظرتان یادگیری اش آسان به نظر می رسد، این ممکن است نشانه ای باشد که می گوید شما پیش تر با آن آشنا شده اید.

جایگزین کردن این مهارت با مهارت دیگری که چالش برانگیزتر باشد، با روشی که قبلا اتخاذ می کردید، متفاوت تر است و برای شما مزیت بیش تری دارد.

2.یک معلم بگیرید

وو می گوید: این که بزرگسالان به خودشان مهارت های جدید یاد بدهند، کاری سخت و دشوار است؛ مخصوصا اگر کاملا با آن ناآشنا باشند. استخدام کردن یک معلم یا کلاس رفتن می تواند الهام بخش یک نظم شخصیتی و باعث پیشرفت افراد باشد. برای این کار استطاعت مالی ندارید؟ در این شرایط اگر هنری دارید می توانید آن را با شخص دیگری که هنر دیگری دارد، مبادله کنید که این سیستم این روزها بین بزرگسالان رواج دارد. هرکسی می تواند یک معلم باشد.

وو می گوید: این ممکن است سخت ترین مورد باشد، زیرا در فرهنگ ما نهادینه شده و جزو کلیشه های شخصیتی ماست که به عنوان یک بزرگسال، ارتقای آن سخت است. بسیاری معتقدند افراد بزرگسال برای موفقیت نیاز به استعدادهای ذاتی دارند و کار سخت به تنهایی کافی نیست.

خودباوری در نظر افرادی که به آن اعتقادی ندارند، کوچک به نظر می آید. اما باید تلاش کنید تا خود را باور داشته باشید و مطمئن باشید نتیجۀ موثر برایتان خواهد داشت. با تمرین می توانید این کار را انجام دهید.

4.اطراف خود را با افراد مشوق پر کنید

ترس از اشتباه یکی از دلایل دیگری است که سبب کند شدن یادگیری مهارت های جدید در افراد می شود. اگر ما تلاش کنیم و موفق نشویم، با انتقاد مواجه می شویم، پولمان را از دست می دهیم یا ممکن است مورد حمله کلامی دیگران قرار بگیریم.

به همین دلیل است که حضور افرادی که در این مواقع ما را پشتیبانی کنند، مهم است؛ چه در خانه؛ چه در کار؛ کسی که به شما اجازه دهد اشتباه کنید و از آن اشتباه درس بگیرید. اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید.

5.به خودتان قول بدهید و زیر آن نزنید

وو می گوید: آنچه که افراد را باانگیزه تر می کند، بسیار فردی است و آن ها به منبع الهامی نیاز دارند تا به آن ها انگیزه دهد. یکی از دلایلی که من معلم پیانو دارم، این است که اگر هر هفته مجبور به حضور در کلاس تمرین نباشم، زمانم را صرف کار دیگری می کنم. اگر استطاعت مالی دارید، می توانید به یک فعالیت جدید بپردازید؛ مثلا پیش پرداخت یک کلاس تنیس را بدهید و یک راکت تنیس بخرید یا برای تقویت زبان خود به یک کشور خارجی سفر کنید. توجه داشته باشید تعهد برای هدف حتما نباید با صرف پول همراه باشد.

6.در یک زمان بیش از یک چیز یاد بگیرید

وو می گوید: فورا یک چیز جدید یاد بگیرید. زیرا زمان با ارزش است. ما تمایل داریم روی یک فعالیت یا مهارتی که قصد داریم در آن بهتر شویم، تمرکز کنیم. اما اگر زمان خود را تقسیم کنید و در آنِ واحد سه یا چهار مهارت جدید یاد بگیرید، مغز شما در ابعاد مختلف گسترش می یابد. این بدان معنا نیست که شما در یک زمان چهار چالش جدید را شروع کنید؛ اگرچه ممکن است یک زبان جدید را در  سال 95 شروع کرده باشید و امسال کلاس آواز را در کنار آن ادامه دهید و سال بعد مهارت دیگری. می توانید به تدریج با توجه با توانایی هایتان فعالیت های جدید را به زندگی خود اضافه کنید.

اگر حوزه های مختلف را امتحان کنید، مثلا یک فعالیت هنری و یک فعالیت بدنی؛ می توانید مغزتان را به طرز موثرتری گسترش دهید تا اینکه بخواهید نقاشی، حجاری و طراحی را با هم امتحان کنید.

این شش روش نتیجۀ پنج دهه تحقیق است. وو معتقد است صرف پول و زمان برای یادگیری، لذتی است که همه از آن برخوردار نیستند؛ مخصوصا وقتی از سمت اطرافیان، کار و نفسِ خود برای بهتر شدن در کاری، پاداش می گیریم.

گام اول در این راه آگاهی از فوایدی است که این شیوۀ زندگی در کوتاه مدت برایتان خواهد داشت است.

منبع : تایمرویکرد مغز بهبود عملکرد ذهن
نظرات کابران باهوک ریویو