خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

این سوپ های خوشمزه و سبک

این سوپ های خوشمزه و سبک

این سوپ های خوشمزه و سبک

در روزهای سرد زمستانی و هنگامی که دست و پایتان یخ زده، هیچ چیز مانند خوردن یک کاسه سوپ داغ لذت بخش نیست. خوردن سوپ برای هرکسی امکان پذیر است؛ چه آن کسی که در خانه اش نشسته و چه کسی که در سفر است؛ چه فقرا، چه پولدارها، چه افراد سالم و چه بیماران، همه می توانند این وعده غذایی راحت و خوشمزه را بخورند. انواع سوپ با توجه به سلیقه ها و مواد غذایی محلی، طی دوران های مختلف، تکامل یافته است. مثلا در انگلیس، سوپ چاودر، اسپانیا: سوپ گاسپاچو، روسیه: سوپ بورش، ایتالیا: سوپ ماین استرون، فرانسه: سوپ پیاز و چین: سوپ ووُن تُن و سوپ گوجه مرسوم است و حکایت از تنوع این غذا دارد.

تاریخچه سوپ خانگی

مورخان می گویند تاریخچه پخت سوپ قدیمی تر از پخت و پز هر غذایی است. وعده ای که از ترکیب مواد غذایی مختلف به سرعت حاضر می شود و هضم آن راحت است. حدود 9000 سال است که سوپ شکم ما را سیر کرده و درست امروز، روز جهانی سوپ خانگی است.

با پیشرفت علم و گذشت زمان، سوپ به شکل های مختلف تغییر کرد و انواع کنسروی، خشک شده، مایکروویوی و حتی سوپ های جیبی به بازار آمد. سوپ های کنسروی و خشک شده در قرن 19 در دسترس بودند که برای تامین غذای ارتش، مسافران قطار و همچنین در انباری آشپزخانه ها یافت می شدند. برای اولین بار شیمیدانی به نام کمپ بل سوپ های آماده را تولید کرد که با حذف آب سوپ، حمل و نقل آن را آسان تر می کرد و باعث تحولی در صنعت تولید این ماده غذایی شد.

همچنین با گذشت زمان سوپ هایی با مواد مغذی سالم و متناسب با رژیم های غذایی خاص (کم نمک، فیبر بالا...) پدید آمدند که بسیار مورد استقبال واقع شدند.

تا زمانی که شیوه پخت سوپ کشف نشده بود، مردم ایده ای برای پخت آن نداشتند و تنها غلات بوداده را در آب خیس می کردند تا حالت خمیری شود و آن را به صورت شل یا غلیظ می خوردند. آن ها در ابتدا  سوپ را با سنگ های داغ می پختند و در ظرف های ساخته شده از مواد طبیعی سِرو می کردند که بعدها نیز ظرف هایی درست کردند و آن ها را روی شعله مستقیم آتش گذاشتند. کشف داستانی درباره مردی در زمان های دور که دندان نداشت، اما با خوردن غذا سالم مانده بود، سبب شد پژوهشگران به این نتیجه برسند که پیدایش سوپ مربوط به آن دوران است؛ چون در آن زمان هنوز نی و وسیله ای که بتوان غذا را به بدن فرد رساند، کشف نشده بود.

سوپ سرد ؟

بله! در برخی کشورها، سوپ سرد به عنوان پیش غذا، دسر و خوراک سفر به خصوص در فصول گرم سِرو می شود.

ریشه شناسی واژه سوپ

واژه سوپ از مصدر Soaking (خیساندن) گرفته شده و از ریشه فعل لاتین suppare آمده است که از واژه آلمانی  sup گرفته شده و انگلیسی ها به آن Sup و فرانسوی ها Suppa می گفتند.

اما واژه Soup در انگلیسی که امروزه مرسوم است، مشتق از Sop یا Sup و به معنی تکه نان تلیت شده در آبِ گوشت است. تا زمانی که نان اختراع شد، تنها نوعِ سوپ، ترکیبی از غلات و گیاهان و گوشت پخته شده در قابلمه بود. سوپ یک وعده غذای اصلی بود که سال ها جایگاهش را در کشورهای غربی حفظ کرد و هنوز هم غذای اصلی خیلی از مردم دنیاست و با این حال که همیشه هم از غلات درست نمی شود، اما حاوی برخی خوراکی های نشاسته دار مانند حبوبات و سبزیجات بوته ای است.

سوپ انگلیسی بر پایه سبزیجات و گوشت است. گرچه ممکن است ادویه های دارویی و سبزیجات هم طعم های مختلفی از آن بسازد.

واژه رستوران

واژه رستوران برای اولین بار در قرن 16 در فرانسه و در رابطه با یک سوپ غلیظ و گران که توسط یک فروشنده دوره گرد که آن را به عنوان از داروی خستگی می فروخت، پدید آمد. در سال 1765 یک کارآفرین پاریسی یک فروشگاه تخصصی با نام soups باز کرد. این اعلان او استفاده از کلمه مدرن رستوران را برای تاسیسات صنایع غذایی رواج داد. خیلی از سوپ هایی که ما امروزه می شناسیم، غذاهای کلاسیک فرانسوی ها هستند.

 

برای یک وعده شام سبک، اسنک ها کمی تکراری هستند. برای شکستن این یکنواختی دست به کار شوید و یک قابلمه سوپ درست کنید. فقط کافیست مخلفات را درون آن بریزیدو بگذارید بپزد.

 سوپ مورد علاقه شما چیست؟سوپ خوشمزه تاریخچه سوپمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو