خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

خوشبخت ترین ها

خوشبخت ترین ها

خوشبخت ترین ها

 کشورها براساس معیارهای مختلف در خوشبخت و شادترین بودنشان سنجیده می شوند که وجه تمایز آنها را نسبت به دیگر کشورها نشان می دهد. اما میزان سنجش  و تفاوت ها در کشورهای ثروتمند و فقیر متفاوت است .

در کشورهای ثروتمند، تفاوت ها عمدتا با نابرابری درآمد سنجیده نمی شوند بلکه با معیارهای مانند سلامت روان، سلامت جسمانی و روابط شخصی ارتباط دارد؛ و بزرگترین مشکل آنها می تواند وجود مشکلات روحی باشد. اما در کشورهای فقیرتر، تفاوت درآمد بیشتراست، که طبعا بیماری‌های روحی و روانی هم به آن اضافه می شود.

به طور مثال در کشوری مانند چین با اینکه بیش از 40 سال است که به وضعیت اقتصادی مطلوب تری دست پیدا کرده، اما آمار نشان از آن دارد که در 25 سال گذشته و در ارزیابی که از زندگی چینی ها شده ، شادابی در این کشور رو به کاهش بوده است. 

به طور کلی جهان در سال 2017 از رفاه خوبی برخوردار بود، ودر بالاترین سطح خود در دهه‌های گذشته قرار داشت؛  بطوریکه ، رشد اقتصادی در سال های 2012 تا 2017 سریعتر از سال 2007 تا 2012 بوده است. یافته های جهانی نشان می دهد، که اخبار خوب و رفاه در حال افزایش است؛ اما همچنان چالش های بزرگ در بسیاری از کشورها و مناطق وجود دارد.

در حالی که رونق اقتصادی در سال 2017 در سراسر جهان بهبود یافت، اما هیچ منطقه ای هم به اندازه آسیا و اقیانوس، رشد آرامی نداشت.

اوضاع در خاورمیانه  و شمال آفریقا چگونه بود؟

علیرغم سود در سرمایه اجتماعی و تقویت محیط تجاری، رفاه عمومی در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال های اخیر از بدتر شدن امنیت رنج می برد و  تلفات ناشی از جنگ و تروریسم همراه با افزایش میزان خشونت ها افزایش یافته است.

اما در آخرین آمارگیری‌ها که هدف آن ترغیب دولت ها برای دستیابی کشورهایشان به رفاه و خوشبختی در جامعه مدنی بیان می شود؛ کشورهای اروپای غربی توانستند کشورهای آمریکای شمالی را به رده های پایین تر بکشند.

هر چند که رفاه در غرب اروپا عموما ثابت بود؛ اما کشورهای آمریکای شمالی به علت افزایش تعداد قتل ها و فشار بیشتر جامعه به شهروندان سریعتر از هر منطقه دیگری افت پیدا کرد.

متغیرهایی که می تواند خوشبخت ترین کشورها را مشخص کند شامل چه مواردی می شود ؟

 این شاخص ها به 9 قسمت تقسیم می شوند:

«کیفیت اقتصادی»، «محیط کسب و کار»، «حکمرانی»،«آزادی شخصی»، «سرمایه اجتماعی»، «ایمنی و امنیت»، «آموزش»، «سلامت و محیط طبیعی»، که در بین 149 کشور جهان سنجیده شد.که در آن نروژ جایگاه اول را به دست آورد. در ادامه به صورت  مختصر از ده کشور اول این رده بندی می پردازیم:  

1. نروژ،کشوری که نفت، یکی از منابع ثروت این کشور است، قیمت بالایی ندارد. اما دارای بهترین محیط طبیعی در جهان، دومین حکمرانی و بهترین امنیت را دارد. نروژ ثروت حاصل از نفت خود را به جای اینکه صرف هزینه های جاری کند ، برای آیندگان سرمایه گذاری می کند

2.نیوزلند، این کشور با وجود رتبه 2 در سال 2017 ، به عنوان یک کشور پر رونق جایگاه خود را نسبت به گذشته از دست داد،و این سقوط به علت پایین آمدن امنیت بود.

3.فنلاند، یک کشور اروپای مرکزی در رفاه است و طبق گفته موسسه Legatum، فنلاند بهترین سال حکومتی را در جهان دارد.

4.سوئیس، که توانست در شاخصه آموزش امتیاز بیشتری را نسبت به دیگر کشورها اخذ کند و در سلامت هم رتبه سوم را گرفت.

5.سوئد، شاخص رونق 2017 را با رتبه شماره یک برای کیفیت اقتصادی به پایان رساند.

6.هلند، این کشور با افزایش رتبه نسبت به سال گذشته روبه رو شد.

7.دانمارک، کمترین رتبه را در کشورهای اسکاندیناوی، بالاترین نمره زیر شاخص را در رده سرمایه اجتماعی داشت.

8.کانادا ، بیشترین رتبه را در اغلب دسته ها داشت، و دومین بار در آزادی شخصی، نمره بالایی را کسب کرد.

9.استرالیا ، به خاطر شیوه زندگی و شرایط آب و هوایی مناسب آن، جای تعجب نیست که استرالیا به طور کلی در زیر شاخص سرمایه اجتماعی سرمایه گذاری کرده است. با وجود آن رتبه بندی، این کشور از سال 2008 کاهش یافته است.

10.بریتانیا ، بهترین نمره زیر شاخص انگلیس در محیط کسب و کار بود که در آن پنجم بود.

در آمارگیری های جالب تری توسط موسسه مطالعاتی اقتصاد و صلح تازه ترین گزارش ها  نیز از مهربان ترین و قهر آمیز ترین کشور ها منتشر شد.

مهربان ترین کشور ها به ترتیب :

1.ایسلند،2. دانمارک، 3 اتریش 4. نیوزلند،5. سوئیس،6. فنلاند، 7. کانادا، 8،ژاپن،9.استرالیا،10.جمهوری چک

قهر آمیز ترین کشورها عبارتند از :

1.سوریه، 2.عراق، 3.افغانستان، 4.سودان شمال، 5.آفریقای مرکزی، 7.سومالی، 8. سودان، 9. کنگو، 10.پاکستان

در این گزارش، اروپا آرام ترین قاره جهان است.

جالب است که 30 کشور آرام جهان در صدر کشورهای پرمطالعه هستند و بدون استثنا رنکینگ مطالعه کشورهای خشونت‌آمیز بسیار پایین است.

اما جایگاه ایران در این رنده بندی ها کجاست؟

ایران در رده بندی خوشبخت ترین کشورهای جهان در رده بندی 117 قرار دارد و در آمار گیری دوم ایران با بیش از شش میلیون نزاع خیابانی در سال!! و بیش از پانزده میلیون پرونده قضایی تازه در سال گذشته رتبه ای بهتر از 138 درجدول نیافت.

 نروژ خوشبخت ترین کشورها مهربان ترین کشورها کشور های اروپاییمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها