خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پرتویی و همسرش در کامیون

پرتویی و همسرش در کامیون

پرتویی و همسرش در کامیون

به بهانه دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامۀ فیلم فجرکامبوزیا پرتویی، برآن شدیم تا یاد آوری داشته باشیم از :

-فیلمنامه های موفق این نویسنده خوش ذوق سینمای کشور

سی و ششمین دوره از مهمترین جشنواره سینمایی ایران با تمام فراز و نشیب‌ها و حواشی‌هایش از برنامه هفت و انتخاب فیلم ها تا اعلام نامزدها و گرفتن سیمرغ بلورین به پایان رسید.

در این دوره از جشنواره جایزه بهترین فیلمنامه به فیلم کامیون با نویسندگی و کارگردانی کامبوزیا پرتویی فیلمنامه نویس مطرح ایرانی تعلق گرفت.

فیلمی که با تغییرات زیادی برای ساخت از محل اجرا تا انتخاب بازیگر و نوع سوژه مواجه شد .  در این فیلم بعد از رد شدن انتخاب اول برای بازیگری بهروز وثوقی ، آقا خانی با ریشه ای کردی و گریم عالی که در این فیلم بسیار خوش درخشید، انتخاب شد، و محل اجرای آن نیز از ترکیه به ایران انتقال پیدا کرد و در آخر فیلمنامه ای که نوشتن آن 17 سال پیش به اتمام رسیده بود، به طبع سوژه داستانش نیز از طالبان به داعش تغییر کرد و بعد از کش و قوس های فراوان ساخته شد.

کامبوزیا پرتویی در نشت خبری این فیلم گفت: «کامیون برای من به تصویر کشیدن آوارگی و پناه جویی بود و اینکه ما می توانیم به فکر همدیگر و برای هم امن باشیم.»

 

نویسنده سریال گل پامچال ید طولانی ای در فیلمنامه نویسی و گرفتن بهترین فیلمنامه‌ها را دارد. این چندمین جایزه پرتویی برای نوشتن فیلمنامه هایش است که او را در این حوزه پررنگ تر نشان داده؛ قبل از این نیز او برای فیلم های «من ترانه 15 سال دارم» ، «کافه ترانزیت» و «فراری» از جشنواره فجر سیمرغ بلورین را دریافت کرده بود.

فیلم نامه نویسی که بعد از دو ده کار در زمینه کودک و نوجوان، گرایش به فیلم بزرگسال پیدا کرد و همانطور که گفته شد در این ژانر نیز موفقیت های خوبی را کسب کرد. اما از فیلمنامه های کودک و نوجوان او «گلنار» نوستالژی کودکان در اواخر دهه شصت، در فضایی فانتزی با موسیقی و طراحی لباسی عالی توانست یکی از بهترین کارنامه های پرتویی در این حوزه باشد.

-بررسی چگونگی نوشتن فیلمنامه های موفق  

نویسندگی از دید دوریس لسینگ :

«در درجه اول برای خوشایند خودتان بنویسید . سر سوزن هم دیگران برای‌تان مهم نباشند . اما نوشتن نمی‌تواند یک‌جور شیوه زندگی کردن باشد . برای این که بنویسید ٬ اول باید زندگی کنید . باید جوری زندگی کنید که نوشتن‌تان از خلال شیوه زندگی کردن‌تان ظاهر شود .»

بهترین نتیجه‌ای که از نوشتن یک فیلمنامه خوب می‌توان گرفت همراهی خوب این نوشته با تماشگر است. به طورمثال اگر نوشته‌ای به قصد ترسناک بودن بر روی کاغذ آمده است باید بتواند این حس را به بهترین شکل به تماشگر نیز منتقل کند. بنابراین نوشته‌هایی موفق هستند که بتوانند با نوآوری و خلاقیت تماشاگر را در بیشتر سکانسهای فیلم با خود همراه کنند. درفیلمنامه‌های موفق شخصیت‌های اصلی فیلم در ابتدای فیلمنامه به تماشاگر معرفی می شوند. از دیگر مشخصه‌های یک فیلمنامه خوب هم می‌توان به نوع شخصیت پردازی در آن پرداخت که به هر اندازه فیلمنامه نویس‌ در این زمینه تبحرخوبی داشته باشد، فیلمنامه ای خوب را ارائه می‌دهد؛ در واقع فیلمنامه نویس با شناخت دقیق و جزئی که از شخصیت های داستانی خود دارد با هنرمندی شخصیتی را نشان می دهید که بتواند به بهترین نحو خود را به تماشگر معرفی کند.

در فیلمنامه‌های بلند برای هر دقیقه از فیلم، باید یک صفحه فیلم نامه داشت و با سمت و سو دادن نوشته در چارچوب و موضوع اصلی داستان در بخش های آغازین و میانی و پایانی می شود نوشتن فیلمنامه را مدیریت کرد.کارگردان ایرانی فیلمنامه نویس کامبوزیا پرتویی فیلمنامه سیمرغ بلورین
نظرات کابران باهوک ریویو