خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تسلط اتومبیل های خودران بر دنیا

تسلط اتومبیل های خودران بر دنیا

تسلط اتومبیل های خودران بر دنیا

به تازگی پس از اینکه توماس مولر آئودی A7 خود را در ترافیک یک بزرگراه به سمت شانگهای می راند، یک پیام روی داشبورد تحت عنوان «سیستم خودران اکنون فعال است» ظاهر شد. مهندس مولر، مهندس شرکت آئودی، دکمۀ روی فرمان را فشار می دهد و دستانش را از روی فرمان برمی دارد. خودرو خودش شروع به راندن می کند.

فرمان به طرز هیجان انگیزی بدون دخالت دست تکان می خورد و حتی در ترافیک از روی یک پل عبور می کند و به سمت مرکز شهر می راند.

در حقیقت، این یک نمونۀ محدود از سیستم اتومبیل خودران است؛ چنین خودرویی در همان جاده متوقف می شود، دوربین ها و اسکنر «لیدار» را برای پیدا کردن مسیرها به کار می اندازد و فاصله اش را با خودروی جلویی نیز حفظ می کند.

اما خودروسازانِ جهانی آیندۀ فناوری اتومبیل های خودران را چگونه می بینند؟

سیستم خودران رفته رفته جایگاه اتومبیل های لوکس را با تولید خودروهای انبوه عوض می کند؛ درست مثل شیشۀ برقی و فرمان هیدرولیک که قبل از این وارد بازار شد و زمانی یک مورد خاص محسوب می شد. اما کم کم در سیستم همه خودروها جای گرفت.

آقای مولر می گوید: در آینده رانندگی خودران سبب می شود رانندگان تنش کمتری داشته باشند و آرامش بیش تری بگیرند. اما مردم امروزه تمایل دارند خودروهایی بخرند که خودشان آن ها را برانند.

برای درک یک دیدگاه متفاوت از آیندۀ بدون راننده، از فرودگاه هیترو در خارج از شهر لندن بازدید کنید و سپس به پارکینگ پاد بروید. نقل و انتقال بین محل پارک خودرو تا ترمینال، توسط خودروهای بدون رانندۀ برقی اختصاصی به سمت مسیر سواره رو صورت می گیرد. با استفاده از یک نمایشگر لمسی یک پاد(خودروی کوچک خودران برای حمل مسافر) درخواست می دهید و مقصد خود را مشخص می کنید. این پاد می تواند چهار نفر را درون خود جای دهد، توقف کند، به تنهایی پارک کند و درب هایش را باز کند. بپر بالا، بنشین و دکمۀ استارت را فشار بده. پاد تو را به مقصد می رساند و از برخورد با خودروهای دیگر اجتناب می کند. زمانی هم که به مقصد می رسید، قبل از آنکه برود و مسافران بعدی اش را بردارد، با دقت بالایی پارک می کند.

مانند رانندگی در یک آئودی خودران، سفر کردن با یک پاد برای سی ثانیۀ اول بسیار مهیج است ، اما به سرعت برایتان عادی می شود. تفاوت در اینجاست که وسایل نقلیۀ خودران می توانند درخواست داده شوند و یا از سوی مشتری رد شوند و در آینده نیز رانندگی را آسان تر می کنند. آن ها قول می دهند صنایع بسیاری را از دور خارج کنند و زندگی شهری را دوباره تعریف کنند.

گسترش تکنولوژی خودران (کمک راننده) در سال های آینده به تدریج جایگزین سیستم کنونی خواهد شد. اما پس از آن ظهور حجم انبوه وسایل نقلیۀ خودران می تواند یکدفعه خودروهای امروزی را مانند ماشین بخار و تلفن های ثابت، منسوخ کند.

اما اگر این تکنولوژی عادی شوند، جهان چه شکلی می شود؟

اگر 90 درصد اتومبیل ها در جاده های آمریکا، خودران شوند، میزان تصادف ها از نرخ 5.5 به نرخ 1.3 افت پیدا می کند.

گذر از دورانی که کالسکه های اسبران به خودروهای دیزلی تبدیل شدند، مقایسۀ آموزنده ای است. خودروها در اصل به عنوان کالسکه های بدون اسب شناخته شده بودند؛ مانند اتومبیل های بدون راننده در عصر حاضر و با حذف یک مشخصه.

وسایل نقلیۀ خودران همچنین مفهوم مالکیت خودرو را به چالش می کشند. خودرو درمیان فهرست گران ترین وسایلی است که مردم آن را می خرند و به طور متوسط 96 درصد از زمان انسان ها را مصرف می کند. این مشکل اما به راحتی با این استدلال که هرگاه که به خودرو نیاز داشته باشید در دسترستان است، قابل توجیه می شود. اگرچه این روزها می توانید از طریق یک اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمندتان، یک تاکسی کرایه ای بگیرید. گوگل می گوید: طرح تاکسی های خودران می تواند نیاز بیش از 75 درصد مردم را تامین کند. سباستین تران، دانشمند علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد و رهبر سابق پروژه موتور خودرو گوگل، پیش بینی می کند که «در آینده ماشین های کمتری را در جاده ها خواهیم دید، شاید تنها 30 درصد از خودروهایی که در حال حاضر به آن ها نیاز داریم».

 منبع: اکونومیستاتومبیل خودران فناوری اتومبیل تکنولوژی
نظرات کابران باهوک ریویو