خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پروازهای نافرجام

پروازهای نافرجام

پروازهای نافرجام

 باز هم یک حادثۀ دیگر و باز هم از نوع هوایی

سقوط هواپیمای آی تی آر 72 شرکت آسمان در منطقۀ کوهستانی نزدیک سمیرم امروز بار دیگر خبر از یک حادثۀ تلخ هوایی داد. پروازی که حامل شصت مسافر و شش خدمۀ پرواز بود و از تهران به سوی یاسوج در حرکت بود. مسافرانی که نمی دانستند مسیرشان بی بازگشت است.

این مدل، یک هواپیمای دوموتوره توربوپراپ بود که برای پروازهای منطقه ای کوتاه برد به کار گرفته می شد. علت این حادثه را برخورد هواپیما با کوه دنا به دلیل شرایط بد آب و هوایی اعلام کرده اند.

تحریم های چند دهه ای بین المللی باعث فرسودگی ناوگان هوایی ایران شده و هر از چندی خبر یکی از این حوادث تلخ به گوشمان می رسد.

دیوید لیرمونت خلبان سابق و متخصص ایمنی پرواز از لندن در خصوص سانحۀ هوایی یاسوج به شبکۀ الجزیره گفت: «وضعیت جوی در کوهستانی که این هواپیما سقوط کرده، بسیار بد است. به نظر می‌رسد که این هواپیما در حال کم کردن ارتفاع به سوی مقصد بوده و در موقعیت اشتباهی قرار داشته و در نتیجه به کوه برخورد کرده است. اساسا این مسئله ناشی از اشتباه ناوبری است و هواپیمایی که به کوهستان پوشیده از ابر برخورد می‌کند مانند کشتی ای است که به صخره برخورد می‌کند».

پایگاه آمار فلایت رادار 24 نشان می دهد شرکت آسمان شش فروند هواپیمای ای تی آر 72 دارد که همگی فرسوده هستند و تنها با سامانه رادار MLAT قابل مکان یابی هستند.

چندسالی می شود که فرودگاه های اصلی کشور به پارکینگ هواپیماهای فرسوده تبدیل شده اند و صد و بیست فروند هواپیما زمین گیر شده اند و دیگر توان پرواز ندارند که افزایش هزینه های نگهداری و نبود مراکز بزرگ تعمیرات اساسی هواپیماها یکی از دلایل مهم زمین گیر شدن آن هاست. در فرودگاه مهرآباد حداقل چهل فروند هواپیما به این سرنوشت دچار شده اند. در سال 95 دستور خروج بیست و هفت هواپیمای فرسوده داده شد؛ اما گویا این رقم کافی نبوده است. سن متوسط ناوگان هوایی ایران به بیست و چهار سال رسیده است و هر سال که می گذرد به شمار هواپیماهای غیرعملیاتی که دیگر توان بلند شدن نخواهند داشت، افزوده می شود.

به طور مثال شرکت ایران ایر در سال 94 تعداد پنجاه فروند هواپیمای عملیاتی داشت که در سال 95 به رقم سی و هشت فروند نزول پیدا کرد. با توجه به برآوردها، ایران در ده سال آینده، حداقل به چهارصد دستگاه هواپیمای مسافری نیازمند است تا بتواند عقب ماندگی خود از ناوگان هوایی سایر کشورهای جهان را جبران کند و تعداد سوانح هوایی خود را به حداقل برساند.

برخی از شرکت های هواپیمایی کشور تلاش کرده اند برای تامین قطعات، هواپیماهای دست دوم و فرسوده سایر کشورها را خریداری کنند و از قطعات یدکی آن ها استفاده کنند که راه حل مناسبی برای بهبود ناوگان هوایی کشور نیست.

شرکت های بزرگی از جمله ایران ایر که تا چندسال پیش به آمریکای جنوبی پرواز داشت، به دلیل ضعف ناوگان هوایی اش، به تدریج پروازهای دوربرد خود را کاهش داده است و به طور مثال پرواز به کشور ژاپن را قطع کرده است.

تعداد هواپیماهای فرودگاه های مهرآباد، مشهد، کیش، اصفهان و سایر فرودگاه ها از نوع توپولوف یا ایلوشین است که حتی شرکت های سازنده اش هم منحل شده اند.

و امروز باز هم شاهد سانحۀ هوایی دیگری هستیم و جان شصت و شش انسان بی گناهی که در این پرواز بودند. مسئولان گفته اندبه دلیل صعب العبور بودن منطقه امکان امدادرسانی وجود ندارد و برف شدیدی در حال باریدن است. اما بهتر بود به جای اینکه بگویند منطقه صعب العبور است، بگویند امکانات و مدیریت بحران نداریم!

 
نظرات کابران باهوک ریویو