خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

صدای اساطیری قله های بیستون

صدای اساطیری قله های بیستون

صدای اساطیری قله های بیستون

شهرام ناظری، هنرمند محبوب و صاحب سبک ایرانی، نماد مسلم موسیقی کلاسیک و صوفیانه است.

«گل صد برگ» و «یادگار دوست» از بهترین آلبومهای موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی صوفی این هنرمند در تاریخ است. هنرمندی که در سالن ها و جشنواره های بزرگی در سراسرجهان، از جمله جشنواره تابستانی سامر در توکیو،سالن تئاتر دالبی لس آنجلس،موسسه جهانی موسیقی بروکلین،جشنواره موسیقی سائو پائولو،رویال آلبرت هال،مجمع انجمن آسیا،و بسیاری دیگر از جشنواره های جهان حضوری فعال و در خور ستایش داشته است؛ و به نقل از نیویورک تایمز «بلبل پارسی» نامگذاری شده است.

شهرام ناظری در خانواده ای اهل موسیقی در کرمانشاه رشد کرد و از سنین نوجوانی مطالعه موسیقی را آغاز نمود. استعدادهای موسیقی او برای اولین بار و به وسیله مادرش که علاقمند به ادبیات و موسیقی بود پرورش یافت. علاوه بر این، او در دوران کودکی زیر نظرمربیان مشهور موسیقی ایرانی از جمله عبدالله دوامی، نورعلی برومند و محمود کریمی بود. درسن هشت سالگی آواز خواند و تا کنون  با تعداد زیادی از  نوازندگان و استادان موسیقی سنتی ایرانی مانند جلیل شاهناز، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون و فرامرز پایور همکاری کرده است. او همچنین با برخی از بهترین گروه های سنتی ایرانی مانند گروه دستان، کامکار و شمس  نیز همکاری داشته است.

این استاد بزرگ در ستایش خسرو آواز ایران استاد محمدرضا شجریان می گوید:«ایشان از خودشان چهره ای را به وجود آوردند که فقط از نظر من آواز و خواننده بودن نیست؛ چرا که صدای خوب فراوان است . ولی زمانی که یک صدایی آمیخته با دوران و تاریخ شود و بتواند به این شکل تجلی پیدا کند و  بتواند خود را متعهدانه به خاطر اجتماع فدا کند و بسیاری از خواسته های خود را زیر پا بگذارد کم است. این رمز ماندگاری استاد بی بدیل محمدرضا شجریان است.»

استاد ناظری را پیشگام در آواز خواندن و نوشتن موسیقی با شعر بزرگترین شاعرعرفان فارسی، جلال الدین رومی، می نامند. چرا که اولین خواننده ای بود که به صورت حرفه ای شعر مولوی را به موسیقی ایرانی تقدیم کرد. شهرام ناظری علاوه بر آشنایی و عشقی که به موسیقی سنتی ایرانی و محلی کرد و موسیقی غنی صوفی دارد؛ تبحر و تسلطش در ادبیات هم منجر به خواندن اشعارعرفانی مولانای رومی ، حافظ و عطار می شود. تلاش های این استاد در معرفی این اشعار با زبان موسیقی از چندین دهه قبل همواره ستودنی است و به همین دلیل توانست، بالاترین نشان فرهنگی هنر و ادبیات فرانسه را در یکی از معتبرترین تالارهای فرانسه به خاطرزحماتی که برای آشنا کردن دیگر مردم دنیا با موسیقی شرق و اشعار مولانا دراجرای کنسرت های مختلف در جهان داشت، دریافت کند.

این که سبک و سیاق و کار هر هنرمندی در خوانندگی نسبت به نگرش و دید او به جهان بیرون و فرهنگی که در آن رشد کرده می تواند متفاوت باشد بسیار مورد توجه استاد ناظری است. یکی از شاخص ترین کارهای استاد را می توان تبحر ایشان در تلفیقی که در موسیقی کلاسیک و اصیل ایرانی همراه با خلاقیت ،نو آوری ،دانش و مهارتی که در این زمینه دارد، دانست.

استاد آواز ایران، موسیقی کلاسیک را در بعضی از قطعات با موسیقی غرب همنوا کرد تا بتواند در راستای این عصر و زمان موسیقی کلاسیک را با زیباترین روش به علاقمندان این هنر ارزشمند ارائه دهد. استاد ناظری با این روش توانست به خوبی پل ارتباطی باشد در آشنایی نسل امروز با موسیقی اصیل ایرانی باشد وبه همین دلیل سهم چشمگیری در علاقمند کردن نسل جوان با موسیقی کلاسیک دارد. همکاری پسرش حافظ ناظری، که در نیویورک آهنگسازی و رهبری ارکستر راخواند با این سبک گروه موسیقی، می تواند بهترین گواه برای این نوع نگرش باشد. حافظ ناظری با تشکیل گروه اینترنشنال و همکاری با چندین ستاره موسیقی غرب به همراه پدرش توانست کاری متفاوت را  ارائه دهد؛ که در دوبخش، مربوط به مولانا جلال الدین بلخی و شاهنامه فردوسی است  و تحت عنوان موسیقی صلح اجرا می شود. کاری جدید که با اشعار فردوسی آمیخته شده و بخش هایی از شاهنامه در آن اجرا می شود.

شوالیه آواز ایران، بیشتر جوایز خود را در خارج از کشور دریافت کرد، از جایزۀ«اسطوره زنده» از دانشگاه یوسی‌اِل‌اِی، نام گذاری روزی در سال ۲۰۰۶ به نام شهرام ناظری، توسط شهردار سن دیه گو، تا دریافت جایزۀ «بهترین موسیقی عرفانی جهان» در جشنوارۀ فاس مراکش  و جوایزی دیگر که به ایشان تعلق گرفت.

در حالی که با کمال تاسف در کشور خودش به هنگام اجرای کنسرت در بعضی از شهرها به دلایل مختلف و علایق شخصی جناحی، با در بسته سالن مواجه شده است!!موسیقی موسیقیدان شهرام ناظریمطالب مرتبط

روز جهانی موسیقی کانتری
8 مشاهیری که در اوج شهرت مردند
حراج بزرگِ روز کتاب

نظرات کابران باهوک ریویو