خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اسطوره حرکات نمایشی تنیس دنیا

اسطوره حرکات نمایشی تنیس دنیا

اسطوره حرکات نمایشی تنیس دنیا

امروز چهارم اسفند مصادف با بیست و سوم فوریه و روز جهانی بازی تنیس است.

ورزشی که بسیار محبوب و هیجان انگیز است. به مناسبت این روز تصمیم گرفتم از بزرگان این ورزش بنویسم، افراد مشهوری که خیلی از ما با آن ها آشنا هستیم و بارها نامشان به گوشمان خورده است. در این میان اما فکر کردم شاید بهتر است از تنیسورهای ایرانی که در این ورزش، موفق و البته در دنیا مطرح هستند، یادی کنم. کسانی که نامشان در داخل ایران کمتر به گوش خورده است.

یکی از این نام ها منصور بهرامی تنیس باز ایرانی مقیم فرانسه است که بیش تر به دلیل حرکات نمایشی اش با تنیس در زمینِ بازی مشهور است. کسی که خود را بچه امجدیه می داند و از پنج سالگی چوب، خاک انداز و ماهیتابه آشپزخانه، راکتش بوده است. پدرش باغبان ورزشگاه امجدیه بود و او از همان کودکی که راه رفتن را یاد گرفت و در امجدیه قدم زد، با این ورزش آشنا شد. از آنجایی که در آن زمان تنیس ورزش ثروتمندان محسوب می شد و پدر او توان خرید راکت تنیس نداشت، او شروع به تنیس بازی کردن با یک تکه چوب و دیوار کرد.

اولین راکت عمرش را در دوازده سالگی از شیرزاد اکبری هدیه گرفت؛ یکی از الگوهای زندگی اش و کسی که بهرامی در سن دوازده سالگی توپ جمع کن بازی های او بود. پس از آن با پولی که از درآمد توپ جمع کردن تنیس درآورده بود، راکتی زوار در رفته به مبلغ پانزده ریال خرید که زه های آن را خودش درست کرد. آن طور که خودش می گوید در آن زمان سیزده زمین تنیس در ورزشگاه امجدیه وجود داشت. از آنجایی که او در آن زمان حق بازی در ورزشگاه امجدیه را نداشت، وقتی با ابراهیم اکبری وارد زمین های خالی شدند و شروع به بازی کردند، هنوز دقایقی از بازی آن ها نگذشته بود، که مسئولان زمین او را محاصره کردند و پس از یک درگیری و زخمی شدن او، یک نفر از آن ها راکت هایش را شکست و در آن لحظه تمام آرزوهای منصور بهرامی نقش برآب شد. یک سال پس از این ماجرا و در سیزده سالگی، فدراسیون تنیس به او اجازۀ بازی داد.

 تلاش های منصور بهرامی در این ورزش تا جایی ادامه داشت که به عضویت تیم ملی تنیس ایران درآمد و افتخارات زیادی از جمله قهرمانی آسیا و مدال طلا را کسب کرد. در اوایل انقلاب پس از اینکه تنیس در ایران ممنوع شد، به فرانسه مهاجرت کرد. زمانی که مهلت ویزای او در فرانسه در حال اتمام بود، با حضور در یک مسابقۀ تنیس(نه به عنوان بازیکن) با فردی آشنا شد که آن شخص بعدتر او را به عنوان بازیکن سرشناس تنیس ایران معرفی کرد و بدین شکل ویزای او به مدت یک ماه دیگر تمدید شد. سرانجام این دوست و کسانی که بهرامی به آن ها معرفی شده بود، گفتند که با تمام تلاش هایی که برای ویزای او کرده اند، کاری از دستشان ساخته نیست و او یا باید پناهندۀ سیاسی شود یا به ایران بازگردد. منصور بهرامی که می خواست پدر و مادرش را دوباره ببیند و به کشورش بازگردد، خود را به پلیس معرفی نکرد و روز ها و شب هایش را در خیابان های پاریس گذراند. شب ها در خیابان ها قدم می زد؛ از ترس اینکه مبادا به یک بی خانمان تبدیل شود و سرنوشتش تغییر کند و روزها کنار ورزشگاهی در پاریس می خوابید و استراحت می کرد.

سرانجام زمان مسابقات تنیس آزاد فرانسه رسید و سرداور مسابقه، آقای ژک دوفمن که او را می شناخت و بازی خوب او را دیده بود، شانسی به او داد تا بتواند در دور مقدماتی این مسابقات شرکت کند؛ تا اگر تلاش کند و به جدول برسد، در آنجا او را حمایت کنند. در سه بازی قبل از دورۀ مقدماتی برنده شد، سپس سه دورۀ مقدماتی را باز هم برد و سرانجام با پیروزی سه ست پیاپیِ ژان لویی هله بازیکن سرشناس فرانسه به دور بعدی مسابقات راه یافت. در انتهای مسابقات در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و پس از اینکه مطبوعات فرانسه با اظهار تعجب از اینکه تابحال نام او را نشنیده اند، بهرامی واقعیت را بازگو کرد. این خبر به سرعت بازتاب گسترده ای در مطبوعات فرانسه داشت و او توانست اقامت یکسالۀ خود را از دست همان کسی که به او گفته بود به تو اقامت نمی دهیم، دریافت کند.

به گفتۀ خودش، تنها لطمه ای که در دوران ورزشی اش به او وارد شد، بازی نکردن در مسابقات بین المللی بین سن بیست تا سی سالگی بود؛ که بهترین دوران درخشش هر ورزشکاری است.

مخصوصا در ورزش تنیس که بازیکنان سالی چهل هفته بازی می کنند تا بتوانند جایگاه خود را ارتقا دهند؛ در حالیکه بهرامی سالی تنها سه بازی حرفه ای می کرد چون هنوز نمی توانست از فرانسه خارج شود. بالاخره در سی سالگی توانست مسابقات حرفه ای را آغاز کند؛ کمااینکه برای مسابقات انفرادی در این سن دیر شده بود. اما با این حال توانست افتخارات زیادی کسب کند، به فینال مسابقات بزرگ بسیاری رسید و توانست بارها مقام اول را از آنِ خود کند. همچنین در مسابقات انفرادی مشهور به این است که با حرکات نمایشی مردم را به وجد می آورد و می خنداند و حرکات نمایشی او در زمینِ تنیس مشهور است.

 او تا به امروز این ورزش را ادامه داده تا جایی که منزلش تبدیل به موزۀ افتخاراتش شده است. او اکنون در آغاز دهۀ شصت زندگی اش است و همراه خانواده اش در پاریس زندگی می کند. منصور بهرامی بهترین ستارۀ تنیس نمایشی دنیا و افتخار ما ایرانی هاست.

اگر دلتان کمی خنده می خواهد، پیشنهاد ما به شما دیدن حرکات نمایشی منصور بهرامی در ویدیوی زیر است:

 

 

 

 منصور بهرامی ورزش تنیس
نظرات کابران باهوک ریویو