خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روایت زندگی در بار هستی

روایت زندگی در بار هستی

روایت زندگی در بار هستی

«یك بار حساب نیست،یك بار چون هیچ است.فقط یكبار زندگی كردن مانند هرگز زندگی كردن است »

خواندن کتاب بار هستی، محبوب ترین کتاب میلان کوندرا، نیازبه زمانی مناسب دربین کتابهایی که شما را در انتظار خوانده شدن گذاشته اند، دارد.

به نقل از  پرویز همایون پور مترجم این کتاب، بار هستی را باید آرام و با تامل مطالعه کرد تا رابطه میان رویدادها ی رمان و تفکرات میلان کوندرا به خوبی آشکار گردد.

از نظر منتقدین کوندرا در این کتاب می خواهد تفاوت سنگینی و سبکی را در زندگی انسان نشان دهد، او می خواهد بگوید که آیا می توان سبکی زندگی را دلیلی بر دلپذیر بودن آن دانست؟ و آیا سنگینی بار آزاردهنده و مخرب است؟

-«چگونه بار هستی را به دوش می‌کشیم؟ آیا «سنگینی» بار هول‌انگیز و «سبکی» آن دل‌پذیر است؟ «بار هرچه سنگین‌تر باشد، زندگی ما به زمین نزدیک‌تر، واقعی‌تر و حقیقی‌تر است... در عوض، فقدان کامل بار موجب می‌شود که انسان از هوا سبک‌تر شود، به پرواز درآید، از زمین و انسان زمینی دور گردد، به‌صورت یک موجود نیمه واقعی درآید و حرکاتش هم آزاد و هم بی‌معنا شود.»

این رمان در طول اشغال شوروی در پراگ و اواخر دهه 1960، زندگی دو زوج را نشان می دهد. موفقیت کوندرا درنوشتن این کتاب در این بوده که تحریرش توانست راه هایی پیچیده از زندگی را به چالش بکشاند، و با توجه به این موضوع  توانایی او در توصیف شخصیت ها در عین پیچیدگی، بسیار ستودنی است. ترزا و توما دو شخصیت بسیار متفاوت که با هم ازدواج می کنند. این در حالیست که توما عقاید و اصول خاص خود را درباره زندگی دارد و ترزا دختری که در رستوران کار کرده با وجود اینکه توانایی این را دارد که در مقابل مهاجمان شوروی از خود شجاعت نشان دهد اما در مقابل توما و بی وفایی هایش هیچ مقاومتی نمی تواند بکند. ماجرای این دو نفر و سابینای هنرمند، دوست توما که زندگی را سبک می خواهد و فرانز که وفاداری برای او اصلی مهم محسوب می شود داستانی را خلق می کند که هر کدام به نوعی روایتگری از زندگی و بار هستی در این کتاب هستند. شخصیت های داستان نمایشی از  بار هستی را با نوامیدی و تلاشی در نهایت بی نتیجه و مایوسانه برای رهایی از تنهایی با احساس های متضاد به دوش می کشند. در واقع این شخصیت ها به عنوان ابزار یا نمونه هایی برای توضیح فلسفه کوندرا درباره زندگی است. مشاهدات متفاوت کوندرا از شخصیت ها و زندگی شان  که پر از جزییات و پافشاری در نقاط قوت و ضعف ،و نشان از عمق فلسفی بودن آن دارد ، بسیار هنرمندانه است و خواندن این کتاب را هر چند سخت اما لذت بخش می کند. 

این رمان می تواند دیدگاه شما را نسبت به زندگی تحت تاثیر قرار دهد،و با وجود اینکه نمی دانید قرار است چه اتفاقی پیش بیاید اما کمک می کند که سادگی و پیچیدگی و زیبایی زندگی را درک کنید .

یکی از علت هایی که باعث می شود شما عاشق این رمان شوید؛ این است که نویسنده توانسته به بهترین حالت عشق را از بعدی روانشناختی نیز به تصویر بکشد. در واقع این کتاب نه سیاسی است و نه عاشقانه؛ این کتاب ما را با اساسی ترین پرسش‌های فلسفی زندگی رو به رو می‌کند و می گوید که هر چقدر دو انسان با هم نزدیک باشند اما درک متفاوتی از مفاهیم را دارند و ما میتوانیم دنیا و عشق و را از نگاه آدمای مختلف در این کتاب ببینیم. در واقع بار هستی داستان سرگشتگی انسان ها در میان انتخاب سنگینی بار زندگی،  یا سبکی تحمل ناپذیر هستی است؛ ونویسنده در سراسر کتاب به این موضوع اعتراف می کند.

شاید موفقیت این نویسنده اهل چک، در این بود که توانست، ایده های فلسفی را در این رمان بسیار تحریک کننده نشان دهد.کتاب نویسنده میلان کوندرا بار هستیمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو