خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مرز بین خودشیفتگی و دوست داشتن

مرز بین خودشیفتگی و دوست داشتن

مرز بین خودشیفتگی و دوست داشتن

چرا مبحث دوست داشتن خود اهمیت زیادی دارد؟ و چرا این جمله که بهترین دوست انسان خودش است و تنها خود اوست که می تواند به خودش بهترین کمک را بکند، زیاد شنیده می شود؟ این ضرب المثل معروف : «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من» گواه بر این نکته است که تنها خود انسان است که می تواند بیشترین کمک را به خودش بکند و این در صورتی محقق می شود که بخواهد خود را با وجود همه نقصها و داشته هایتان به بهترین روش بپذیرد.

برخی به اشتباه حس دوست داشتن را با خود شیفتگی اشتباه می گیرند، در واقع دوست داشتن خود، با ندیدن نیازهای دیگران و خود محور بودن، مبحثی کاملا متفاوت است و اگر ما بتوانیم در خودمان مرزی بین این دو مورد را ایجاد کنیم، می توانیم درشناخت این موضوع موفق باشیم . شکی در این مورد نیست که انسان با شناخت ،داشتن حس احترام و دوست داشتن و مراقبت از خودش می تواند بدون داشتن انتظار از دیگران این موارد را در روابطش نیز عملی کند.راهکارهایی در این زمینه را مرور کنیم:

-زخمهای کهنه را در خودتان ترمیم کنید، و تا زمانی که این کار را انجام ندادید فکر محبت به خودتان را از سر بیرون کنید؛  تا مادامی که ذهنتان درگیر مسائل و درگیرهای منفی گذشته است نمی توانید انرژی و شادابی را دروجودتان تقویت کنید، پس بهتر است که اولین گام را در این مورد بردارید.

-یکی از دلایل موثر در دوست داشتن خود می تواند این باشد که احساس نیاز و تنهایی در ما باعث نشود که برای برطرف کردن این نیازها به دنبال کسانی بگردیم که کمبودهای ما را در موارد مختلف، برای ما تامین کنند، در این صورت ما را به راهی سوق می دهند که جز پشیمانی ثمرۀ دیگری ندارد.

-راهکار دیگر مقایسه کردن نکردن است. تا وقتی که شما خودتان را چه از نظر ظاهری و مادی و دیگر جنبه ها با دیگران مقایسه می کنید نمی توانید حس آرامش و دوست داشته شدن را درخودتان به وجود بیاورید.چرا که این حس با خرید و یا تغییرظاهری قابل مقایسه نیست و تنها راه حل آن درعوض کردن افکار و عملکرد خود انسان خلاصه می شود.

- برای همساز شدن با دیگران،  به خودتان سخت نگیرید. در همین راستا ، قدرت نه گفتن را در خودتان تقویت کنید. با این روش می توانید وقت بیشتری را به خود اختصاص دهید و همیشه بابت چیزی که خودتان هستید مورد احترام واقع شوید نه آن کاری که با ایثار و از خود گذشتگی و در صورت نداشتن تمایل برای دیگران انجام می دهید، که این خود نتیجه ای عکس دارد. بنابراین با ایجاد تقویت این توانایی ، بابت چیزی که هستیم مورد تایید قرارمی گیریم نه کاری که انجام می دهیم.

-یکی از اصلی ترین مواردی که می توانید با آن دوست داشتن خودتان را تجربه کنید این است که؛ شادی خود را وابسته به دیگران ندانید، واز دیگران نیز در این مورد انتظارنداشته باشید. خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید  با داشته های خود لیستی از علایقتان تهیه کنید و به پرداختن و برنامه ریزی در انجام آن، حس شادمانی را در خود کم کم تقویت کنید.خود شیفتگی دوست داشتن خود
نظرات کابران باهوک ریویو