خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اسکار امسال را چه فیلمی می گیرد؟

اسکار امسال را چه فیلمی می گیرد؟

اسکار امسال را چه فیلمی می گیرد؟

در حالی که کمتر از بیست و چهار ساعت به شروع مراسم اسکار مانده است، به مانند تمامی ادوار اخیرِ این مراسم، امسال هم نامزدها در بیست و چهار بخش گوناگون که به نوعی می‌توان گفت تمام قسمت‌های اصلی دخیل در آفرینش یک فیلم را دربرمی‌گیرند، به رقابت با یکدیگر می‌روند. فیلم‌هایی که بعضی از آن‌ها، تحسین‌ها و جوایزشان را به دست آورده‌اند و این‌جا به دنبال بیشتر کردن پیروزی‌های‌شان هستند و تعداد بسیاری از آن‌ها هم با آخرین امیدها، به سمت این مراسم مهم می‌آیند. در این مقاله مروری می کنیم به کاندیدهای جوایز اسکار و برندگان احتمالی

 

بهترین فیلم خارجی

برنده‌ احتمالی:  یک زن محشر

کاندیدها

فیلم یک زن محشر از کشور شیلی

فیلم توهین از کشور لبنان

فیلم بی عشق از کشور روسیه

فیلم از جسم و روح از کشور مجارستان

فیلم مربع از کشور سوئد

در قسمت بهترین فیلم خارجی‌زبان، امسال آثار گوناگون و ارزشمندی، برای انتخاب شدن توسط اعضای آکادمی به عنوان فیلم لایق دریافت جایزه، نامزد شده‌اند. یک طرف ماجرا، توهین از کشور لبنان را داریم که به خوبی، چگونگی تبدیل شدن یک رخداد کوچک در یک مکان به بحرانی بزرگ برای تعداد زیادی از آدم‌ها را به تصویر می‌کشد و آن طرف، با مربع یعنی کمدی سیاهی مواجهیم که به طرز توقف‌ناپذیری، ناتوانی انسانِ امروز برای ایستادن در مقابل غرایزش و غلبه کردن بر آن‌ها، به هدفِ کمک رساندنِ حقیقی به هم‌نوعان خود را به تصویر می‌کشد. اما می‌دانید چرا در عین بزرگ بودن این دو نامزد و حتی دو فیلم دیگر حاضر در بین نامزدهای این بخش، خیلی‌ها با قطعیت یک زن محشر از کشور شیلی را برنده‌ی جایزه‌ اسکار 2018 خطاب می‌کنند؟ چون این اثر، یکی از آن فیلم‌های کم‌یابی است که شاید بتواند نگاه تعداد زیادی از تماشاگرانش به دسته‌ای از انسان‌های حاضر در سرتاسر جهان را عوض کنند!

 

بهترین انیمیشن

برنده‌ی احتمالی: کوکو 

کاندیدها

انیمیشن بچه رییس

انیمیشن نان آور

انیمیشن کوکو

انیمیشن فردیناند

انیمیشن ونسان دوست داشتنی

صحبت درباره‌ی زیبایی‌ها، جذابیت‌ها، لحظات دوست‌داشتنی و جلوه‌های تمام‌ناشدنی هنر پیکسار در «کوکو»، تازه‌ترین ساخته‌ی آن‌ها، بدون شک احتیاج به ستایش‌های زیادی دارد. اما همین‌قدر بدانید که اثر جدید سازندگان بزرگ WALL-E، در عین آن که یکی از امیدوارکننده‌ترین ساخته‌های انیمیشنی انتشاریافته در سال‌های اخیر به حساب می‌آید، در عین آن که به طرز فوق‌العاده‌ای دست به بررسی فرهنگ ارزشمند حاضر در یک کشور که شاید این روزها جلوه‌های سنتی‌اش را خیلی‌ها مسخره کنند می‌زند و در عین آن که به نگاه همگان، تعریفی متفاوت‌تر درباره‌ی جهان پس از مرگ می‌بخشد، به این دلیل باید بارها و بارها و بارها ستایش شود که در هیچ ثانیه‌ای، ارزش‌هایی که به آن‌ها باور داشته، را فدای چیزی نمی‌کند. «کوکو»، همان‌قدر که دنیای امیدوارکننده‌ی اطراف‌مان را نشان‌مان می‌دهد، به داشته‌های‌مان و چیزهای پر ارزش و خانواده‌های عزیزی که بعضی مواقع به سادگی فراموش‌شان کنیم هم به شکلی کمال‌گرایانه می‌پردازد.

بهترین تدوین

برنده‌ی احتمالی: دانکرک

کاندیدها

فیلم بچه راننده

فیلم دانکرک

فیلم من، تونیا

فیلم شکل آب

فیلم سه بیلبورد، بیرون ابینگ میسوری

راستش را بخواهید، در قسمت «بهترین تدوین» اسکار ۲۰۱۸، سه فیلم به ۳ دلیل مختلف، شانس‌های خوبی برای دریافت جایزه را دارند. اول از همه بچه راننده را داریم که پیروزی اخیرش در این بخش میان دقایق بفتا ۲۰۱۸، شانس او را به طور انکارناپذیری برای دریافت این جایزه در اسکار افزایش داده است و سپس باید به شکل آب اشاره کنیم که سایه‌ی سنگین نامزدی‌های زیاد و حضور قدرتمندش در مراسم اسکار امسال، می‌تواند در تمامی بخش‌ها برایش همه کار بکند. با این حال، جایزه‌ی این بخش با شانس بسیار زیادی، احتمالا نصیب «دانکرک» خواهد شد. بالاخره داریم درباره‌ی فیلمی حرف می‌زنیم که تصاویر سیال و توقف‌ناپذیرش بارها و بارها مخاطب را در طول پیش‌روی دقایقش خیره می‌کردند، حتی در تریلرهایش می‌شود کات زدن مابین هواپیمایی زاویه گرفته و یک کشتی در حال غرق شدن را دید و ناخواسته شگفت‌زده شد و همین اواخر، جایزه بهترین فیلم درام انجمن تدوینگران سینمای آمریکا را به دست آورد. راستی «دانکرک» فیلمی جنگی است که کانسپت‌های ضدجنگ در تمام نقاطش پیدا می‌شوند؛ یکی از آن ویژگی‌هایی که یدک کشیدنش در اسکار، قطعا به نفع یک فیلم تمام خواهد شد.

 

بهترین فیلم‌نامه‌ی غیراقتباسی

برنده‌ی احتمالی: سه بیلبورد بیرونِ ابینگ میزوری

کاندیدها

فیلم بیمار بزرگ

فیلم برو بیرون

فیلم کفشدوزک (لیدی برد)

فیلم شکل آب

فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری

همان‌قدر که جردن پیل، به خاطر کیفیت فیلم‌نامه‌ی اورجینال و ارزشمندش که در قالبی به خصوص، موضوعات و کانسپت‌های بسیاری را به زیر ذره‌بین برده، برای بردن جایزه‌ی این بخش شانس دارد، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» به قلم مارتین مک‌دونا هم با ستایش‌های زیادی که دریافت کرده، می‌تواند برنده‌ی این بخش باشد. هرچند که نمی‌شود از شانس بالای فیلم‌نامه‌ی تحسین‌شده‌ی «لیدی برد» هم برای رساندن جایزه‌ی این بخش به گرتا گرویک گذشت. راستی، «شکل آب» هم به خاطر پرداختن به عشقی نامتعارف و تبدیل شدن به یکی از معدود فانتزی‌های تحسین‌شده در جشنواره‌ها، ممکن است این جایزه را به دست بیاورد. اصلا خدا را چه دیدید، شاید یک‌دفعه آکادمی به اوج روشن‌فکری رسید و خواست در هر حرکتی که یک نفر هم پیش‌بینی‌اش نکرده، جایزه را به فیلم‌نامه‌ی بیمار بزرگ بدهد. خلاصه که با چشمانی باز این بخش از مراسم را تماشا کنید. چرا که یکی از تنگاتنگ‌ترین رقابت‌های حاضر در مراسم امسال، موقع اهدای جایزه‌ی این بخش، رقم می‌خورد.

 

بهترین فیلم

برنده‌ی احتمالی: شکل آب

کاندیدها

فیلم مرا با نامت صدا کن

فیلم تاریک ترین ساعت

فیلم دانکرک

فیلم برو بیرون

فیلم کفشدوزک(لیدی برد)

فیلم رشته خیال

فیلم پست

فیلم شکل آب

فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری

امسال را می‌شود دربردارنده‌ی یکی از بهترین و هیجان‌انگیزترین دوره‌های مراسم اسکار در بخش «بهترین فیلم» دانست. بخشی که عملا حدس زدن برنده‌ی جایزه در آن غیرممکن شده و پنج فیلم، بدون هیچ شکی ممکن است اسکار آن را دریافت کنند. «دانکرک» که از همان ابتدای فصل جوایز، به خاطر دستاوردهای هنری و فنی سازندگانش، به عنوان یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های پیروز شدن در این بخش معرفی می‌شد، حالا برخلاف انتظارتان، شانسش برای دریافت این جایزه از قبل هم بیشتر شده. چرا که اگر نگاهی به چند دوره‌ی اخیر مراسم‌های اسکار و گلدن گلوب بیاندازید،

متوجه می‌شوید تنها در مواقعی اندک، بهترین فیلم‌ها از نگاه این دو مراسم، به مانند یکدیگر بوده‌اند. فارغ از این موضوع اما نمی‌شود شانس «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را برای این بخش هم پایین دانست و از آن‌جایی که اثر مورد بحث، در چندین مراسم مختلف تبدیل به بهترین فیلم سال شده، باید قسمتی از احتمال پیروز شدن در اسکار را هم برایش در نظر گرفت. «لیدی برد» هم به عنوان اثر تحسین‌شده‌ای که جایزه‌ی بهترین فیلم کمدی/موزیکال گلدن گلوب را به دست آورده، در کنار شکل آب که بیشترین تعداد نامزدی در مراسم امسال را داشته، شانس قابل اعتنایی برای رسیدن به جایزه دارد. هرچند که ممکن است خیلی از احتمال دادن‌های افراد هم اشتباه از آب دربیاید و برو بیرون، به خاطر ذائقه‌ی خاص اسکار در چند سال اخیر و موضوعات ویژه‌ای که جردن پیل در پیرنگ‌های داستانی این فیلم به آن‌ها پرداخته، جایزه را در اوج قدرت تصاحب کند. اما با همه‌ی این‌ها، غالب منتقدان روی دل تورو و شکل آب شرط بسته‌اند و باید تا انتهای مراسم صبر کرد و دید در آخر، بالاخره اصلی‌ترین افراد سازنده‌ی کدام فیلم، روی استیج اصلی ایستاده و اسکار ۲۰۱۸ را به پایان می‌رسانند.

منبع: زومجی

 موسیقی متن فیلم سینما فیلمنامه اسکار
نظرات کابران باهوک ریویو