خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پدر رئالیسم جادویی

پدر رئالیسم جادویی

پدر رئالیسم جادویی

بنیاد نوبل در بیانیۀ خود «گابریل خوزه گارسیا مارکز» را شعبده ­باز کلام و بصیرت توصیف و نثر داستان­ هایش را از نظر تنوع و جاذبه به کارناوال­ های آمریکای جنوبی مقایسه کرده است.

نویسنده، روزنامه­ نگار و فعال سیاسی ­ای، که با نام گابو یا گابیتو درآمریکای لاتین محبوب است، در 6 مارس 1927 درکلمبیا متولد شد. آشنایی ­اش با سیاست تحت تاثیر پدربزرگش که از شخصیت­ های آزادی ­خواه ومبارز بود، شروع شد. وی درسال 1941 نوشته‌هایش را در روزنامه‌ای که مخصوص شاگردان دبیرستانی بود، چاپ کرد. این نویسندۀ جوان، متاثر از «ویلیام فاکنر» نویسندۀ آمریکایی، اولین کتابش را با نگاه مثبت منتقدین در سن 23 سالگی چاپ کرد.

پس از آنکه روزنامه ­ای که در رم در آن مشغول بود، بسته شد به پاریس سفر کرد ودر سفر کوتاهی که به کلمبیا داشت با دختری جوان آشنا شد و ازدواج کرد. دو فرزند نیز حاصل زندگی مشترک آن ­ها با  بیش از نیم قرن زندگی است. مارکز چند سالی را در کشورهای بلوک شرق و اروپا زندگی کرد. ولی  بیشتر سال­ های زندگی ­اش در مکزیک گذشت. در سال 1965 وقتی که مشغول رانندگی به سمت آکاپولکو درمکزیک بود، ایدۀ اولیۀ نوشتن نخستین فصل رمان «صدسال تنهایی» به ذهنش آمد. نوشتن این رمان دوسال به طول انجامید و برای اولین بار در بوینس ­آیرس منتشر شد. یک هفته بیشتر نگذشت که تمام چاپ اول این کتاب فروخته شد.این کتاب که شاهکار او به شمار می‌آید درسال 1982 برای او جایزۀ نوبل ادبیات را به همراه داشت و در سی سالی که از چاپ این کتاب گذشت، به بیش از سی میلیون نسخه و سی زبان ترجمه شد.

مارکز رشته حقوق را در دانشگاه بوگاتو خواند. از همان زمان بود که با روزنامۀ آزادی ­خواه آل­اسپکتادور همکاری کرد. او قبل از چاپ داستان «سرگذشت یک غریق»، آن را به صورت پاورقی در همین روزنامه چاپ کرده بود.

مارکز در همان سال به یک سفر دو ساله به کشورهای کارائیب رفت و کتاب «داستان باورنکردنی و غم ­انگیز ارندیرا و مادربزرگ سنگدلش» را چاپ و جایزۀ رومولوگایه گوس بهترین رمان را از آن خود کرد. او بعد از سفرش به اسپانیا با تاثیر از حکومت دیکتاتوری آن وقت، رمان «پاییز پدرسالار» را نوشت. مارکز که آثارش مورد استقبال جوانان زیادی در سراسر دنیا قرار گرفت درعرصه سیاست و نشر آثار نیز فعالیت داشت.

گابو به مخالفت با دولت کلمبیا مقاله ­های مختلفی ‌نوشت و به همان علت به اروپا تبعید شد. اما زمانی‌ که پس از سال ­ها  در دهه 80 به کلمبیا بازگشت، با تهدید ارتش آن کشور روبه­ رو شد و همراه خانواده ­اش به مکزیک برگشت.

او نویسنده ­ای چپ­گرا و فعال سیاسی بود.در سال 2000 طی طوماری، مردم کلمبیا از او خواستند که نامزد ریاست­ جمهوری کشورش شود، که او نپذیرفت. همچنین او از دوستان و حتی نمایندۀ فیدل کاسترو، رهبر کوبا بود. وی به دلیل حمایت­ هایی که ازحکومت کاسترو می ­کرد، مدتی حق ورود به آمریکا را نداشت.

هر چند که بعدها دولت آمریکا از این تصمیم خود صرف­ نظر کرد و مارکز برای معالجه بارها به آمریکا سفر کرد.به رغم انتقادهای زیاد، او جزو دوستان بیل کلینتون و فرانسوا میتران روسای جمهور پیشین آمریکا و فرانسه نیز بود.

تقریبا تمام آثار این نویسندۀ بزرگ در ایران ترجمه شده است. از جمله :«عشق در سال­های وبا»، «گزارش یک آدم ربایی»، «قدیس» و«صد سال تنهایی»، که اولین کتاب ترجمه ­شدۀ این نویسنده در ایران با ترجمۀ «بهمن فرزانه» است، بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفت.

سرانجام مرد سال 1999 آمریکای لاتین، در سال 2014 به بیماری آلزایمر مبتلا شد. و در اواخر عمرش نویسندگی را کنار گذاشت.

سرانجام گابو، قهرمان مردم کلمبیا، در سن 2014 و در سن 87 سالگی در خانه ­اش در مکزیکوسیتی درگذشت و جسدش نیز درهمان‌جا سوزانده شد و بخشی از خاکستر آن را به کلمبیا زادگاهش منتقل کردند.

 صدسال تنهایی عشق در سالهای وبا کتاب نویسنده گابریل گارسیا مارکز
نظرات کابران باهوک ریویو