خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

درختکاری به شیوه ای متفاوت

درختکاری به شیوه ای متفاوت

درختکاری به شیوه ای  متفاوت

روز درختکاری فرصتی است برای دوستی ما با طبیعت تا با کاشت درخت حقمان را به طبیعت ادا کنیم. بسیاری از افراد در روز پانزدهم اسفندِ هر سال به استقبال طبیعت می روند تا دستی به سر و رویش بکشند و آسیب هایی که خودمان به آن زده ایم را حداقل با کاشت نهال جبران کنند. متاسفانه در این سال ها افراد سودجو حتی به فضای سبز هم رحم نکرده و با قلع و قمع درختان به جان طبیعت خدادای افتاده اند. چه بسیار باغ ها و درختان کهنسالی که به تنشان تبر زده شد و جایشان را آپارتمان های تاریک و بلند گرفتند.

چندین سال پس از انقلاب صنعتی اروپا، انسان ها با بررسی آسیب هایی که به محیط زیست زده بودند و منابعی که با حرص و طمع برای صنعتی شدن آن ها را تمام کرده بودند، متوجه شدند این آتش دامن خودشان را هم خواهد گرفت. پس در صدد راه چاره ای برآمدند و بدین ترتیب توسعۀ پایدار پدید آمد. به مفهوم تلاش برای یک تغییر مهم در فهم رابطۀ انسان و طبیعت و انسان‌ها با یکدیگر.

معماری سبز، مصالح سبز، خودروهای برقی و خانه های هوشمند محصولات این دوره هستند که کماکان نیز تولید و کاربردشان ادامه دارد.

کاشت درخت نباید تنها به یک روز خاص محدود شود و این کار می بایست در روزهای دیگر سال هم صورت بگیرد. هرکدام از ما به عنوان یک انسان می توانیم وظیفۀ انسانی خود را انجام دهیم و به خود و طبیعت اطرافمان کمک کنیم. به جای فکر کردن به این که دیگران چرا و چقدر به طبیعت آسیب رسانده اند، بهتر است خودمان وارد عمل شده و دست به کار شویم.

زیباست حتی اگر فرصتی نداریم تا به طبیعت برویم و درختی بکاریم، حداقل خانه و فضای اطراف خود را سبزتر کنیم. متاسفانه آپارتمان های امروزی دیگر همان اندک فضای باغچه ای که در گذشته جلوی درب خانه وجود داشت، را هم ندارند. پس یکی از راه های کمک به طبیعت، بام سبز یا همان روف گاردن است که خوشبختانه این روزها در آپارتمان های جدید رایج شده و خوب است همۀ کپی برداری های ما اینگونه مفید باشند. آن هم در هوای آلودۀ این روزِ شهرها که نفس کشیدن در آن ها ترسناک است. ایجاد بام سبز حالتان را خوب می کند و هوای شهر را کمی تمیز می کند. همچنین هزینه های گرمایشی تان نیز پایین می آید.

قبل از هر کار با یک مهندس سازه مشورت کنید تا او تشخیص دهد بام شما تحمل وزن بام سبز را دارد یا خیر. هر متر مربع باغچه تقریبا هشتصد گرم وزن ساختمان را افزایش خواهد داد. در بام سبزتان از خاکی استفاده کنید که وزن مخصوص کمتری داشته باشد. قبل از احداث بام سبز باید به فکر زهکشی و عایق بندی بام باشید و مسیر راه آب را مشخص کنید. در برخی ساختمان های مدرن به طور هوشمند از باقیماندۀ آب باران برای آبیاری بام سبز و گیاهان به کار رفته در نمای ساختمان استفاده می شود.

از خاک باغچه به دلیل وزن زیاد نمی توان برای بام هم استفاده کرد؛ ضمن آنکه باید خاکی استفاده شود که آب را در خود نگه ندارد. در بام سبزتان از درخت ها و گیاهانی استفاده کنید که نیاز به آب کمتری داشته باشند، در برابر نور و بادهای شدید مقاوم باشند و گیاهان سازگار با اقلیم شهر خود را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید نصب آلاچیقی که روی زمین نصب می شود با آلاچیقی که برای بام سبزتان در نظر گرفته اید، متفاوت است و نیروی باد وارده بر آلاچیقِ روی بام بیش تر است. همین طور در اتصال سازه به آلاچیق نیز محدودیت هایی وجود دارد.

به طور کلی سه نوع بام سبز وجود دارد: بام سبز گسترده، بام سبز متمرکز، بام سبز مدولار

در نوع متمرکز چمن می کارند که نیاز به سازۀ چندان نیرومندی برای تحمل بار ندارد و نوع گسترده و سبک آن به حداقل تاسیسات نیاز دارد. این مدل نیاز به تغییرات اندکی در عایق بندی ساختمان دارد.

نوع دیگر بام سبز مدل مدولار یا جعبه گیاه است که هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. روی هر بامی قابل نصب است و به صورت قطره ای آبیاری می شود. گیاه رایجی که در بام های سبز کاشته می شود، نیز «کارپوبروتوس» است که مقاومت و دوام آن تضمین شده است.

با احداث بام سبز یا بام باغ علاوه بر زیبایی ساختمان، هم کمک قابل توجهی به کاهش آلودگی هوای شهر می کنید و هم فضایی را به وجود می آورید تا در شب نشینی ها بتوانید از مهمانان خود در آنجا پذیرایی کنید.

 روف گاردن روز درختکاری کاشت درخت
نظرات کابران باهوک ریویو