خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

9 ضرر زیاد نشستن

9 ضرر زیاد نشستن

9 ضرر زیاد نشستن

نشستن پشت میز کار، جلوی تلویزیون و بازی های کامپیوتری تمام این ها باعث می شود ساعات زیادی از روز را به نشستن بگذرانید و این مشکل بزرگی است که خطرات زیادی برای سلامت بدن به بار می آورد. اتفاقاتی که با شیوه زندگی راکد و بی تحرک برای بدن ما می افتد موارد زیر هستند.

سیستم قلبی عروقی

یکی از عواقب جدی شیوه زندگی بی تحرک بیماری های قلبی عروقی مثل انسداد شریان قلبی یا فشار خون بالاست. نشستن زیاد عضلات و جریان خون را ضعیف می کند. کمبود فعالیت های فیزیکی یکی از دلایل بیماری تصلب شرایین (تشکیل پلاک های کلسترول در رگ های قلب) است و به علاوه زمانی که قلب به اکسیژن بیشتر از چیزی که خون فراهم می کند نیاز دارد عدم تعادل بین تولید و مصرف اکسیژن بوجود می آید. نتیجه می گیریم کسانی که سبک زندگی بی تحرک دارند بیشتر به دلیل حمله قلبی می میرند.

بی خوابی

کم تحرکی روی کیفیت خواب تاثیر منفی می گذارد. بدن نشستن زیاد را نوعی استراحت تلقی می کند. بنابراین وقتی تمام روز را استراحت کرده باشید بدن احساس می کند که دیگر به استراحت نیاز ندارید. ورزش مشکل بی خوابی را از بین می برد و کیفیت خواب را بهتر می کند.

فشار به ستون فقرات

ستون فقرات انسان فرم S دارد تا بتواند فشارها را بهتر تحمل کند. در حالت نشسته شکل S به شکل C تغییر پیدا می کند. وقتی شخص خمیده می شود عضلات شکم ضعیف می شوند و بدون تمرین به سختی می تواند بدن را در شکل و فرم درستی نگه دارد.

وقتی می نشینید فشار به لگن و مهره های ستون فقرات وارد می شود و فشار روی دیسک های بین مهره ای بیشتر می شود. فشار مداوم باعث گرفتگی مهره های گردنی و در نتیجه کاهش جریان خون در مغز می شود و در نهایت فرد دچار سردرد و تاری دید می شود. ستون فقرات چارچوب اعضای داخلی بدن انسان است. به همین دلیل صاف نگه داشتن و فشار وارد نکردن به آن بسیار مهم است.

عضلات و استخوان ها

با خمیده نشستن زیاد به همراه فعالیت جسمانی کم عضلات بدن ضعیف می شود و بیشتر عضلات شکم و سرینی تحت تاثیر قرار می گیرند. اما تنها ماهیچه ها نیستند که تحت تاثیر زندگی بی تحرک قرار می گیرند بلکه مشکل پوکی استخوان هم به بدن اضافه می شود. استخوان ها به مرور زمان ضعیف می شوند.

چاقی

یکی دیگر از عواقب زندگی بی تحرک اضافه وزن است. وقتی زمان زیادی را می نشینید متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند، بدن کالری کمتری می سوزاند و چربی بیشتری ذخیره می کند. هنگام نشستن فرایند چربی سوزی بدن ۹۰ درصد کاهش پیدا می کند. پس برای داشتن وزن ایده آل باید سبک زندگی فعالی داشته باشیم.

پیری

تلومرها در انتهای کروموزوم قرار دارند و آن ها را از هر آسیبی حفظ می کنند. تلومرها در طی پیری کوتاه تر می شوند و سبک زندگی بی تحرک سرعت کوتاه شدن آن ها را بالا می برد و فرد زودتر پیر می شود.

اضطراب و پریشانی ذهنی

سبک زندگی بی تحرک روی سلامت ذهن هم تاثیر منفی می گذارد. نداشتن فعالیت فیزیکی منجر به پیشرفت افسردگی و اضطراب می شود. یکی از مشکلاتی که با نشستن زیاد در بدن بوجودمی آید کمبود اندورفین است. هورمونی که با فعالیت فیزیکی در بدن تولید می شود. ورزش کردن روحیه را بهتر می کند، بدن را آرام می کند و اعتماد به نفس را بالا می برد. فعالیت فیزیکی تولید سروتونین را در بدن بالا می برد و عدم تعادلی که منجر به افسردگی ، مشکلات حافظه و کند ذهنی می شود را از بین می برد.

رگ های واریس

کسانی که ساعات زیادی در طول روز می نشینند در قسمت پایین اندام گردش خون مناسبی ندارند و همین منجر به ظاهر شدن رگ های واریسی می شود. زنان بیشتر از مردان از این مشکل رنج می برند و یکی از دلایل ایجاد این مشکل انداختن پاها روی هم است. فشردگی رگ ها منجر به تراکم خون در قسمت های مختلف می شود. جریان خون بد باعث لخته شدن خون نیز می شود و این لخته ها به راحتی جلوی رگ های خونی در مغز، قلب و ریه ها را می بندند.

سیستم گوارشی

پانکراس مقدار انسولین مورد نیاز برای تبدیل کربوهیدرات به گلوکز را کاهش می دهد. سلول های عضلات منفعل به انسولین کمتری نیاز دارند در حالی که پانکراس به همان سرعت همیشگی انسولین ترشح می کند. تحقیقات نشان داده است که حتی یک روز نشستن منجر به کاهش مصرف انسولین در سلول ها می شود در نتیجه فرد مستعد بیماری هایی مثل دیابت می شود.

توصیه هایی که پزشکان برای مقابله با این مشکل می کنند:

پیاده روی کنید.

هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی روی صندلی ننشینید.

زمانی که با همکارتان کار دارید به جای زنگ زدن سر میزش بروید.

جلسات ایستاده داشته باشید.

به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.

وسط کار گاهی اوقات بدن را کشش بدهید.

 منبع : بدونیمضرر زیاد نشستن نشستن زیاد
نظرات کابران باهوک ریویو