خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جدیدترین آماراز؛ ثروتمندترین ها

جدیدترین آماراز؛ ثروتمندترین ها

 جدیدترین آماراز؛ ثروتمندترین ها

موسسه آکسفام در گزارشی ادعا کرده است که شکاف میان ابرثروتمندان و باقی جهان سال گذشته افزایش یافت و اقلیتی کوچک، همچنان صاحب بخش اعظم ثروت جهان است.

به گفته این گروه خیریه حدود ۸۲ درصد ثروتی که سال گذشته تولید شد در اختیار یک درصد از متمول ترین افراد جهان قرار گرفت درحالی که درآمد ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان اصلا بالا نرفت.

آکسفام گفت که این ارقام،که منتقدان آن را زیر سوال برده اند،نشانگر ناکامی سیستماتیک است.

این موسسه فرار مالیاتی، نفوذ شرکت ها در سیاستگذاری، فرسایش حقوق کارگران و کاهش مخارج دولت ها را علت این شکاف فزاینده دانسته است.

آکسفام در پنج سال گذشته گزارش های مشابهی تولید کرده است. این گروه در سال ۲۰۱۷ حساب کرده بود که ثروت هشت نفری که از نظر دارایی در صدر قرار می گیرند معادل ثروت ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است.

آکسفام گفت که امسال دارایی های ۴۲ نفر اول در فهرست ثروتمندترین ها، به اندازه ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است. این گروه همچنین ارقام سال پیش را اصلاح کرد و گفت دارایی ۶۱ نفر از ثروتمندترین ها برابر نیم فقیرتر جهان است.

این گروه می گوید که روند «نابرابری فزاینده» همچنان ادامه دارد.

«غیرقابل قبول»

مارک گلدرینگ رئیس آکسفام گفت که اصلاح دایمی ارقام، منعکس کننده این واقعیت است که گزارش متکی بر «بهترین اطلاعات موجود در زمان تهیه است.»

او گفت: «با این حال اگر به آن نگاه کنید، می بینید که این میزان نابرابری غیرقابل قبول است.»

گزارش آکسفام همزمان با شروع مجمع اقتصاد جهانی در مرکز سیاحتی داووس در سوئیس منتشر می شود. این کنفرانس سالانه بسیاری از سیاستمداران و رهبران بخش مالی را جذب می کند.

موضوع نابرابری معمولا در صدر دستور کار مباحثات داووس قرار دارد اما آقای گلدرینگ گفت که موضع گیری های سرسختانه در مورد مقابله با فقر به سرعت زایل می شود.

این موسسه خواستار بازنگری در مدل های کسب و کار است و استدلال می کند که اشتباه است که شرکت ها به حداکثر رساندن سود سهامدار را به جای اثرگذاری وسیع تر اجتماعی در اولویت قرار می دهند.

آکسفام می گوید نظر ۷۰ هزار نفر در ده کشور را بررسی کرده و بخش خیلی بزرگی از آنها (۷۲ درصد) می گویند خواهان «رسیدگی فوری دولت هایشان به شکاف درآمد میان فقیر و غنی» هستند.

اما مارک لیتلوود، مدیر کل یک اندیشکده بازار آزاد به نام «موسسه امور اقتصادی»، گفت که آکسفام «به جای فقرا به ثروتمندان اشتغال خاطر دارد.»

او افزود: «مالیات بیشتر و توزیع ثروت کمکی به فقرا نمی کند. افراد ثروتمندتر همچنین مالیات سنگینی می پردازند - کاهش ثروت آنها باعث توزیع ثروت نخواهد شد، آن را نابود خواهد کرد که به نفع هیچ کس نیست.»

سم دومیتریو رئیس بخش تحقیقات در یک اندیشکده دیگر بازار آزاد - موسسه آدام اسمیت - هم نظر مشابهی دارد. او گفت که آمارهای نابرابری آکسفام «همیشه تصویر غلطی ترسیم می کند.»

او می گوید: «در عالم واقع، نابرابری در سطح جهان طی چند دهه اخیر به شدت افت کرده.»

«درحالی که چین، هند و ویتنام اصلاحات نئولیبرال را برای اعمال حق مالکیت به اجرا گذاشته اند، مقررات را کاهش و رقابت را افزایش داده اند، فقیرترین های جهان شاهد افزایش شدید حقوق بوده اند که به توزیع عادلانه تر درآمد در جهان منجر شده.»

گزارش آکسفام بر داده های فوربز و «داده های ثروت جهانی کردیت سوئیس» استوار است که توزیع ثروت جهانی را از سال ۲۰۰۰ به این طرف ارائه می کنند.

اما جدیدترین رتبه‌بندی ثروتمندان جهان:

 

دونالد ترامپ در تازه‌ترین رتبه‌بندی ثروتمندترین چهره‌های جهان که نشریه فوربز سالانه منتشر می‌کند به رتبه ۲۲۲ سقوط کرده است. همزمان جف بزوس، مدیرعامل آمازون با صعودی بی‌سابقه به صدر جدول میلیاردهای جهان رفته است.

نشریه فوربز می‌گوید علت سقوط آقای ترامپ در رتبه‌بندی جدید کاهش عمومی بهای مسکن و مستغلات در ایالت نیویورک است که آقای ترامپ بخش مهمی از دارایی‌های خود را آنجا سرمایه‌گذاری کرده است.

این نشریه روز چهارشنبه (هفتم مارس - ۱۶ اسفند) مجموع ثروت رئیس جمهوری آمریکا را سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد کرد که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار کاهش نشان می‌دهد.

همزمان جف بزوس، مدیرعامل بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان، آمازون، که سال گذشته ثروتش حدود ۳۹ میلیارد دلار برآورد شده بود، امسال با جهشی ناگهانی و بی‌سابقه با مجموع ۱۱۲ میلیارد دلار در راس هرم ثروتمندان جهان قرار گرفته است.

این بزرگترین افزایش ثروت طی یک سال برای یک میلیاردر است که در تاریخ به ثبت رسیده است و برای نخستین بار طی چند سال گذشته بیل گیتس را از صدر این جدول پایین کشیده است.

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت که طی ۲۴ سال گذشته ۱۸ بار رتبه اول را کسب کرده بود اکنون دومین ثروتمند جهان است که دارایی‌هایش از ۸۶ میلیارد دلار در سال گذشته به حدود ۹۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این سی و دومین سالی است که نشریه فوربز فهرست ثروتمندان جهان را اعلام می کند و امسال نام ۲۲۰۸ نفر را در این جدول گنجانده است.

وارن بافت، سرمایه‌گذار سرشناس جهان هم اکنون با ۸۴ میلیارد دلار ثروت در رتبه سوم قرار دارد و در پی او کسانی چون مارک زاکربرگ در رتبه پنجم (۷۱ میلیارد دلار) و برادران کوک در رتبه‌های هشتم و نهم (هر کدام ۶۰ میلیارد دلار) قرار دارند.

از نکات برجسته این جدول می‌توان به رتبه بندی کشورهای میزبان ثروتمندان جهان اشاره کرد که همچون گذشته ایالات متحده در راس آن قرار دارد و از میان این فهرست ۲۲۰۸ نفره، ۵۸۵ نفر از آنها را در داخل مرزهای خود نگهداشته است.

جالب توجه است که ایالت کالیفرنیا، در کرانه غربی آمریکا به تنهایی ۱۴۴ میلیاردر را میزبانی می‌کند.

پس از آمریکا، چین بیشترین ثروتمند را دارد و در اروپا هم آلمان با ۱۲۳ میلیاردر در راس قاره خود قرار دارد.

در آسیا هندوستان پس از چین با ۱۱۹ میلیاردر و روسیه با ۱۰۲ نفر رتبه‌های بعدی را دارند.

 منبع: بی بی سی دونالد ترامپ ثروتمندان بیل گیتس
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها