خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

انقضای این 6 خوراکی را نادیده نگیرید

انقضای این 6 خوراکی را نادیده نگیرید

انقضای این 6 خوراکی را نادیده نگیرید

از مواد گوشتی گرفته تا سس ها و مرباجات، در اینجا شش مادۀ غذایی وجود دارد که هرگز نباید تاریخ انقضای آن ها را نادیده بگیرید.

سس ها و مرباجات شیشه ای

ممکن است فکر کنید سس ها و مرباجاتی که در شیشه هستند، هیچ گاه فاسد نمی شوند. اما آن ها اغلب در معرض باکتری های مضر قرار دارند و شما را در معرض خطر مسمومیتِ مواد غذایی قرار می دهند. به محض اینکه درب شیشۀ مربا یا سسی را باز می کنید، باکتری ها شروع به تکثیر می کنند، به خصوص اگر در محیطی آلودگی قرار داشته باشند.

جسیکا کراندال، متخصص تغذیه، می گوید: هنگامی که ساندویچ درست می کنیم، چاقو را به داخل ظرف سس می بریم، سپس آن را روی ساندویچ می کشیم و دوباره آن را در ظرف سس می گذاریم. با این کار باکتری را دوباره به ظرف بر می گردانید. علاوه بر این توجه کنید اگر سس شما آب انداخت و یا تغییر رنگی در آن حس کردید، کل شیشه را دور بیندازید.

تخم مرغ

تخم مرغ می تواند سه تا پنج هفته در یخچال سالم بماند. یک تخم مرغ بسته به انقضایش حدود ده روز پس از اینکه آن را می خرید یا از کارتن در می آورید، دوام می آورد. اگر بیش تر از این مدت، آن را نگه دارید خطرناک است و ممکن است با خوردن آن خودتان را بیمار کنید.

پنیرهای نرم

پنیرهای نیمه سخت مانند: چدار و گودا، رطوبت کمتری برای رشد باکتری ها دارند و در صورتیکه خوب بسته بندی شوند، می توانند دو تا چهار ماه در فریزر بمانند (ابتدا پنیر را در یک ورق کاغذ مومی بپیچید، سپس یک ورق فویل روی آن بکشید. این کار به پنیر اجازۀ هوا کشیدن می دهد، بدون اینکه در معرض هوا قرار بگیرد و خشک شود).

اما پنیرهای نرم تر مانند: پنیر خامه ای، ریکوتا، فتا، پنیر بز و پنیر بری سریع تر فاسد می شوند و پس از باز کردن به مدت یک تا دو هفته در فریزر قابل نگه داری هستند. چنانچه آثار خرابی مثل کپک های آبی-سبز رویشان دیدید، سریع آن ها را دور بیندازید. زیرا باکتری ها به سرعت تکثیر می شوند و ممکن است باعث بیماری های لیستریا، تب مالت، سالمونلا (در غذاهای حاوی تخم مرغ) و E.coli شود.

گوشت های فرآوری شده 

ژامبون ها و سوسیس ها سه تا پنج روز پس از خرید و باز کردن از پوشش ماندگاری دارند. پس به اندازه ای بخرید که مصرف می کنید. این گوشت ها می توانند باعث بیماری لیستریا شوند که میکروبش در محیط های سرد رشد می کنند. پس یخچال شما هم نمی تواند از فاسد شدن آن جلوگیری کند. یک لکۀ کوچک یا بوی نامطبوع نشانه های آشکاری برای فساد این مواد غذایی است.

آبمیوه های کنسانتره

آبمیوه های کنسانتره، پاستوریزه می شوند تا باکتری های مضرشان کشته شود. اما امکان فاسد شدن در آبمیوه های کنسانتره ای که پاستوریزه نیستند، وجود دارد. پس حتما به تاریخ انقضای آن ها توجه کنید. از آبمیوه فروشی های محلی خرید کنید و طی دو تا سه روز آن ها را مصرف کنید. بطری آبمیوه را نیز همیشه در جای خنک قرار دهید.

جوانه ها

همیشه به تاریخ انقضای این مواد غذایی توجه کنید. بر خلاف سایر سبزیجات، جوانه ها در محیط گرم و مرطوب رشد می کنند که بستر مناسبی برای ایجاد بیماری E coli و سالمونلا است. حتی چند باکتریِ موجود در یک دانۀ جوانه می تواند به مرور زمان تکثیر شود. جوانه ها نمی توانند مانند سبزیجات برگ دار دوام بیاورند و به محض رسیدن تاریخ انقضایشان، باید دور ریخته شوند.

منبع: ریدرزدایجستمتخصص تغذیه تاریخ انقضا خوراکی ها باکتری ها
نظرات کابران باهوک ریویو