خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سنت شکنی در کلیساهای انگلیس

سنت شکنی در کلیساهای انگلیس

سنت شکنی در کلیساهای انگلیس

این گونه که در تاریخ آمده زنان در برخی از قرن ها و در بعضی از کلیسا ها به مقام شماس یا همان دیکون منتصب بودند. اما در قرن سیزدهم پاپ گرگوری موعظه زنان را در کلیسا منع کرد.بحث های مختلف و متفاوتی در مسیحیت راجبِ نقش زنان در کلیسا ها وجود دارد از بحث برتری بین زن و مرد یا نوع پوشش زنها و بسیاری دیگر از مسائل که در این زمینه وجود دارد بگذریم همواره بحث حضور زنان در کلیسا ها، در مراتب بالاتر به صورت جدی و به عنوان بحثی چالش انگیز در میان مسیحیان مطرح بوده  است.  در این که زن جایگاه ویژه ای در دین مسیحیت دارد هیچ شکی نیست، اما یکی از دلایل مخلفان این طرح این است که در کتاب مقدس آمده : حواریون یا همان شاگردان عیسی مسیح همگی مرد بودند، بنابراین جایی  در منصب کلیسا برای زنان وجود ندارد.

برای آگاهی ازسلسه ‌مراتب روحانیونی كه در كلیسا خدمت می‌كنند، بهتر است بدانید که این مراتب عبارتند از: پاپ رهبر كلیسا، كاردینال، اسقف اعظم، اسقف، كشیش و دیكون (شماس) ، که هر فرد روحانی مسئول انجام کاری است.

انتصاب زنان به عنوان کشیش در کلیسا های انگلستان در دو دهه اخیر

آنگلا برنرز ویلسون یکی از اولین زنان بود که به عنوان یک کشیش،درکلیسای انگلستان و در سال 1994 منصوب شد. او که اکنون در دانشگاه تدریس و در کلیسای ولز کار می کند. هر چند که ایده اینکه یک زن می تواند کشیش باشد برای او  بسیار دور از واقعیت بود اما او تصمیمش را برای این کار گرفته بود. پدر برنرز ویلسون یک کشیش بود بنابراین او که در خانواده ای مذهبی رشد کرده بود، مسیحیت را بخشی از زندگی خود می دانست. شورای عمومی انگلستان در سال 1992 راه را برای زنان به عنوان کشیش هموار کرد. و در سال 1994 این قانون در انگلستان تصویب شد و قانون انتصاب 32زن به عنوان کشیش به تصویب رسید. در تاریخ 12 مارس 1994، از برنرز ویلسون به عنوان اولین زن کشیش  در بین این 32 نفر در انگلستان نام برده می شود.

انتصاب زنان به دومین مقام کلیساهای انگلستان

 اخیرا با وجود این که در کشورهایی غیر از انگلستان و در واقع کلیسای انگلیکن زنان در مقام اسقف در کلیساها مشغول به کار بودند اما حضور زنان به عنوان اسقف همچنان در انگلستان مورد بحث بود. تا اینکه در 26 ژانویه سال 2015 وبعد از گذشت 20سال از انتصاب اولین کشیش زن در این کشور سر انجام زنان به مقام دوم در کلیسا  که همان اسقف است، راه یافتند.

اولین زن اسقف در انگلستان ریورند لبی لین با کمتر از 50سال سن بود. سر انجام بعد از چندین سال بحث درباره اسقف شدن زنان که اختلاف نظر مهمی در کلیساها بود و بعد از دو رای گیری نافرجام این اتفاق در سال 2015 روی داد و لبی لین با حضور بسیاری از مردم در مراسمی با شکوه در کلیسای استاکپورت و با حضور جان سنتامو، اسقف اعظم یورک به این مقام منصوب شد. این در حالی است که در کشور سوئد نه تنها این رویداد در سال 1997 اتفاق شد بلکه زنان در این کشور به مقام اسقف اعظم هم  منصوب شده اند.  انته یَکِلِن زنی که کمتر از یک دهه اسقف بودن، در سال 2014 به مقام اسقف اعظم سوئد رسید.کلیسا زن کشیش اولین زن اسقف زن در مسیحیت
نظرات کابران باهوک ریویو