خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

راه های مراقبت از کلیه

راه های مراقبت از کلیه

راه های مراقبت از کلیه

اکثر افراد وقتی صحبت از خطر بیماریهای کلیوی می شود آن را انکار می کنند! از آنجایی که آمار بیماری کلیوی رو به رشد است، تشخیص زود هنگام آن می تواند عملکرد کلیه ها را طولانی تر کند.

در این مقاله ده توصیه برای داشتن کلیه هایی سالم تر به شما معرفی می گردد:


۱- یک برنامه کاهش وزن تنظیم کنید

به خاطر داشته باید که اضافه وزن بسیارزیاد در دراز مدت باعث پایین آمدن عملکرد کلیه ها می شود.

شاخص توده بدن (BMI) را اندازه بگیرید و آن را با وزن سالمتان مقایسه کنید. مراقب رژیم غذایی تان باشید و مرتب ورزش کنید.

منظور از ورزش فقط پیاده روی، دویدن و یا تمرین با وزنه نیست. فعالیت های روزانه از قبیل باغبانی، خانه داری، بالا و پایین رفتن از پله ها و یا بازی کردن با کودکان هم نوعی فعالیت فیزیکی به حساب می آید.

۲- مراقب کلسترولتان باشید

کلسترول بالا همیشه با بیماری قلبی، سکته و بیماری های کلیوی همراه است. به همین دلیل کنترل سطح کلسترول خون برای سلامت شما ضروری است.

۳- سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگارکشیدن یا استفاده ازسایردخانیات یکی از عوامل مهم در بروز بیماری کلیوی مزمن است. پس همین امروز سیگارتان را ترک کنید تا خطرابتلا به نارسایی کلیوی را در خودتان پایین بیاورید.

علاوه بر این سیگار، ضربان قلب و فشار خونتان را هم بالا می برد. درست است که ترک سیگار کار سختی است، اما اگرمی خواهید ازسلامتی تان مراقبت کنید هیچ انتخاب دیگری ندارید.

۴-آب کافی بنوشید

خیلی ازافراد بدون آنکه بدانند دچار کم آبی مزمن هستند، در حالی که نوشیدن مقدار کافی آب اهمیت بسیار زیادی دارد. مخصوصا در گرمای تابستان، کسانی که دچار سنگ کلیه هستند باید برای تامین آب بدنشان برنامه درستی داشته باشند.

البته باید مراقب باشید بیش ازاندازه هم آب مصرف نکنید. پزشکان معمولا مصرف هشت لیوان آب در روز را توصیه می کنند.

۵- یک رژیم غذایی متوازن داشته باشید

اگر بیماری خاصی دارید باید بیش از پیش مراقب رژیم غذایی خود باشید.

یک رژیم غذایی پرکربوهیدرات کنترل دیابت را سخت ترمی کند این مواد عبارتند از: نان، پاستا، حبوبات، سیب زمینی و برنج.

مصرف زیاد نمک با فشار خون ارتباط مستقیم دارد. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های کلیوی به مصرف زیاد نمک حساس هستند، طوری که بدنشان ورم کرده و فشار خونشان هم بالا می رود.

رژیم غذایی پر چرب نیز می تواند موجب گرفتگی رگ ها (تصلب شرائین) شود که یکی از بزرگترین عوامل بروز بیماری های کلیوی است. 

۶- از مصرف برخی از داروهای خاص و مواد مضر خود داری کنید

مصرف برخی داروها عملکرد کلیه ها را ضعیف می کند پس مراقب باشید! حتی برخی داروهای متداول موجود در داروخانه ها مثل داروهای ضد التهاب غیر استروییدی از جمله ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می توانند موجب ناراحتیهای کلیوی جدی شوند.

گاهی اوقات برخی داروها مثل (آنتی بیوتیک ها) برای افرادی که ناراحتی کلیوی دارند باید با دوز متفاوتی تجویز شود. حتی برخی گیاهان و مکمل ها می توانند به کلیه ها ضرر برسانند. پس بهتر است قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا شیمیایی از عوارض جانبی آن آگاه شوید.

۷- برای کنترل دیابت خود اقدام کنید

دیابت یکی از متداولترین عوامل بیماری کلیوی مرحله آخر (E.S.R.D) می باشد که از مرحله یک شروع شده و تا مرحله پنج پیش می رود. اینجاست که عملکرد کلیه ها تا جایی مختل می شود که نیاز به جایگزین کردن کلیه می شود که این درمان شامل دیالیز یا پیوند کلیه است.

اگر  به دقت قند خونتان را تحت کنترل داشته باشید بهتر می توانید از بروز بیماری شریانهای کوچک خون که بیماری شریانی میکرو  نامیده می شود جلوگیری کنید. این اختلال معمولا همراه باکمبود پروتئین در ادرا همراه و در آخر منجر به آسیب کلیوی دیابتی می شود.

۸- فشار خونتان را کنترل کنید 

فشار خون دومین عامل متداول بیماری کلیوی است. فشارخون بالا موجب حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته و بیماری های کلیوی می شود. برای جلوگیری از ضعیف شدن عملکرد کلیه ها ومراقبت ازمغز و قلبتان باید به طور مداوم فشار خونتان را تحت کنترل داشته باشید.

۹- چک آپهای منظم را فراموش نکنید

اهمیت ویزیت منظم پزشک کاملا آشکار است و نیاز به توضیح ندارد ،برای کنترل وضعیت سلامتی خود باید مرتب نزد پزشک بروید ،و آزمایشهای مربوطه را انجام دهید.

۱۰- به پیگیری مستمر دستورات متخصصان اهمیت دهید

تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به بیماری های کلیوی در صورت دنبال کردن دستورات پزشک متخصص خود وضعیت بهتری پیدا می کنند. علاوه بر این، مراحل پایانی نارسایی کلیه معمولا مشکلات دیگری مثل کم خونی، اختلال در متابولیسم مواد معدنی استخوان و آماده سازی برای درمان جایگزین کلیه را به همراه دارد.

به همین دلیل ویزیت پزشک متخصص و عمل به دستورات آن باعث می شود مشکلات ناشی از نارسایی کلیه کمتر باعث اختلال در فعالیت های روزانه شما شود.

 منبع: مدلایفرژیم غذایی سالم مراقبت از کلیه پیاده روی
نظرات کابران باهوک ریویو