خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نابغه قرن 21 درگذشت

نابغه قرن 21 درگذشت

نابغه قرن 21 درگذشت

خانواده استیون هاوکینگ فیزیکدان برجسته بریتانیایی اعلام کردند او در سن ۷۶ سالگی درگذشته است.

 استیون هاوکینگ  به خاطر دستاوردهای علمی بزرگی در زمینه سیاهچاله ها و نسبیت عام، مشهور بود. نظریات او پیرامون «راز خلقت» و چگونگی پیدایش جهان هستی (بیگ بنگ)، او را به یکی از دانشمندان برجسته تبدیل کرد و بعد با کتاب پرفروش خود «تاریخچه کوتاهتر زمان» (سال ۱۹۸۸)، یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های علمی در افکار عمومی دنیا شد.

این دانشمند و کیهان‌شناس انگلیسی نگرانی‌های خود از استفاده از هوش مصنوعی در تولید سلاح، آلودگی هوا و روند لجام‌گسیخته افزایش جمعیت‌، را پنهان نمی‌کرد.

او در یکی از نظراتش معتقد بود که بشریت در معرض خطراتی است که خود ایجاد کرده است اما می‌تواند با استقرار و مسکونی‌سازی سیارات دیگر از انقراض و نابودی جان به در ببرد.

او جنگ هسته‌ای، گرم شدن کره زمین و ویروس‌هایی را که با مهندسی ژنتیک طراحی و تولید خواهند شد، را از جمله این تهدیدات می دانست.

پروفسور هاوکینگ در سخنرانی خود از «مجموعه سخنرانی‌های ریث» گفته بود پیشرفت دانش و فناوری، فاجعه‌های جدیدی را هم پیش روی بشریت خواهد گذاشت.

با اینکه پروفسور هاوکینگ گفته بود احتمال وقوع فاجعه در کره زمین در یک سال فرضی ممکن است خیلی کم باشد، اما با گذشت زمان این احتمال افزایش خواهد یافت و در هزار یا ده هزار سال آینده به قطعیت نزدیک خواهد شد:

«تا آن زمان ما باید راه خود را در فضا و ستارگان دیگر باز کرده باشیم تا وقوع فاجعه در کره زمین به معنای پایان بشریت نباشد. اما ما حداقل تا چند صد سال آینده قادر نخواهیم بود در فضا به شکلی خودکفا مستقر شویم بنابراین در این مدت باید بسیار مراقب باشیم

استیون هاوکینگ یکی از شناخته‌ترین دانشمندان در سطح جهان، دربارۀ خطراتی که پیشرفت دانش و فناوری سر راه بشر خواهد گذاشت پیشتر هم هشدار داده بود.

او سال گذشته اظهار نگرانی کرده بود که هوش مصنوعی می‌تواند بشر را در خطر نابودی قرار دهد.

با این حال او کاملا آینده را تاریک وسیاه نمی‌دید و فکر می‌کرد راه هایی برای مقابله با این خطرات وجود دارد:

«ما پیشرفت را متوقف نخواهیم کرد و به عقب برنخواهیم گشت، اما باید خطر را شناسایی و آن را کنترل کنیم، من خوش‌بین هستم و معتقدیم ما می‌توانیم».

«از منظر شخصی، من در دوران شکوهمندی زندگی و در فیزیک نظری تحقیق می‌کنم، دیگر لحظه‌ای مانند 'یافتم' (ارشمیدس) وجود ندارد که چیزی کشف شود که تا پیش از آن هیچ چیزی درباره‌اش نمی‌دانستیم.»

پروفسور هاوکینگ به محققان نسل های آینده توصیه کرده بود از این آگاه باشند که دانش و فناوری چطور دنیا را تغییر می‌دهد و به عموم مردم هم کمک کنند تا این موضوع را بهتر درک کنند:

«کار علمی را که می‌خواهید انجام دهید به زبان ساده با دیگران مطرح کنید و شاید این باعث شود خودتان آن را بهتر بفهمید».

سخنرانی‌های ریث، که نام خود را از سر جان ریث، نخستین مدیر عامل بی‌بی‌سی، گرفته، سخنرانی‌های برجسته‌ترین چهره‌های بریتانیا است که از سال ۱۹۴۸ هر سال ارائه و از رادیوی جهانی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.

این دانشمند در ۲۱ سالگی به بیماری نورون‌های حرکتی مبتلا شد و پزشکان معتقد بودند او بیشتر از ده سال زنده نخواهد ماند.

این بیماری باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی می‌شود. او تقریبا تمام عضلاتش فلج و با کمک کامپیوتری ویژه‌ قادر به برقراری ارتباط بود.

 

 منبع: بی بی سیاستیون هاوکینگ جهان در پوست گردو دانشمند فیزیک
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها