خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

عید نوروز وقت خوبی برای کتاب خواندن «نیست»؛ احتمالا برای خیلی ‏ها بعد از یک سال دوندگی، سیزده روز فرصت خوبی است تا کلی به خودشان خوش بگذرانند. این لیست کتاب ‏ها برای بعد از تعطیلات نوروز یا لابه‌لای آن یا برای افرادی است که رانندگی نمی‌کنند، تمام طول عید را مهمانی و سفر نمی‌روند، مخاطب برنامه‌های «جذاب» تلویزیون نیستند یا خوره‌های کتاب که مطالعه‌ی روزانه‌شان ترک نمی‌شود است. ما در این‏جا 6 کتاب خوب و خواندنی را معرفی می‏کنیم تا اگر تصمیم داشتید بخشی از تعطیلات نوروزی را به «فراغتی و کتابی و گوشه چمنی» اختصاص دهید، یک فهرست متنوع هم در کنار گزینه ‏های مدنظرتان داشته باشید.

 

کتاب را ببین، فیلم را نبین!

1.«باشگاه مشت‌زنی»

احتمالا خیلی ‏ها فیلم باشگاه مشت‌زنی «دیوید فینچر» را دیده باشید؛ فیلم دو سال بعد از چاپ اول کتاب در 1999 ساخته شد. داستان نوشته شدن کتاب و ساخته‌شدن فیلم، بازی سرنوشت بود. «چاک پالانیک» برای آزار دادن ناشرش که چند کتاب اولش را کم‌فروغ، ضعیف و زیان‏ده خوانده بود، باشگاه مشت‌زنی را نوشت. پیش‌بینی‌اش اشتباه از آب در آمد و کتاب چنان محبوبیتی کسب کرد که نویسنده و ناشر را به آشتی رساند. جایزه منتقدان ایالت اُرگان را کسب کرد و «برد پیت» نقش «تایلر دردن» را بازی کرد. خط اصلی داستان نقد نظام سرمایه‌داری است.

رمان راوی زندگی آدم‌هایی است که زنده‌اند تا عاشق آیکیا، مایکروسافت، مرلین مونرو –و اگر امروز نوشته می‌شد، احتمالا عاشق اَپل و جاستین بیبر باشند؛

نه‌فقط عاشق، بلکه فلسفه‌ وجودشان رسیدن به نشانگان سرمایه‌داری است. از این بابت کتابی است که باز تاباننده‌ی روح زمانه‌اش است. هیچ‌یک از فرمول‌ها و دستورالعمل‌هایی که در کتاب می‌خوانید ریشه‌ای علمی ندارند، بلکه شوخی پالاک است با ساحت علم. کتاب را حتما بخوانید تا برای بار خدا می‌داند چندم به شما ثابت شود کتاب از فیلمی که حتی دیوید فینچر بسازد یک سر و گردن بالاتر است.

 

نخند، بخند، نخند!

2.«شاگرد قصاب»

«پاتریک مک کیب» هم‏وطن «جیمز جویس»، «اسکار وایلد»، «جاناتان سویفت» و «فلن اوبراین» است؛ او برای آن‏که نام کتابش در کنار کتاب‌های این هم‏وطنان پرآوازه‌اش بیاید راه طولانی‌ای را طی کرد؛ پیش از شاگرد قصاب، دو رمان و یک کتاب کودک نوشت. اما این شاگرد قصاب بود که نام او را پرآوازه کرد. بست‌سلر و نامزد جایزه‌ی ادبی بوکر شد. رمانی که «رادی دوئل» نویسنده‌ ایرلندی «پدی کلارک» - در وصفش می‌گوید: «درخشان، بی همتا. پاتریک مک‌کیب شما را به دنیای کتاب هل می‌دهد طوری‌که از آن طرف نفس‏ زنان بیرون می‌آیید و کتاب را ستایش می‌کنید و می‌دانید نگاهتان به داستان کاملا عوض شده است. بهترین رمان ایرلندی که طی سال‌های اخیر خوانده‌ام.» ترجمه‌ی بسیار خوب «پیمان خاکسار» به شما فرصتی می‌دهد که با راوی اول شخص و جریان سیال ذهن، رمانی خارق ‏العاده را بخوانید.

خاکسار که در این مطلب سه رمان با ترجمه‌ او می‌خوانید در مقدمه‌ی کتاب می‌گوید: «قبل از شروع یا اوایل کتاب، آهنگ شاگرد قصاب را گوش کنید. شاگرد قصاب یک ترانه‌ی فولک انگلیسی است که خواننده‌های زیادی آن را خوانده‌اند از جمله جوان بائز، شینید اوکانر و کریستی مک‌کال. ولی زیباترین اجرا متعلق است به برادران کلنسی. عنوان کتاب از این ترانه گرفته شده.» اگر موزیک باز و کامیک باز هستید، لذت خواندن این رمان را از دست ندهید.

 

قصه ما

 3.«قهرمان عصرما »

«قهرمان عصر ما» آخرین اثر «ماریو بارگاس یوسا» است که در سال 2015 به بازار کتب جهانی معرفی شد و خانم «خجسته کیهان» آن را ترجمه کرد و به بازار کتاب ایران فرستاد. دو روایت موازی که در انتها به هم می‌رسند، نثری به‌مراتب ساده‌تر از گذشته و بازگشت شخصیت‌هایی از کتاب‌های پیشین، همه و همه گواه آزمودن سبکی نو در داستان نویسی برای یوسای 79 ساله است.

خانم کیهان  که پیش تر، «دختری از پرو» از همین نویسنده را به فارسی برگردانده بود- در مصاحبه‌ای که در دی ماه نود و چهار با روزنامه‌ی اعتماد داشت، گفته بود: «این رمان اصلا رمان سیاسی نیست و مثل «سوربز» که بازتاب‌دهنده جامعه دیکتاتورزده است و توطئه‌های سیاسی در جوامع آمریکای لاتین و حوادثی را که در هرم قدرت می‌گذرد، نشان نمی‌دهد. این رمان ماجرای زندگی دو نفر است و مناسباتی‌ که در اجتماع کوچک‏شان حاکم است. در مصاحبه‌ای که با یوسا به همین مناسبت داشتم، گفت الان دورانی است که بعد از فوجیموری جامعه پرو به دموکراسی نزدیک شده و مشکلات امروز جامعه ما همان مشکلاتی است که در جوامع مدرن و صنعتی وجود دارد. این رمان هم به این مسائل می‌پردازد. شخصیتی‌است‌که به‌دنبال اخاذی است و گروگان‏گیری می‌کند و معضلاتی وجود دارد که در اغلب کشورهای در حال گذار و کشورهای توسعه‌یافته دیده می‌شود. کشور پرو به‌سمت مدرنیزاسیون می‌رود که اثرات منفی نیز به‌جا گذاشته است، از جمله فساد و خشونت که پیامد صنعت مواد مخدر است؛ صنعتی‌که امروزه در سراسر آمریکای لاتین رواج پیدا کرده و چگونگی اثرگذاری آن بر کل زندگی اجتماعی و سیاسی کشور مشهود است که به‌ تبع آن در رمان بازتاب دارد.»

 

فیلم ببین و کتاب بخوان!

4.«هالیوود»

اواخر فیلم Deconstructing Harry  «وودی آلن» برای نجات یکی از شخصیت‌های داستانش از دست شیطان به جهنم سفر می‌کند! شیطان همسر «گلدبرگ» را دزیده و با خود به جهنم برده است. گوینده‌ آسانسوری که وودی آلن را به اعماق اسفل می‌برد، طبقات جهنم را نام می‌برد؛ طبقه پنجم: کیف قاپ‌های مترو، گداهای بداخلاق و منتقدان کتاب. طبقه ششم: سیاسیون تندرو، قاتلان زنجیره‌ای، وکلایی که در تلویزیون مشاوره می‌دهند. طبقه‌ هفتم: رسانه‌ها، متاسفانه این طبقه پر شده! طبقه‌ هشتم: جنایت‌کاران فراری جنگی، اعضای انجمن حمایت از سلاح گرم –که «چارلتن هستن» افسانه‌ای، سالیان سال رئیس این انجمن بود.

همه‌ آن‌چه که در رمان هالیوود می‌خوانید، همه‌ شخصیت‌هایی که با آن ‏ها در این تنها رمان سفارشی بوکوفسکی روبه‌رو می‌شوید، همه ساکنان همان چهار طبقه‌ی فیلم وودی آلن هستند. پیشانی نوشت کتاب –این رمان صرفا داستان است و هرگونه شباهت بین شخصیت‌های این کتاب با هر آدم زنده و مرده‌ای کاملا تصادفی است و از این جور حرف‌ها گمراه‏تان نکند. تمام این افراد ما‌به‌ازاهای خارجی دارند که مترجم در نمایه‌ انتهایی کتاب دست‏شان را برایمان رو می‌کند؛ جماعت نامردِ نویسنده‌آزار! 

 

 

اگر با عالم و آدم نمی‌سازید...

5.«ناتوردشت»  

«جی.دی سلینجر» با خلق رمان «ناتوردشت» درواقع آمریکایی ‏ترین داستان تاریخ ادبیات آمریکا را نوشت؛ و این‏گونه ما با یکی از جالب ‏ترین شخصیت ‏های ادبیات آشنا شدیم: «هولدن کالفیلد» 17 ساله که در یک آسایشگاه روانی بستری است و می‏ خواهد برای ما داستان زندگی‏ اش را تعریف کند.

هنوز چند صفحه اول را نخوانده عاشق شخصیت هولدن کالفیلد، این نوجوان سرتق دوست‌داشتنی می شوید که با آدم و عالم سر ناسازگاری دارد. هولدن حتی اگر در حال فحش دادن و تکه انداختن به اطرافیانش نباشد معمولا این کار را در دلش انجام می‏دهد و همین است که ما را به او نزدیک‏تر می ‏کند چراکه ما در تمام طول داستان  داریم به خزعبلات فیلسوف مآبانه هولدن و آسمان و ریسمان به هم بافتن‏ های عجیب و غریبش در مورد آدم ‏ها و موقعیت‏ های اطرافش گوش می‏دهیم و جالب این‏جاست که در بیشتر مواقع منطق خاص هولدن را حسابی قبول می‏کنیم و از حرف‏هایی که او نثار آدم‏های اطرافش می‏کند کلی هم لذت می‏بریم.

سلینجر با ناتوردشت و هولدن عاصی ‏اش که ارزش ‏های اخلاقی دهه پنجاه آمریکایی را لجن ‏مال می‏کند جاودانه می‏ شود آن‏چنان‏که آثار دیگرش در برابر این شاهکار ادبی بزرگ فروغ چندانی ندارند. انگار که سلینجر فقط یک کتاب است و فقط یک کاراکتر: ناتوردشت و هولدن کالفیلد.

 

داستان براندازی

6.«بار هستی»

سخن گفتن درباره رمان «بار هستی» همان‏ قدر دشوار است که سخن گفتن از کل هستی. این کتاب آن‏قدر عمیق و قابل تامل است که درباره ‏اش می ‏توان کتاب‏ ها نوشت. رمان به شرح وضعیت هنرمندان و روشنفکران چکسلواکی پس از بهار پراگ یعنی پس از حمله اتحاد شوروی به چکسلواکی و سرنگونی حکومت می ‏پردازد. «توما»، شخصیت اصلی رمان انتقادات فراوانی به کمونیست ‏های چک دارد و همین موجب می‏شود که او شغلش را از دست بدهد. او طی اتفاقی با «ترزا» ازدواج می‏کند اما رابطه با زنان دیگر مانند «سابینا» را نیز ادامه می‏ دهد. با این وجود می ‏داند که فقط ترزا را دوست دارد. ترزا اما با دانستن این موضوع دچار حالت‏ های پریشانی و کابوس‏ های هولناک ناشی از نبود توما می‏شود. بار هستی از بودن سخن می‏گوید؛

از لذت‏ ها تا دردها، از غم ‏ها تا شادی‏ ها. وقتی نباشید، دیگر چیزی برای شما معنا ندارد، پس مجهول بزرگ هستی برابر با نیستی شما است. کسی که سبک است هم‏چون پر در آسمان پرواز می‏کند ولی آن‏که سنگین ‏تر است و بار سنگینی را به دوش می‏کشد واقعی ‏تر است. هرچقدر سبک باشی راحت تری و هرچقدر واقعی ‏تر باشی این سنگینی واقعیت تو را به زمین نزدیک‏ تر می کند: سبکی تحمل ‏ناپذیر هستی.

بار هستی یکی از زیباترین رمان‏ های فلسفی است که فیلمی هم توسط «فیلیپ کافمن» از آن با بازی «ژولیت بینوش» ساخته شد که البته نتوانست به اندازه رمان، جذاب و تماشایی باشد.

 

 نویسندگان: سیروس جاهد- اطهر کلانتریکتاب ناتور دشت کتاب خوانی بار هستی نوروز
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها