خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تاریخچۀ خودکار

تاریخچۀ خودکار

تاریخچۀ خودکار

از چگونگی اختراعاتی که در دنیای نوشت افزار اتفاق افتاده چه می دانید؟ در این مقاله از چگونگی به وجود آمدن خودکار شروع می کنیم.

در طول تاریخ انسان  همیشه برای فرار از مشکلات به دنبال راه حل هایی بود که بتواند اسباب راحتی را فراهم کند و این دلیل وقوع بسیاری از اختراعات برای بشر بود. همه ما این راحتی و استفاده از خودکار را مدیون لازلو بیرو مجارستانی و  زمانی که استفاده از خودنویس با جوهری که باید مدتی برای خشک شدن آن زمان می گذاشت و از تمیز کردن صفحات لکه دار، به ستوه آمده بود، هستیم.

 او که دیده بود جوهر چاپ خانه زود خشک می شود به خیال خود بهترین گزینه سوخت برای خودنویس را پیدا کرده بود ، اما این قضیه به این راحتی هم که فکر می کرد نبود چرا که جوهر غلیظ و چسبناک چاپ خانه برای انتقال آن بر روی کاغذ به نوک روان نویس هم نمی رسید. لازلو بیرو برای حل این مشکل، که کمتر شدن غلظت جوهر بود از برادر شیمیدانش کمک گرفت. اما پس از تغییرات، همچنان شیار خودنویس، برای پایین آمدن این نوع جوهر مناسب نبود. بنابر این بهترین راه حل برای این مشکل را در استفاده از قلمهای جدید برای جوهری که زود خشک می شد، دید.

 او سر انجام پس از هفت سال تلاش، قلمی با نوک ساچمه ای را طراحی کرد و توانست آن را در15 ژوئن سال1938 به ثبت برساند. این قلم چیزی نبود جز ساچمه ای  که در یک سوکت می چرخید و در ارتباط مستقیم با کاغذ بود. بدنه ای فلزی که از آن نگهداری می کرد و مخزن جوهری که ساختار این قلم را تشکیل می داد.

اینگونه بود که با فشار کمی که به قلم می آمد ساچمه شروع به چرخیدن می کردو قسمت بالای ساچمه هم که آغشته به جوهری که در یک لوله نازک قرار داشت و  پایان آن توسط یک توپ کوچک مسدود شده بود نیز به چرخش  در می آمد  و جوهر را به روی کاغذ منتقل می کرد.

این بار جوهر خطوطی که بر روی کاغذ نقش می بست زود خشک می شد.

یک مخترع آمریکایی،  قبل از لازلو بیرو در سال 1888، به نام جان لوود که به عنوان صندوقدار بانک در ماساچوست مشغول به کار بود. طراحی این نوع از قلم ها را کرده بود اما بدون هیچ گونه قابلیت تجاری در ثبت آن ناکار آمد بود و در نهایت ثبت اختراع به نام او از بین رفت.

لازلو بیرو که یک یهودی مجارستانی و ویرایشگر روزنامه بود. در پی اتفاقاتی که در اروپا و بلاخص در آلمان افتاد به آرژانتین مهاجرت کرد؛ و پس از ثبت این قلم به نام خودش در شرکتی شروع به تولید این قلم کرد و تا سال 1943 این کار را انجام داد.  تا اینکه شرکتش به ور شکستگی رسید . او امتیاز این نوع قلم را به بارون مارسل بیک فرانسوی داد.

مارسل بیک در سال 1945 شروع به کسب و کار در این حوزه کرد تا اینکه در سال 1950حق امتیاز اختراع این نوع قلم را از لازو بیرو خرید. مارسل بیک با درک صحیحی از اقتصاد و با طراحی قلمی ساده اما درخشان در شرکت بیک، با قیمتی ارزان تر از قلم های لازیو توانست به موفقیت های گسترده ای دست یابد. همان طور که هنوز هم این شرکت با طراحی های اولیه این قلم در سراسر جهان بازار و جایگاه خود را دارد.

تا کنون، کشور چین در آماری تا سال 2017 ،توانسته 80درصد از قلم های جهان را تولید کند.اختراع اختراعات جدید تاریخچه خودکار
نظرات کابران باهوک ریویو