خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 عادت نادرست روزمره

10 عادت نادرست روزمره

10 عادت نادرست روزمره

 

هنگامی که کوچک بودیم، والدینمان به ما آموختند بعد از خوردن غذا مسواک بزنیم، برای مدت طولانی جلوی کامپیوتر ننشینیم، فرمان خودرو را به شیوۀ 10 و 2 در دست بگیریم و ...

اما امروز باید بعضی از این عادت ها را کنار بگذاریم؛ چرا که تحقیقات نشان داده اند برخی از این عادات نه تنها برای سلامتی مفید نیستند، بلکه مضر هم هستند. در زیر بررسی ده مورد از این عادات می پردازیم: 

 

1.پاک کردن گوش با گوش پاک کن

بدن ما یک مکانیزم بی نقص دارد؛ به عنوان مثال جرم گوش خود به خود از گوش خارج می شود و بدین منظور در گوش قرار گرفته که مجاری گوش را نرم و روان کند و گوش را در برابر باکتری ها، قارچ ها و حشرات محافظت کند. باید به این نکته توجه کنید که جرم گوش، به طور طبیعی از گوش بیرون می آید. هنگامی که غذا را می جویید جرم ها به آرامی از مجرای گوش خارج می شوند. اما هنگامی که خودتان اقدام به بیرون کشیدن آن می کنید، دقیقا دارید بر خلاف روال طبیعی آن کار می کنید و به زور دست کردن در گوش، باعث ازدیاد جرم گوش می شود. تمام کاری که باید انجام دهید این است که پس از حمام با یک دستمال کاغذی به نرمی گوشتان را تمیز کنید.

 

2.دور ایستادن از مایکروویو

مایکروویوها به آن اندازه ای که خیلی از مردم فکر می کنند، خطرناک نیستند. برخلاف اشعه ایکس و تخت های سولاریوم، مایکروویوها تشعشعات شیمیایی که باعث آسیب های ژنتیکی شوند، تولید نمی کنند. در حقیقت اشعه الکترومغناطیس این دستگاه از مرز خود تجاوز نمی کند. بنابراین اگر یک مایکروویو روشن را بغل نکنید، خطری شما را تهدید نمی کند.

 

3. سیفون کشیدن با درب باز توالت

اگر زمانی که سیفون توالت را می کشید، درب آن باز باشد، باکتری ها می توانند تا دو متر بیرون بپرند. پس یادتان باشد همیشه قبل از کشیدن سیفون، درب توالت را بگذارید.

 

4.شستن هر نوع ماده خوراکی

همه مواد غذایی نباید شسته شوند. به عنوان مثال نباید گوشت قرمز یا گوشت پرندگان را بشویید. با شستن آن ها، نه تنها باکتری شان از بین نمی رود؛ بلکه در فضای آشپزخانه پخش می شود. بنابراین، باید گوشت را بپزید یا بجوشانید تا باکتری های آن در حرارت بالا از بین بروند. با شستن گوشت، باکتری ها روی میز و یا هرجای دیگری از آشپزخانه پخش می شوند و وارد بدن شما خواهند شد. بقیه مواد خوراکی مثل میوه و سبزیجات تنها قبل از بریده شدن باید شسته شوند.

 

5.تمیز کردن بینی

تمیز کردن بینی با دست ممکن است باعث ورود باکتری به بینی تان شود که بعدها منجر به عفونت مجاری تنفسی و کانال های سینوسی خواهد شد. برای تمیز کردن، بینی را به دقت با آب نمک شستشو دهید و اگر دستتان را به بینی تان می زنید مطمئن شوید دست هایتان تمیز هستند.

 

6.آهک کتری

از نظر شیمی آهک کتری چیزی نیست جز رسوبات کلسیم و منیزیم کربنات. بسیاری از این ترکیبات شیمیایی در داروخانه ها موجود هستند و خیلی از مردم وقتی سوزش معده و یا ناراحتی دیگری دارند، آن ها را مصرف می کنند. هرچند آهک کتری به این دلیل خطرناک نیست که هیچ کس مقدار زیادی از آن نمی خورد. اما وجود حجم زیاد آن در کتری باعث می شود مواد شیمیایی بسیاری را در آب کتری ببینید.

 

7.مسواک زدن بعد از غذا خوردن

البته که باید هر روز دندان های خود را بشویید؛ اما لازم نیست بلافاصله پس از هر وعدۀ غذایی این کار را بکنید. شما باید حداقل نیم تا یک ساعت پس از غذا مسواک بزنید. مینای دندان محکم ترین بخش بدن است؛ اما تحت شرایط اسیدی مانند خوردن میوه یا بعضی لبنیات، نرم تر می شود. اگر بلافاصله پس از هر وعدۀ غذایی مسواک بزنید، به مینای دندانتان آسیب خواهید زد. 

 

8.انداختن پا روی پا

برای مدت طولانی مردم فکر می کردند این گونه نشستن و انداختن یک پا روی پای دیگر برای بهبودی وریدهای واریسی است. اما مطالعات اخیر نشان داده است این نوع نشستن به هیچ وجه واریس را بهبود نمی بخشد و نباید برای طولانی مدت در این حالت بنشینید.

 

9.کار کردن با کامپیوتر برای چشم ها مضر است

درست است که پس از کار طولانی مدت با کامپیوتر چشم خسته می شود. اما این باعث نمی شود دید شما بدتر شود. محققان با عبارت «سندروم بینایی رایانه» که از چشمان خشک و درد گردن و شانه ها نشات می گیرد، این مورد را توصیف می کنند. برای دوری از این سندروم، از مانیتوری با روشنایی مناسب استفاده کنید، به چشمتان استراحت بدهید و در حین خیره شدن به مانیتور هر از گاهی پلک بزنید تا چشمتان خشک نشود.

 

10.نگه داشتن فرمان به شیوه 10 و 2

یکی از اولین نکات رانندگی که در گذشته یاد گرفتیم، در دست گرفتن فرمان طبق شیوۀ ساعت 10 و 2 است که گفته می شد روش درستی برای نگه داشتن فرمان در دست است. در گذشته اعتقاد بر این بود که نحوۀ گرفتن به این شکل باعث می شود هنگام مواجه شدن با یک مانعِ ناخواسته، کنترل بهتری داشته باشید. اما این یک تصور غلط است!

کارشناسان می گویند در دست گرفتن فرمان به شیوۀ ساعت 9 و 3 بهتر است و باعث می شود هنگامی که سرعت بالایی دارید، کنترل بهتری داشته باشید. علاوه بر این، روش 9 و 3 حالت دستان شما را  برای اجتناب از آسیب احتمالی، دورتر از کیسۀ هوا نگه می دارد.

 

شما کدام یک از این عادت ها را بیش تر انجام می دهید؟ آیا پس از خواندن این مقاله، قصد دارید آن ها را کنار بگذارید؟ امتحان کنید.

 منبع: brightsideعادت های اشتباه اصلاح عادت های اشتباه
نظرات کابران باهوک ریویو