خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نوشته های اسرار آمیز

نوشته های اسرار آمیز

نوشته های  اسرار آمیز

اریک امانوئل اشمیت داستان، رمان نویس، و نمایشنامه نویس فرانسوی در سال 1960 در لیون فرانسه  ودر خانواده ای که دیندار نبودند، به دنیا آمد. او با وجود موفقیت های که در زمینۀ داستان و رمان دارد بیشتر به خاطر نمایشنامه هایش در جهان مطرح و شناخته شده است.

به عقیده او نوشتن داستان و رمان وقت زیادی می خواهد که اثری شایسته  و قابل چاپ بشود ولی نوشتن نمایشنامه همیشه برای او سریع تر است. اشمیت از نوجوانی با حمایت‌های پدرش که فیزیوتراپیست بود، شروع به نوشتن نمایشنامه و اجرای آن در دبیرستان‌کرد.

اشمیت در دانشگاه فلسفه خواند، و پس از دریافت دکترای فلسفه در سال 1987 ، به تدریس در دانشگاه مشغول شد.

این نویسنده مشهور فرانسوی  در سال 1991 اولین نمایشنامه خود را با نام«شب والونی» نوشت، و تا کنون نمایشنامه هایش به 40 زبان مختلف دنیا ترجمه و در بیش از 50کشور به روی صحنه رفته است. برای او که در آثارش نوسان بین واقعیت و تخیل ، دروغ و حقیقت، و مضامین فلسفی به سادگی و زیبایی به تحریردر  می آید خواندن داستان هایش جذاب تر می‌کند. اشمیت در سال 2000 اولین رمانش را با عنوان «انجیل های من» منتشر کرد که مورد توجه منتقدین نیزقرار گرفت. ز دیگر آثارش می توان به « افسار گریخته » که یک  نمایش تاریخی درباره زندگی « دیدروت دنیس » است، اشاره کرد که، فیلمی از آن نیز اکران شد.

اشمیت یکی از محبوب ترین نویسندگان معاصر است که نوشته هایش در جهان با استقبال خوبی مواجه شد و جوایز زیادی از جمله : جایزه بزرگ تماشاگران از لایپزیک، جایزه بهترین مجموعه داستان گنکور، جایزه آکادمی بالزاک و چندین جایزتئاتر «مولیر» فرانسه را به خود اختصاص داد. در سال 2003 بر اساس رمان او با نام « موسیو ابراهیم »، فیلمی ساخته شد که جایزه بهترین بازیگر را در کارنامه خود دارد.

اشمیت در کتاب «اسکار و بانوی صورتی پوش» به مسیحیت و در کتاب «میلارپا» به آیین بودایی تبتی و در کتاب «موسیو ابراهیم و گلهای قرآنی»، به آیین تصوف که از شاخه های دین اسلام و یهودیت است می پردازد. برای او که همواره در آثارش مسئله دین، مشخص بود بعد از سالها منکر خدا شدن، خود را مسیحی اعلام کرد.

کتابهای اشمیت در ایران نیز بسیار مورد توجه مخاطبین قرار گرفت . انتشارات زیادی کتابهای اشمیت را با ترجمه های مختلف چاپ کرده اند. از جمله کتابهای او می توان از :«یک روز قشنگ بارانی»، «خرده جنایتهای زناشویی»، «زمانی که یک اثر هنری بودم»، «نوای اسرار آمیز»، «مهمانسرای دو دنیا»، «خیانت انیشتن»،«سوموکاری که نمی‌توانست تنومند شود»، و...،نام برد.

در ادامه مقاله و با نام بردن از دو اثر از این نویسنده شناخته شده فرانسوی بیشتر با سبک آثار این نویسنده که می تواند با نوشته هایش شما را غافل گیر آشنا می شوید:

«اسکار و بانوی صورتی پوش»

-به خدا که بنویسی تحمل تنهایی برات آسونتر میشه

این کتاب کوتاه اما دوست داشتنی و قدرتمند و کتابی کم هجم اما بسیار تاثیر گذاراست.

در نگاه اول ممکن است وقتی که متوجه می شوید کتاب در مورد یک پسر بچه 9 ساله ای که مبتلا به بیماری سرطان و در بیمارستان آخرین روزهای عمر خود را سپری می کند، برایتان بسیار تلخ جلوه کند؛ اما پیشنهاد ما به شما و زمانی کمتر از دو ساعت که برای خواندن این کتاب می گذارید، حتما احساس متفاوتی را تجربه خواهید کرد. احساسی زیبا و ناب از دوست داشتن خدا در زندگی تلخ پسر بچه ای که در بیمارستان روزهای آخر عمرش را سپری می کند و با نوشته ها و نامه های هر روزش به خدا، با قلم زیبای اشمیت برای خواننده پر انرژی می کند. وقت خواندن شاید اشکها سرازیر شود اما این اشک ها صرفا از شدت غم نیست بلکه از احساسی زیباتر و خاص تر که همراه با سیر طبیعی داستان است، جلوه می کند.

«خرده جنایت های زن و شوهری»

-تو از عشق توقع داری... در حالی‌که این عشقه که از تو توقع داره. تو می‌خوای که عشق بهت ثابت کنه که وجود داره. چه اشتباهی! این تویی که باید ثابت کنی که اون وجود داره

این کتاب در کنار دیگر آثار نمایشنامه این نویسنده خوش ذوق« نوای اسرار آمیز» حتما می تواند جالب و جذاب  حتی برای کسانی که به خواندن نمایشنامه علاقه ندارند، باشد. موضوع کتاب جدی و قابل تامل همراه با دیالوگ های جالب  است . این نمایشنامه بارها در ایران نیز بر روی صحنه رفت که یکی از این دفعات با کارگردانی فرهاد آئیش و بازی محمدرضا فروتن و نیکی کریمی بود. داستان در مورد زن و شوهری به نام لیزا و ژیل است. ژیل مرد نویسندۀ داستان بر اثر حادثه ای دچار فراموشی می شود و زمانی که همسرش او را به خانه می آورد تا برایش یاد آور گذشته باشد گفت و گوهای بین آنها شکل دیگری به خود می گیرد؛و همه چیز به شکل دیگری در بین آنها که در جست و جوی حقیقت بودند بر ملا می شود...

شما کدام یک از نوشته های این نویسنده مشهور فرانسوی را به دوست داران کتاب معرفی می کنید؟کتاب خوانی امانوئل اشمیت نویسنده معاصر فرانسوی خرده جنایت های زنا شوهریمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو