خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

قصۀ دیروزها، راز فرداها

قصۀ دیروزها، راز فرداها

قصۀ دیروزها، راز فرداها

برای همۀ ما در کودکی کتاب هایی خوانده شده که با رویاها و تصورات آن بزرگ شده ایم و خیال پردازی کرده ایم. کتاب هایی که تصویرهای ذهنی ما را در آن زمان ساختند و هم اکنون با به یادآوری شان، به دوران خوش کودکی باز می گردیم و خاطرات شیرین برایمان زنده می شود. همان دورانی که دنیا اینقدر با تکنولوژی اخت نشده بود و بچه ها با در دست گرفتن کتاب های کاغذی، داستان را لمس می کردند و به سرعت با دنیای آن عجین می شدند.

در سال 1967 بود که برای اولین بار سازمان جهانی کتاب جوانان (IBBY) پیشنهاد روزی به عنوان «روز کتاب کودک» را مطرح کرد و از آن سال، روز دوم آپریل هر سال مصادف با چهاردهم فروردین و زادروز هانس کریستین آندرسن (1805-1875)، خالق دانمارکی کتاب های مشهوری چون: جوجه اردک زشت، ملکه برفی، دختر کبریت فروش و لباس جدید پادشاه به این مناسبت نامگذاری شده است تا الهام بخش توجه به کتاب کودک و نوجوان باشد و فعالیت های این بخش هنری نیز افزایش یابد.

این سازمان غیرانتفاعی جهانی ارزش سوادآموزی و خواندن کتاب را در میان بچه ها رواج می دهد. سازمان جهانی کتاب جوانان به طور خستگی ناپذیری برای ارتقای سطح کتاب کودک و نویسندگان آن، تلاش می کند و رویدادهای مدارس و کتابخانه های سراسر جهان را در جهت بهبود مطالعه کودک و نوجوان، سازماندهی می کند. هر ساله یکی از دفاتر این سازمان در دنیا، این فرصت را دارد تا حامی برگزاری مراسم روز جهانی کتاب کودک باشد.

در این روز به خصوص، از یک نویسنده برجستۀ کشور میزبان برای نوشتن پیامی برای کودکان سراسر دنیا و یک طراح مشهور برای طراحی پوستری برای آن پیام، دعوت به عمل می آید. این مراسم و فعالیت ها هرساله به طرق مختلف برای بالا بردن میزان چاپ و متعاقبا مطالعه کتاب کودک برگزار می شود. دفاتر مختلف سازمان کتاب جوانان در کشورهای مختلف نیز، فعالیت های گوناگونی را در مدارس و کتابخانه های عمومی ترتیب می دهند.

روز جهانی کتاب کودک در ایران

این روز برای اولین بار در سال 1349 در ایران به رسمیت شناخته شد. شورای کتاب کودک ایران تا به حال دومرتبه از سوی این سازمان عهده دار این مسئولیت بوده است. یک بار در سال 1355 که پیام جهانی را الهام توکلی و هاله زربخت، دو دانش آموز ایرانی، با عنوان «ماهی طلایی جادو» نوشتند و شعار آن را نیز محمود کیانوش در قالب یک رباعی سرود و در نهایت پرویز دیبایی پوستر را طراحی کرد. بار دوم سال 1372 بود که این پیام توسط مهدخت کشکولی نوشته شد و پوستر را  نورالدین زرین کلک طراحی کرد. پیام نیز «کتاب، قصۀ دیروزها، راز فرداها» بود.

از ناشران کتاب کودک در ایران که سال ها در این عرصه خوش درخشیده اند، نیز می توان از انتشارات قدیانی (1355)، انتشارات ققنوس (1356) و انتشارات ذکر (1367) نام برد.

امسال سازمان کتاب جوانان لتونی، حامی برگزاری روز جهانی کتاب کودک است.

چگونه این روز را جشن بگیریم؟

هنگامی که کوچک بودید، داستان مورد علاقۀ شما چه کتابی بود؟ این روز حتی شما را هم تشویق می کند تا به سراغ کتاب های دوران کودکی بروید و دوباره آن داستان ها را بخوانید و یا به فرزندتان یا کودک فامیل، یک کتاب خوب هدیه بدهید تا دنیایش رنگی تر شود.

شاید بهتر است به گذشته بروید و زمان هایی را به خاطر بیاورید که آن داستان ها را می خواندید. از کدو قلقل زن و حسنک و قصه های خوب برای بچه های خوب گرفته تا شنل قرمزی و پینوکیو و آلیس در سرزمین عجایب و بسیاری داستان های شیرین و خاطره انگیز دیگر.

می توانید کتابی که سال ها در انباری خانه تان محفوظ نگه داشته اید، را به کتابخانۀ یک مدرسه اهدا کنید و عشق به خواندنِ کتاب را در روز جهانی کتاب کودک به کودک و نوجوان نسل بعد از خود هدیه کنید و با این کار آن ها را در پرورش یک جامعۀ کتابخوان یاری دهید.

بهتر است پیش از خواندن کتاب برای کودک، دربارۀ جلد و طرح روی آن با او صحبت کنید و با دادن حق انتخاب، سلیقۀ کتابخوانی او در آینده را تقویت کنید. به طور مثال بعضی از بچه ها به طور ذاتی به مطالعۀ کتاب های علمی گرایش دارند و این را از نوع بازی هایی که می کنند، می توان فهمید و بنا به همین موضوع، کتاب مورد علاقه شان را انتخاب کرد. برای کتاب خواندن کودکتان، زمان تعیین نکنید و قانون نچینید و بگذارید هر زمان خواست به آن گوش کند. او را مجبور به این کار نکنید تا در آینده دچار انزجار نشود. همچنین می توانید در مناسبت های مختلف به جای اسباب بازی به او کتاب هدیه دهید و خودتان هم در کنارش مشتاق باشید.

یادتان باشد برای ایجاد علاقه به مطالعۀ کتاب در بچه ها، ابتدا باید از خودتان شروع کنید و او را تنها نگذارید.داستانهای کودک و نوجوان روز جهانی کتاب کودک کتاب کودک و نوجوان کتاب دوران کودکی قصه و داستان
نظرات کابران باهوک ریویو