خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

رویارویی المپیک و هیتلر

رویارویی المپیک و هیتلر

رویارویی المپیک و هیتلر

امروز به مناسبت سالروز اولین افتتاحیه المپیک که اولین دوره مسابقات آن در سال ۱۸۹۶ در شهر آتن پایتخت کشوریونان افتتاح شد، یاد کنیم از تاریخی ترین و پر حاشیه ترین تاریخ المپیک تابستانی  که در سال 1936 در برلین رخ داد: 

المپیک برلین 1936 

1 اولین پخش زنده تلوزیونی مسابقات المپیک دراین سال و در برلین روی داد.

2 . دعوت نامه هیتلربه کشورهای مختلف ازجمله ایران که با استقبال رضا خان مواجه می شود.

3.این دوره از مسابقات با روی کار آمدن هیتلر توسط بسیاری از ورزشکاران مخصوصا یهودیان، مورد تحریم قرار گرفت؛ اما به تبعیت ازاتحادیه ورزشکاران ایالات متحده که به توافق رسیدند که در این مسابقات شرکت کنند جنبش تحریم در دیگر کشورها هم شکسته شد.

4.لن ریفنشتال فیلمسازی که دو سال قبل از بازی های المپیک با ساختن فیلم «پیروزی اراده»که درباره حزب کنگره نازی بود، توانست نظرهیتلر را به خود جلب کند؛ برای بازیهای 1936 نیزمستندی را ساخت و در آن به گسترش زیبایی شناسی نوینی درسینمادست یافت.این مستند واقعیت پیروزی ورزش جهانی را به تصویر می کشد.هرچند ارتباط نزدیک این فیلمساز آلمانی با هیتلرو ساختن فیلم مستند المپیاد، همواره جنجال برانگیز و مورد بحث و گفت وگو بوده است.

5.برتری «جسی اونز» دونده سیاهپوست آمریکایی در مسابقات دو 100متر در مقابل دیدگان هیتلر و برتری اش نسبت به آلمانی ها که در رده پنج قرار گرفتند، از نکات بسیار مورد توجه این المپیک بود.ودرواقع ستاره بی چون و چرای این دوره از مسابقات لقب گرفت.

6 در این دوره از مسابقات بهره برداری تبلیغاتی گسترده ای برای اثبات برتری نژادی آریایی به وسیله هیتلر انجام شد.

7.بزرگترین ورزشگاه جهان با مساحت ۳۲۵ هکتار و استادیوم ۱۱۰۰۰۰ نفری برای این دوره از مسابقات ساخته شد.

8. 52 کشور در این دوره از مسابقات شرکت کردند که بعد از آلمانی ها این آمریکایی ها بودند که با 18 نفر از ورزشکاران سیاه پوست خود بیشترین تعداد شرکت کننده را داشتند.

9.حضور هیتلر درافتتاحیه این مسابقات و رژه رفتن ورزشکاران در مقابل او و به پرواز درآمدن سه هزار کبوتر در میان هلهله زنده باد هیتلر از دیگر وقایع قابل توجه این دوره از مسابقات بود.

10.پاک سازی گسترده برلین از وجود کولی های این شهر و زیبا سازی شهر و جمع آوری مجسمه هایی که نفرت از یهودیان و نژاد پرستی را ترویج می کرد از دیگر اقدامات هیتلر برای برپایی المپیک برلین بود.

نکات جالب درباره المپیک:

تا کنون پر افتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک «مایکل فلپس» آمریکایی بوده که توانست این جایگاه را در مدت زمان کمی در رشته شنا از آن خود کند.در این دوره از رقابتها که در رشته های مختلف ورزشی و در بین ورزشکاران مختلف جهان بر گزار می شود رشته والیبال از فروش پیش خرید بلیت های این بازی ها محبوب ترین و پر طرفدار ترین رشته ورزشی شناخته شده است. جالب است بدانید که پنج کشور یونان، انگلیس، فرانسه،سوییس،استرالیا از جمله کشورهایی هستند که در تمامی دوره های المپیک حضور داشتند. از دیگر موارد جالب و شنیدنی این مسابقات می توان از باشکوه ترین این دوره از مسابقات که در سال 1984 در لس آنجلس بر پا شد نام برد و پرهزینه ترین این دوره از مسابقات هم مربوط به بازی های 1964توکیو است.

در انتها یکی از جالب ترین اتفاقاتی که در بازی های المپیک روی داد را برایتان بازگو می کنیم:

سال 1908، در مسابقات المپیک انگلیس دونده ای از کشور ایتالیا زمانی که دونده آفریقای جنوبی بر اثر ازدحام و نزدیک شدن شرکت کنندگان به استادیوم بر اثر فشارحالش بد می شود، با پیشی گرفتن از دیگررقبا وارد استادیوم می شود اما بر خلاف جهت، شروع به حرکت می کند و زمانی متوجه این موضوع می شود که کارازکار گذشته و با وجود تلاش های فراوان به مقامی بهتر ازسومی دست پیدا نمی کند.ورزش سینما المپیک برلین آدوف هیتلر لن ریفنشتال
نظرات کابران باهوک ریویو