خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

وقتی صحبت از نوشتن می شود

وقتی صحبت از نوشتن می شود

وقتی صحبت از نوشتن می شود

من اولین شخصی نیستم که در زمینه نوشتن با خودنویس یا این که چرا باید با خودنویس بنویسیم مقاله می نویسم؛ اما آخرین نفرهم نخواهم بود. قاطعانه مطمئنم کسی که لذت نوشتن با خودنویس را داشته باشد؛ حتی اگر به صراحت به زبان نیاورد، کم و بیش چنین فهرستی، یا مجموعه ای از دلایل را دارد. چنانچه شما به عنوان خواننده این متن سابقه نگارش با خودنویس را نداشته باشید، ممکن است هرگز به این صراحت راجع به آن نیزفکر نکرده باشید.اگرکسی تا به حال ازآن استفاده نکرده است؛ شاید با خواندن این مقاله به خودنویس علاقمند شود وازآن استفاده نماید.

به من اجازه دهید قبل از اینکه ما این مقاله را آغاز نماییم؛ چند نکته کوچکی که درباره این مقاله نیست را مطرح کنیم.

 مقاله مربوط به این نیست که ما باید فقط با خودنویس بنویسیم. شرایط بسیار زیادی وجود دارد که چرا یا چطور یک ابزار مانند خودکار، روان نویس، مداد و خودکار ژله ای در شرایط مختلف بسیار راحت و مناسب مورد استفاده قرار می گیرند.

اینجا قصد دارم تنها نتیجه سالها تجربه و برداشت شخصی خود را در زمینه استفاده از خودنویس بیان نمایم که شاید این مسئله باعث رونق بازار خودنویس گردد. شایان ذکر است که این پنج اصل مهم در بلند مدت شامل مرور زمان می گردد و تغییراتی در آن صورت خواهد گرفت.

پنج دلیل مهم که چرا باید با خودنویس بنویسیم:


انعطاف پذیری

جلوه ظاهری بسیاری از نوشت افزارها، در معنای عام خود، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. شکل بدنه همه اِتودها یکسان است و رنگ اغلب خودکارها مشکی یا آبی است و حتی ضخامت نوک خودکارهای ژله ای رنگی بسیار محدود است. اگر چه این نوشت افزارها در اغلب موارد جواب گوی نیازهای شما هستند اما استفاده از خودنویس دنیای جدیدی ازنوشتار را در برابر چشمانتان باز می نماید. خودنویس های مختلفی با اندازه و طرح های مختلف وجود دارند. وقتی میخواهیم نوشتن را آغاز نماییم؛ در وهله اول شما ترجیح می دهید از قلم های با نوک نازک ژاپنی استفاده نمایید. پس از گذشت مدتی باز به خودنویس های با نوک پهن رجوع می نمایید.

احساسات (علاقه)

وقتی شما یک قلم یا خودکار یکبار مصرف را از دوست یا مشتری دریافت می نمایید تا زمانی که آن خودکار قابل استفاده است؛ از آن لذت می برید، ولی وقتی که تمام می شود شما آن را نگه داشته و دوست دارید دوباره با آن بنویسید و نمی توانید قلمی مثل آن را پیدا نمایید.

ولی این اتفاق هرگز برای خودنویس نمی افتد. اگر شما یک خودکار از کسی که برایتان ارزشمند است؛ هدیه بگیرید یا اینکه این قلم مربوط به دوران تحصیل خودتان باشد، برای یک مدت محدودی می توانید از آن استفاده نمایید! اما وقتی یک خودنویس داشته باشید به راحتی می توانید با شارژ کردن فشنگ داخل آن از این یادگاری با ارزش استفاده نمایید. اگر حتی خراب هم بشود به راحتی می توانید با مراجعه کردن به نمایندگی مربوط به آن، قلم را تعمیر نمایید. از همه مهم تر شما یک همراه خوب برای تمام زندگی در کنار خود دارید که احساسات و عواطف خود را به وسیله آن ثبت کرده، همچنین به شما اجازه می دهد که ایده های جدیدی را در ذهن خود بپرورانید و آنها را ثبت نموده و با گذشته زمان به واقعیت تبدیل نمایید. با شکوه تر از آن، این است که فرزندان شما می توانند با افتخار تمام قلمی در دست بگیرند که متعلق به شماست و راه شما را ادامه دهند. برای نمونه من یک خودنویس دارم که مربوط به سال 1960 می باشد. نمی توانید تصور کنید که با این قلم چه آموزشها دیده ام؟ چه کلماتی نوشته ام؟ چه جاهایی را دیده ام؟!…

احساس و ظاهر

شما نمی توانید تجربه بی نظیر نوشتار را، همان احساس حرکت قلم به همراه جوهر بر روی کاغذ را با هیچ احساس دیگری مقایسه نمایید. البته این احساس منحصر به فرد مخصوص اینجا نیست. نوشتن با مداد بر رو کاغذ بسیار زیبا است ولی احساس نوازش کردن سر قلم خودنویس بر روی کاغذ بسیار بی همتاست. هنگام نوشتن احساس شما به وسیله قلم بر روی کاغذ نقش می بندد و این قلم و از همه مهم تر، سر قلم این ارتباط را ایجاد می نماید و تمام این ارتباطات در گرو هماهنگی بین کاغذ و کلمه و قلم است. شایان ذکر است که هر سرقلم احساس ویژه ای را در خود نهفته دارد و تأثیر بسزایی در نگارش دارد. به شما قول میدهم وقتی شروع به نوشتن با خودنویس می کنید، دیگر هیچ چیز نمی تواند جای احساس نوشتن با خودنویس را پر کند.

فاکتور فنی خودنویس

چه قدر خوب است بعد استفاده از خودنویس به عنوان ابزار نوشتاری نوع نگاه خود را نسبت به ماهیت خودنویس تغییر داده و به آن، بیشتر از یک ابزار نوشتاری توجه نماییم. شما کافیست هنگامی که خودنویس را در دست می گیرید به نحوه قرار گرفتن در دست نگاه کنید؛ می بینید که با چه شکوه و زیبایی در دستان شما قرار دارد و این اصالت مانع می شود که با این وسیله بی نظیرنوشته های اشتباهی بنویسید، ممکن است که تعداد قابل توجهی از قلم، سرقلم، کاغذ وجوهررا ببینید ولی هرکدام از آنها اطلاعات فنی خاص خود را دارند.

برای شروع به چند نمونه اشاره می کنیم:

مدلهای مختلف قلم

قلم ها دارای فهرست بسیار بزرگی هستند که می توان به قلم های جیبی ، قلم های با سرقلم باریک، قلم های بزرگ، قلم های پلاستیکی و قلم های سفارشی اشاره کرد…

انواع سر قلم

در اینجا به سر قلم های تراش خورده، سر قلم های انعطاف پذیر، سرقلم های روکش دار، سر قلم های مخصوص ژاپنی و … اشاره نمود.

انواع جوهر:

در مورد جوهر تنوع بسیار است؛ چرا که با رنگ سر کار داریم. رنگ های روشن، تیره ، مات و غیر….. اما گزینه بسیار مهم که در کیفیت جوهر موجود است، عبارتند از: مدت زمان نگهداری، محل نگهداری، مواد تشکیل دهنده و…

ویژگی های کاغذ

کاغذها از لحاظ کیفیت و رنگ متفاوت هستند. از نظر رنگ، کاغذها دارای رنگ هایی از قبیل سفید، خاکستری، عاجی و … می باشند. ولی از نظر کیفیت، قدرت جذب کاغذ نسبت به جذب جوهر، تأثیر به سزایی بر روی حرکت قلم بر روی کاغذ دارد. در اینجا می توان به کاغذها شطرنجی، نقطه ای، کاغذ نمودار و … اشاره کرد.

جذابیت و وقار

نوشتن با خودنویس از قدیم مرسوم بوده است و در دوره ای دارای جذابیت بسیار. هر چند که این مسئله هم چنان وجود دارد و می توانم بگویم یکی از سه اصل مهم در جذابیت عبارتند از کت و شلوار و خودنویس!…

 منبع:بیدارنوشت افزار خودنویس لوازم تحریر
نظرات کابران باهوک ریویو