خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 مهارتی که لِگو به کودکان می آموزد

10 مهارتی که لِگو به کودکان می آموزد

10 مهارتی که لِگو به کودکان می آموزد

لِگو در عین حال که یکی از آموزنده ترین اسباب بازی های قابل دسترس است، یکی از جذاب ترین و هوس انگیزترین بازی ها نیز محسوب می شود. مهارت هایی که بچه ها از لگو یاد می گیرند بسیار با ارزش و شگفت انگیز است. اگر تا کنون تصور نمی کردید این بازی تا این حد آموزنده باشد، به زودی شما را با فواید آن آشنا می کنیم تا به راحتی آن را برای فرزندانتان تهیه کنید.

مهارت هایی که بچه ها از لگو یاد می گیرند:

1.هماهنگ سازی عضلات

قطعه های لگو برای هماهنگ سازی عضلات دست بسیار مفید است. بازی با این بلوک ها مهارت کنترل انگشتان دست بچه هایی که با لگو ساختمان سازی می کنند، سازه ها را خراب می کنند و دوباره آن را از نو می سازند، را تقویت می کنند. بچه ها عاشق ساختن این ساختمان های لگویی و هیجان حاصل از لرزش و فرو ریختن آن ها هستند و این کار می تواند ساعت ها سرگرمشان کند و عضلات کوچکشان را برای فعالیت هایی مانند نوشتن تقویت کند.

2.بازی مشترک

این خیلی آسان است که با لگو لحظاتی را با قهرمانان ماجراجو، شخصیت های کارتونی، حیوانات و حتی اعضای خانواده تصور کنید. لگو با بلوک ها و آدمک های شخصیت دار، به بچه ها و هم بازی شان مهارت های یکسان و مشابهی در یک بازی با احساس و مهیج و در خانه های عروسکی شان می دهد.

خلاقیت های لگو شکلی از روایت یک داستان است. مثلا: قصه اسب کوچکی که گم شده و تلاش می کند اصطبلش را پیدا کند و دوستانش او را در این مسیر کمک می کنند یا مادری که می خواهد مراقب پسرش باشد که کل روز را در مدرسه می گذراند.

 

3.احساس موفقیت

وقتی بچه های من کارهای هنری شگفت انگیزشان را تمام می کنند، خلاقیت هایشان را نشانم می دهند. آن ها چیزهایی می آفرینند که به طرزی باور نکردنی به آن می بالند و این حس همان گونه که مهارت های عملی شان را تقویت می کند، به دلیل احساس خوبی که به دست می آورند، برای قلب و روحشان هم مفید است. اغلب اوقات آن ها یک ایده را در ذهنشان تجسم می کنند و سپس شروع به سرهم کردن قطعات لگو می کنند.

بچه ها برای خانه هایی که می سازند، آدمک های کوچکشان را سوار ماشین می کنند و اطراف این شهر لگویی می چرخانند و به همین شکل هیجان زده هم می شوند. این بازی با رشد اعتماد به نفس، شور و شوق آن ها را به سمت اهدافی به مراتب پیچیده تر سوق می دهد.

 

4.پشتکار

بازی با لگو گاهی موجب دلشکستگی می شود. یک برج زیبا با یک تکان کوچک فرو می ریزد و در ابتدا باعث ناامیدی می شود. اما  این بچه ها مغلوب این ریزش نمی شوند؛ در عوض آن را دوباره می سازند. حتی وقتی من به طور تصادفی یکی از این شاهکارها را خراب کردم، این جمله را از یکی از بچه ها شنیدم: عیبی ندارد! دوباره آن را می سازم.

 

5. حل یک پازل

تفاوتی ندارد که بچه ای سازۀ لگو را عینا از روی دفترچه راهنما بسازد، یا اینکه از تخیل خود کمک بگیرد. آن ها در نهایت یک پازل را حل کرده اند. هنگامی که بچه ها قطعه های کوچک برای ساخت یک ساختمان، هواپیما یا یک جانور را برمی دارند، آن بلوک را از یک بی نظمی بزرگ خارج کرده اند و یک سطل لگو فرصتی جدید می آفریند.

 

6.دانش

انگیزه، موثرترین و اولین مهارت یادگیری علمی یک کودک است. تماشای کودکی هیجان زده که با ذوق برای ساخت بلندترین برجِ در حد توانش تلاش می کند، بسیار جالب است. این برج بالا و بالاتر می رود؛ تا جایی که نفس ها حبس می شود و سرانجام برج از بالا به پایین فرو می ریزد. دانش جزء موثر همه خلاقیت هایی است که یک کودک دارد. پایه و اساس هر دانشی بر مبنای خلق یک ایده و اثبات آن به صورت عملی است. لگو این روند را با استفاده از خلق تصویر ذهنی انجام می دهد. یک کودک به سادگی ایده اش را می آفریند و آن را پرورش می دهد.

 

7.فناوری

تعبیر ساده ای است؛ فناوری برای انجام یک کار از تکنیک های جدید استفاده می کند. لگو به بچه ها یاد می دهد با استفاده از مواد و مصالح ابتدایی و پایه ای یک کار را تمام کنند.

 

8.مهندسی

لگو همه جا هست. می خواهید پل بسازید؟ ابتدا باید محاسبه کنید و سپس دست به کار شوید. بچه ها به سرعت متوجه می شوند برجی که با ستون های کوچک ساخته اند، فرو خواهد ریخت. آن ها با مقاوم ساختن پایه برج، دنیای جدیدی از ممکن ها را ایجاد می کنند. به زودی آن ها خواهند توانست اهرام مصر و حتی برج ایفل را هم بسازند.

 

9.خلاقیت

هر سازه خلاقانه ای که با لگو ساخته می شود، شکلی از هنر است. بچه ها با سرهم کردن صدها قطعه کوچک تبدیل به سازنده یک اثر هنری می شوند. آن ها می توانند از چرخ ها، فرم ها و حتی آدمک ها برای ساخت آنچه در سر دارند، استفاده کنند. این می تواند مفید، سرگرم کننده و حتی درمانگر باشد.

 

10.ریاضیات

حجم، مقدار، تناسب یک به یک، تقارن، الگوها و خیلی موارد ظریف دیگر، چیزهایی هستند که وقتی یک کودک با لگو بازی می کند، پدید می آورد. مخصوصا همه ایده ها و الگوهای کتاب ریاضی که می توان از روی آن ها اشکالی را با لگو پدید آورد.

بیایید جمع و منها را هم یاد بگیریم. وقتی شما به یک بچه تعدادی لگو می دهید تا با آن پروژه مورد نظرش را درست کند، آن ها یاد می گیرند که هر قطعه، جمع بسته می شود. آن ها کم کم درک می کنند که هر بلوک، آدمک و مهره یک مقدار واحد است.

منبع: preschoolinspiration

 مهارت یادگیری کودک لگو اسباب بازی خانه سازی
نظرات کابران باهوک ریویو