خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

درمان اختلالات کودک با خمیربازی

درمان اختلالات کودک با خمیربازی

درمان اختلالات کودک با خمیربازی

 

یکی از شایع ترین اختلالات مزمن دوران کودکی «بیش فعالی» است به طوری که در حدود ۳ تا ۷ درصد کودکان سنین مدرسه دیده میشود . نسبت این اختلال در پسران ۳ تا ۵ برابر بیشتر از دختران می باشد.
این اختلال موجب بروز اختلال و آسیب در عملکردهایی نظیر موفقیت تحصیلی، رفتار در مدرسه و جامعه ، تعامل با والدین و خواهر و برادر و ارتباط با همسالان می شود.

 

بازی ، اهمیت آن و اسباب بازی 

 

 از آنجایی که کودکان بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی وفعالیت می پردازند. انتخاب بازی و اسباب بازی برای آن ها بسیار مهم است. عواملی چون تفاوت های فردی، میزان سلامتی، سطح رشد جسمی و حرکتی، بهره هوشی، جنسیت، خلاقیت، فرهنگ خانواده و موقعیت جغرافیایی در انتخاب نوع بازی کودکان دخالت دارند.

بر همین اساس بازی به انواع گوناگون تقسیم می شود که در بازی درمانی کاربرد بسزایی دارد:


۱- بـــازی های جسمــــی : از قدیمی ترین نوع بازی هاست، معمولا به ابزار مخصوص نیازمند است، هم به صورت انفرادی یا گروهی انجام می شود، برای مصرف انرژی اضافی بدن و نجات یافتن از خستگی و کسالت بسیار مفید است و رفتارهای ناآرام و پرخاشگری توأم با عصبانیت کودک را کاهش می دهد.


۲- بــــازی های تقلیــــــدی : کودک به تقلید نقش هایی می پردازد که آن ها را باور کرده است. معمولاً بهترین شخصیت ها برای شروع ایفای نقش ، والدین، برادران ، خواهران و دوستان هستند. کودک از ایفای نقش آنان لذت برده و تجربه کسب می کند.


۳- بـــازی های نمایشــــی : کودک در تقلید از بزرگترها از لباس و وسایل مخصوص آن ها نیز استفاده می کند.

 

۴- بــــازی هـــــای نمــــادی: زمانی که کودک دستیابی به ابزار و وسایل مورد نیاز خود را غیرممکن می بیند، نیازها و آرزوهای خود را با استفاده از وسایل نمادین و از طریق بازی بیان می کند.


۵- بــــازی های آمــوزشـــی : مهم ترین وسیله آموزش کودک ، استفاده از وسایل بازی مناسب است، بازی های آموزشی موجب تقویت حواس، افزایش توجه و تمرکز، رشد قوای ذهنی و اجتماعی کودک می شوند، به شرط آن که سعی کنیم کنترل اصلی بازی در اختیار کودک باشد و جهت و مسیر آن را او تعیین کند.


۶- بــــازی های خلاقانه : کودک از طریق به وجود آوردن چیزی، عقاید و احساساتش را اظهار می کند ، مانند نقاشی و کارهای هنری و یا استفاده از لغات که او را قادر می سازد تا در آینده داستان شعر و نمایشنامه بنویسد.کودکان باید به مجموعه ای از بازی های جسمی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی بپردازند. هنگامی که فقط یکی از بازی ها را انجام می دهند(مثلاً بازی های رایانه ای) از رشد اجتماعی، جسمی و عاطفی محروم شده و احتمال بروز عصبانیت و پرخاشگری در آنها افزایش می یابد.

 

بسیاری از کارشناسان بر این باورند بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است چرا که این گروه از اسباب بازی ها موجب پرورش تفکر و تخیل، سرگرمی، لذت و مهم تر از همه یادگیری در کودک شده وی را با مفاهیم و دنیای پیرامون آشنا می کند. از طرفی ، اسباب بازی باید از ایمنی و کیفیت لازم برخوردار باشد.

به اعتقاد انجمن جهانی تعلیم و تربیت دوران کودکی « اگر اسباب بازی های کودکان به دقت انتخاب شوند، موجب ارتقای کیفیت بازی و رشد کودک می شوند».
روان پزشکان کودک معتقدند که اسباب بازی های آموزشی، نقش بسزایی در رشد کودکان پیش دبستانی ایفا می کند و موجب بالا رفتن هوش، مهارت های اجتماعی و رفتارهای احساسی-عاطفی کودکان می شود.

به طور کلی اسباب بازی های آموزشی دو هدف عمده دارند:

  • سرگرمی
  • توسعه مهارتهای کودکان

اولین هدف کاملا روشن است. کودکان دوست دارند بازی کنند. بنابراین تمام اسباب بازی ها به انضمام اسباب بازی های آموزشی، برای کودکان جنبه سرگرمی دارند مگر اینکه کودک، خود تمایلی به بازی کردن نداشته باشد. دومین هدف اسباب بازی های آموزشی یعنی توسعه مهارت های کودکان برای همگان کاملا واضح و روشن نیست. بطور مثال اینگونه اسباب بازی ها این شانس را به کودک می دهند که دنیای اطراف را کشف کرده و دامنه دانستنی های خود را افزایش دهند .
خمیربازی از جمله اسباب بازی هایی است که کودک می تواند با آن خلاقیت ونوآوری خود را به نمایش بگذارد. کودک دوست دارد با خمیر وگل بازی کند و آن ها را به صورت های مختلف دربیاورد.

 

خمیرِ بازی


خمیر بازی برای اولین بار در آمریکا و برای تمیزکردن کاغذ دیواری تولید شد. در دهه ۱۹۵۰ (میلادی)و با یافتن کاربرد آن به عنوان وسیله‌ای مناسب برای بازی کودکان، به سرعت بازارهای کشور آمریکا را فتح کرد.
برای بسیاری از کودکان بازی با گل رس یا خمیر بازی اولین تجربه سه بعدی هنری می باشد . در هنگام بازی با خمیر، انگشتان کودک تماس مستقیم با مواد دارد. کار کردن با خمیر باعث می شود مقداری از حالات مختلف (برای مثال خشونت) کودک به ماده منتقل شود .از طرفی کودک با خمیر بازی رویاها و علایق خود را بروز می دهد .کمک به افزایش حس عمقی و لامسه دست ، افزایش قدرت و بهبود حرکات ظریف دست و افزایش هماهنگی چشم و دست ، افزایش توجه و تمرکز، رها کردن اندروفین در خون و کمک به بهبود سیستم ایمنی و گردش خون ،پرورش خلاقیت، پرورش قوه تخیل و تفکر، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس ، بهبود مهارت های حل مشکل، کنترل رفتارهای خشونت آمیز و ایجاد آرامش از فواید بازی با خمیر و گل رس است.

در یک بررسی که توسط سایت «آموزش ،توجه و تمرکز مرکز کاردرمانی رشد» در مورد فعالیت های مفید درکودکان مبتلا به اختلال نقص توجه همراه با بیش فعالی انجام گردید مشخص شد که خمیر بازی در زمینه رفع یا تخفیف مشکلات حافظه ، توجه ، تمرکز ، درک روابط فضایی ،بهبود حرکات ظریف دست، هماهنگی چشم و دست ، سازماندهی، تخلیه هیجانی و آرامش به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اثر بسزایی دارد. به طور مثال درکودکی که به علت وجود رفتار تکان شبیه ظاهر پرخاشگر و خشن است و در جایی که اذیت کردن ، کتک زدن ، و یا پرتاب کردن شیئی به طرف سایرین قابل قبول نیست وی می تواند خمیر را بکوبد، آن را به روی میز بیاندازد و خم کند و البته این کارها اعمال خراب کننده نیستند زیرا دوباره می توان خمیر را به صورت اول در آورد. بازی با خمیر و گل برای کودک آرام بخش است. کودک می تواند خمیر را دستمالی کند، چنگ بزند، فشار دهد در آن حفره ایجادکند، آن را پهن کند، اشیاءکوچک را درآن پنهان کند و سپس پیدا کند.

او از خمیر بازی برای ساختن انسان، حیوان، درخت و اشیاء دیگر استفاده می کند . می توان همراه خمیر و گل، به کودک، اشیائی مثل دکمه، مداد، سکه یا چوب بستنی و غیره داد تا به جای چشم، دست و پای آدمک خمیری بکار گیرد.
در بررسی ای که در گروه آموزشی مرکز کاردرمانی رشد در مورد خمیر بازی کودکان انجام شد مشخص گردید : برای کودکان سه ساله نهایتا ۳۰ دقیقه بازی با خمیر کافی است ودرسنین بالاتر با توجه به علاقمندی کودکان این زمان افزایش می یابد. بعد از بازی با خمیر، برای شستن دست ها به کودک تذکر دهید.

در انتها به یاد داشته باشید مشارکت کودک در تهیه و ساخت خمیر بازی در نوع خود برای وی تجربه ای مفید و لذت بخش خواهد بود.

 منبع: saminrc



بازی های آموزشی اختلالات مزمن کودکان خمیربازی بیش فعالی








نظرات کابران باهوک ریویو