خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

لورنس عربستان راهی به سوی هالیوود

لورنس عربستان راهی به سوی هالیوود

 لورنس عربستان راهی به سوی  هالیوود

یکی ازترفندهای جالب موتورجستجوگر گوگل، تغییر لوگوی آن برای تبریک وبزرگداشت، جشنها وسالگردها وروزهای مهم جهانی طراحی می شود؛ تا با جلب توجه کاربران بتوانند با کلیک برروی لوگو اطلاعات بیشتری را درمورد تصویرطراحی شده به دست بیاورند. امروز نیز، گوگل لوگو خود را با تصویری از«عمر شریف»، به مناسبت تولد این بازیگر معروف، به کاربرانش ارائه کرد.

عمر شریف بازیگر مصری، فعالیت هنریش را در سینما در دهه 1950 آغاز کرد، واستعدادش در بازیگری به وسیله یوسف شاهین کارگردان معروف مصری کشف شد.

او با بازی در نقش شریف علی اولین فیلم سینمایی انگلیسی زبانش را در فیلمی حماسی، تاریخی به نام لورنس عربستان ،به کارگردانی «دیوید لین» کلید زد. این فیلم که به تجربیات ادوارد لورنس باستان شناس و افسر نظامی بریتانیا درعربستان می پردازد؛ برای او، اولین تجربه در به دست آوردنِ جایزه گلدن کلوب و نامزدی جایزه اسکار را به همراه داشت؛ بازی دراین فیلم با نامزدی جایزه در 10بخش از جوایز اسکار، او را به مخاطبین سینما در جهان معرفی کرد. عمر شریف در ادامه مسیر موفقش در بازیگری یک بار دیگر با کارگردانی دیوید لین،  بازی در فیلم «دکتر ژیواگو» که بر اساس کتابی به همین نام، نوشته بوریس پاسترناک را تجربه کرد.

او بار دیگر با بازی درخشانی که دراین فیلم ازخود نشان داد جایزه بهترین بازیگر مرد در گلدن کلوب را برای دومین بار از آن خود کرد، فیلمی موفق که در 5 مورد نامزد جایزه اسکار نیز شد.

«میشل دیمتری شلهوب»، که یک مسیحی مصری و از بازیگران سرشنان مصری بود، زمانی که با فاتن حمامه «بانوی سینمای عرب» ازدواج کرد مسلمان شد و نامش را به عمر شریف تغییر داد .

عمر شریف به غیر از حرفه بازیگری در کازینوها نیز شناخته شده بود. قمار بازی حرفه ای که بارها در قمارخانه ها بسیاری از اموال خود را هم از دست داد. علاقه او به بازی بریج به حدی بود که به نوشتن مقاله و کتابی در این مورد  دست زد.

عمر شریف بازیگر سرشناس دنیای عرب تنها به علت بازیگر بودنش درسینما و از معروفترین بازیکنان بریج درسطح جهانی معروف نبود بلکه عصبی مزاج بودنش در بعضی از درگیری ها که به دادگاه نیز ختم شد و همچنین بازی در فیلم «دختر شوخ» که نقش مقابلش را «باربارا استرایسند» بر عهده داشت نیز بسیار در کانون توجه رسانه ها قرار داشت. آن زمان بازی او در این فیلم به خاطر بازیگر نقش مقابلش که یک آمریکایی و از طرفداران سر سخت اسرائیل بود، نه تنها دولتمردان مصر را بسیار عصبانی کرد؛ بلکه مورد انتقاد یهودیان آمریکایی نیز قرار گرفت. این هجمه از حملات و توهین ها به این بازیگر برای همزمان شدن این فیلم با جنگ شش روزه سال 1967 بین اعراب  و اسرائیل بود.

 یکی از دلایل موفقیت عمر شریف در سینماهای جهان توانایی صحبت کردن به زبان‌های مختلف، انگلیسی ، فرانسوی‌، یونانی‌، ایتالیایی و عربی بود. او این توانایی را بیشتر مدیون مادر سخت گیرش بود که در کودکی با جدیت و سخت گیری هایی که گاهی حتی منجر به کتک زدن وی نیز می شد، داشت. عمر شریف به انتخاب مادر به مدرسه ای انگلیسی رفت تا هم با یاد گرفتن زبان و خوردن غذای کم به علت نامناسب بودن غذاهای این مدرسه وزنش را نیز کم کند، تا برای مادرش در وضعیت ایده آل قرار بگیرد.

این هنرمند مشهور دنیای عرب و هالیوود در طول فعالیت هنری اش در فیلمهای مطرحی چون «سیزدهمین سلحشور»، «هیدالگو»، «اسب کهر را بنگر»، «شب ژنرال‌ها»، «چه!» نقش آفرینی کرد.

سرانجام عمر شریف در 83 سالگی در حالی که به بیماری آلزایمر دچار شده بود در قاهره از جهان رفت. هم اکنون خانه او در لانزاروته در جزایر قناری اسپانیا موزه ای برای بازدید عموم قرار دارد که بهره مند از مناظر بسیار زیبای طبیعی به همراه ساخت جالب و منحصر به فردش توسط معمار خسوس سوتوبا با بهره از شب های عربی طراحی شده است.کتاب بازیگران هالیوود عمر شریف دکتر ژیواگو لورنس عربستان
نظرات کابران باهوک ریویو