خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پخت ماهی به روشی متفاوت

پخت ماهی به روشی متفاوت

پخت ماهی به روشی متفاوت

همه ما درباره خواص ماهی موارد بسیاری شنیدیم؛ اینکه این ماده غذایی نسبت به گوشت های قرمز بسیار مفیدترو با ارزش تر است. مصرف این نوع ماده غذایی از کاهش چربی های نامطلوب در بدن تا نقش موثری که در پیشگیری از سکته مغزی و سرطان و سلامت قلب و عروق دارند را نمی شود، نادیده گرفت.

اما بسیاری از انسانها با وجود دانستن این همه از موارد غذایی با ارزش به علت طعم و بوی این نوع گوشت که با پختی نامناسب برایشان آزار دهنده و مشمئز کننده است، خودشان را از لذت طعم و مزه استثنایی این آبزی دریایی محروم می کنند. بهترین راه، خرید ماهی تازه و روش پختی مناسب است که شما را از این مشکل نجات می دهد.

بهترین راه برای تشخیص ماهی تازه:

ماهی تازه را از روی ظاهرآن و به آسانی تشخیص دهید. یکی از این موارد چک کردن چشم ماهی و پوست آن است که باید براق و شفاف باشد.

ندادن بوی مشمئز کننده زیاد هم می تواند شما را برای یک انتخاب درست راهنمایی کند.با دست زدن به فلس های ماهی که سفت هستند و دیدن آبشش های قرمز آن ، هم می توانید ماهی تازه را از کهنه به راحتی تشخیص دهید.

روش پخت ماهی   

در نقاط مختلف کشور، در شمال و جنوب به علت نزدیکی آنها با دریا معمولا ماهی، ازغذاهای اصلی و محبوب آنها محسوب می شود که با روش هایی متفاوت نیز طبخ می شود. ما دراین مقاله می خواهیم به شما روش پختی ازماهی که مربوط به شمال کشورو خطه سرسبز گیلان است آموزش دهیم. دستورغذایی که ممکن است بسیاری از شما را به هوس اندازد تا برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید و بیشتر ازهمیشه از طعم این ماده غذایی با ارزش لذت ببرید:

ماهی ملاته

این غذا بیشتر درمنطقه شرق گیلان طبخ می شود و روش هایی متفاوتی در پخت این غذای خوشمزه و دلچسب وجود دارد که در زیرما معروف ترین و لذیذ ترین پخت آن را بازگو می کنیم:

ابتدا بهتر است پس از شست و شو، ماهی مورد نظرتان را دو ساعت با کمی نمک، فلفل، گلپر و مقداری کمی روغن مایع مزه دار کنید.

ماهی را پس از مزه دار کردن برروی ذغال کباب کنید. برای این نوع ماهی کباب شده روش تهیه سسی به شما آموزش داده می شود که همراه ماهی سرو می شود.

یک عدد پیاز را رنده کنید و به آن 4 قاشق غذاخوری گردو پودر شده و مقداری سبزی معطر شامل :(چوچاق، گشنیز، جعفری، نعناع، و برگ سیر تازه چرخ شده) به آن اضافه کنید. سپس مقداری رب انار که، اندازه آن هم،بستگی به نوع رب اناردارد تا مزه آن را کمی ترش کند و مقداری نمک و فلفل اضافه کنید . در آخر با اضافه کردن آب جوش به موادی که مخلوط کردید از آن سسی رقیق درست می شود که در کنار ماهی کباب شده میل می شود.برای سرو این غذا،هم می توانید سس مورد نظر را روی ماهی ریخته و هم در ظرفی جدا مانند خورش ماهی کبابی مصرف کنید. با این روش پخت شما طبع سرد ماهی و طبع گرم گردو را در کنار هم خواهید داشت. در گیلان این غذا همراه با  پلو کته در کنار زیتون پرورده صرف می شود.

ماهی شکم پر

این نوع غذا در گیلان بیشتر با ماهی سفید، پخته می شود. برای مزده دار ماهی از نمک و فلفل و گلپر و کمی روغن مایع استفاده کنید.

برای مواد داخل ماهی در پیازی که رنده شده یک قاشق و یا بسته به نوع ترشی رب اناری که دارید مقدار آن را کم یا زیاد کنید.سپس مقداری سبزی معطر که شامل : گشنیز، جعفری، نعناع، برگ سیر تازه و اگر در دسترستان چوچاق که یک سبزی محلی بسیار معطر و درمانی در استان گیلان است به صورت چرخ شده استفاده کنید.  بعد از آن می توانید یک قاشق غذاخوری زرشک خیس شده و مقداری نمک و فلفل و گلپر نیز به آن اضافه کنید . سپس مواد را داخل ماهی قرار دهید و با دوختن شکم ماهی با نخ و سوزن آن را آماده پختن کنید.

 برای پخت ماهی شکم پرمی توانید از دو روش مایکروفرو ماهیتابه استفاده کنید.  در ماهیتابه  شما کف ظرف را با،تعدادی چوب ظریف مثل چوب بستنی های گرد به صورت متضاد بچینید و سپس ماهی شکم پری که دوخته شده را روی چوب البته نه به صورت خوابیده قرار دهید تا چوب فاصله ای بین ماهی و کف ماهیتابه باشد. سپس مقداری آب و روغن را کف ماهیتابه بریزید و با گذاشتن در ماهیتابه و کم کردن شعله ماهی با بخار آب مغز پخت شود. بعد از پخت می توانید ماهی را با سبزیجات و لیموترش و زیتون  تزئین کنید و در کنار برنج کته میل کنید.مطالب مرتبط

احترام به حيات حیوانات در روز جهانی وگان
امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها