خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مداد پاک کن چگونه به وجود آمد؟

مداد پاک کن چگونه به وجود آمد؟

مداد پاک کن چگونه به وجود آمد؟

 

قبل از اختراع پاک کن، نوشته های مدادی به اندازه نوشته های جوهری امروز، دائمی بودند و به سختی از بین می رفتند. نویسنده های روم باستان با یک میله ظریف سربی، بر روی پاپیروس می نوشتند که بنام stylus معروف بود. سرب، فلز نرمی است و به این ترتیب stylus علامت کمرنگ و خوانا از خود به جا می گذاشت. در سال های بعد ذخیره بزرگی از گرافیت در انگلستان کشف شد. وقتی مردم متوجه شدند که گرافیت اثری تیره تر از سرب به جا می گذارد و تازه سمی هم نیست، مدادها مورد استفاده قرار گرفتند. مداد درست مثل Stylus ها استفاده می شد، با این تفاوت که در آن پوششی برای گرافیت به کار می رفت تا دست استفاده کننده، تمیز بماند و در ضمن گرافیت که بسیار ظریف و شکننده بود، سالم بماند.

گرافیت مدادهای ابتدایی، با رشته هایی از جنس های مختلف پیچیده می شدند که بعدها به جای آن از چوب های تو خالی استفاده شد. گسترش استفاده از مداد که نسبت به قلم و مرکب راحت تر بود، نیاز به وسیله‌ای برای اصلاح اشتباهات را ایجاب کرد. به طور مثال مصریان باستان برای پاک کردن اشتباهات خود از برگ‌های پاپیروس، از سنگ و ماسه‌ها استفاده می‌کردند و یا برخی ملل از ساییدن کاغذ به پارچه مرطوب که سطح کاغذ را می‌خراشید بهره می بردند. بعد تر از موم و یا تکه خمیر نان برای پاک کردن اثر قلم استفاده می‌کردند؛ تا اینکه بالاخره در سال۱۷۷۰میلادی یک مهندس انگلیسی به نام ادوارد نایرن سهوا به جای خمیر نان برای پاک کردن اثر مداد، از یک قطعه لاستیکی استفاده کرد. هنگامی که دریافت این قطعه لاستیکی خیلی بهتر از نان پاک می‌کند کم‌کم به فکر افتاد، برای ساخت پاک کن ازمواد مناسب تری استفاده شود.

به این ترتیب اولین پاک کن‌ها به شکل امروزی ساخته شد. بعدها لاستیک ها را به صورت نرم تری ساختند تا کاغذ را پاره نکند و اثر مداد بهتر پاک شود. در نهایت نوع جدید پاک کن منجر به مالیدن خمیر نان روی نوشته‌ها شد که نتیجه بهتر و تخریب کمتری روی کاغذ داشت.

در حال حاضر علاوه بر فاکتیس که از بسپاری روغن های گیاهی به دست می‌آید، از انواع مواد لاستیکی و پلاستیکی که دارای نرمی و کشسانی مناسب باشند، برای ساخت پاکن استفاده می‌شود. پاک کن‌های هنری دارای چسبندگی و توان پاک کنندگی بیشتر است. پاک کن به شکل‌های گوناگون مستطیل و مدور و استوانه و… ، و به صورت دستگاه برقی نیزساخته می‌شود. در پاک‌کن‌های گران‌قیمت‌تر از ماده وینل استفاده می‌کنند که باعث کیفیت بهتر پاک‌کن و رنگ سفید آن می‌شود.

در ابتدا بسیاری با تولید و فروش مدادپاک‌کن دار در مدارس و به دانش‌آموزان مخالف بودند. آن‌ها معتقد بودند که این موضوع باعث تنبلی و بی‌توجهی دانش‌آموزان می‌شود ولی علیرغم همه آن مخالفت‌ها امروزه بیش از نیمی مدادهای تولیدی دنیا پاک‌کن‌دار می‌باشد.

 

نقش فیزیک در کار پاک کن

پاک کن ها به دلیل وجود نیروی اصطکاک کار می کنند. وقتی ساینده ها در پاک کن روی کاغذ کشیده می شوند، اصطکاک، گرما ایجاد می کند. این گرما به لاستیک کمک می کند به اندازه کافی چسبنده شود تا ذرات گرافیت را به خود بگیرد. وقتی لاستیک ذرات گرافیت را گرفت، تکه های حاوی لاستیک و گرافیت پشت حرکت پاک کن جا می مانند. همان چیز هایی که وقتی پاک کردنتان تمام شد آن را از روی کاغذ کنار می زنید. بعضی از پاک کن ها، سطح رویی کاغذ را خراب می کنند و در واقع آن را نیز برمی دارد. نرم کننده ها در پاک کن جلوی پاره شدن کاغذ را می گیرند. پاک کن های وینیلی از پاک کن های لاستیکی نرم تر هستند. لاستیک چسبنده درون پاک کن هم ذرات جدا شده گرافیت را می گیرد و به خود می چسباند. پاک کن های هنری از لاستیک نرم ـ زبر درست می شوند و علائم را بدون از بین بردن کاغذ پاک می کنند.

 منبع: firoozetradingنوشت افزار اختراع پاک کن پاکن مدادی
نظرات کابران باهوک ریویو