خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

12 حقیقت درباره چارلی چاپلین

12 حقیقت درباره چارلی چاپلین

سرچارلز اسپنسرچاپلین(1889-1977) مشهور به چارلی چاپلین، یکی از بزرگ ترین بازیگران و کارگردانان و همچنین موسیقیدانان هالیوودی قرن بیستم است که موفق به دریافت سه جایزه اسکار شده است و شهرت او بیش تر به دلیل بازی در فیلم های صامت است. والدین او هردو هنرمند بودند و در زمینه بازیگری و آوازخوانی فعالیت داشتند. آن ها پیش از سه سالگی چاپلین از هم جدا شدند. خود او بعدها گفته بود موفقیت در هنر پانتومیم را مدیون مادرش است و به عقیده چاپلین مادرش یکی از بزرگ ترین هنرمندان پانتومیمی بود که او تا آن زمان دیده بود.

در این مقاله حقایقی از زندگی این هنرمند بزرگ را مرور می کنیم.

1.چارلی چاپلین بازیگری را با فیلم های صامت آغاز کرد که سبک مورد علاقه او بود و در سال 1930، هنگامی که فناوری ضبط صدا به سینما آمده بود، همچنان به بازی و ضبط فیلم های صامت تاکید داشت؛ تا اینکه اولین فیلم ناطقش، فیلم «دیکتاتور بزرگ» بود. موضوع این فیلم درباره دیکتاتوری به نام آدنوید هینکل، رهبر کشور خیالی تامانیا بود که دست به کشتار یهودی ها می زند. این فیلم در حالی در اوضاع نابسامان دهه چهل میلادی به روی پرده رفت که اثری ضدنازی به شمار می آمد.

2.او چهار بار ازدواج کرد که سه ازدواج اول وی ناموفق و در ازدواج آخر خود که در سن پنجاه و چهار سالگی با اونا اونیلِ هجده ساله دختر نمایشنامه نویس مشهور آمریکایی، یوجین اونیل، صورت گرفت، این دو تا پایان عمر به یکدیگر وفادار ماندند که حاصل این ازدواج دختری به نام جرالدین است.

3.چارلی چاپلین در بحبوحه دورانی که نازیسم روی کار بود، به طور علنی علیه فاشیسم، جنگ و سرمایه داری و مواد مخدر در فیلم هایش اعتراض کرد.

4.چارلی چاپلین در کنار بازیگری به کارگردانی نیز مشغول بود. او به قدری در کار خود حساس بود که امکان داشت یک صحنه را صدبار ضبط کند تا بازی مورد نظر را از هنرپیشه بگیرد و زمان تولید فیلم در نظرش بی اهمیت بود.

5.او اولین هنرمندی بود که تصویرش روی جلد مجله تایم در تاریخ ششم جولای 1925 منتشر شد. این مجله تصاویر هنرمندان مشهور را روی جلد خود چاپ می کند.

6.چارلی چاپلین با آنکه بیش از چهل سال در آمریکا زندگی کرد، هرگز شهروند این کشور نشد و این به دلیل باورهای کمونیستی اش بود. ارتباط او با گروهک های کمونیستی هیچ گاه اثبات نشد. در سفرش به انگلستان در سال 1952 دولت آمریکا به او اجازه بازگشت نداد. او از انگلیس به سوییس مهاجرت کرد و تا آخر عمر در آنجا ماند.

7.در سال 1916، چاپلین با بستن قراردادی سالانه به مبلغ ششصد و هفتاد هزار دلار با شرکت فیلم سازی میچوئل، به پردرآمدترین فرد تاریخِ آن زمان تبدیل شد. در حالی که رییس جمهور وقت آمریکا در آن زمان سالانه هفتاد و پنج هزار دلار حقوق دریافت می کرد.

8.او با آنکه الفبای موسیقی را نمی دانست، موسیقی اغلب فیلم هایش را، خود می ساخت. قطعه لبخند ساخته او در سال 1954، به یکی از مشهورترین اثرهای موسیقی دنیا معروف است.

9.سه ماه پس از مرگ او جسدش به سرقت رفت. این اتفاق در زمستان 1977 رخ داد که سارقان در ازای دریافت چهارصد هزار دلار این کار را کرده بودند. این درخواست از طرف همسر چاپلین رد شد تا اینکه سرانجام پس از یازده هفته جسدش پیدا و دوباره به خاک سپرده شد.

10.هنگام دیدار او با انیشتین خطاب به او گفته بود: مردم برای من دست می زنند چون مرا می فهمند؛ اما کسانی که برای تو دست می زنند؛ تو را نمی فهمند و درک نمی کنند.

11.چارلی چاپلین با والت دیزنی در ارتباط بود. او الهام بخش شخصیت میکی موس بود. چاپلین بعدها با دیزنی در نقش توزیع کننده همکاری کرد و دیزنی را برای کاتون سفیدبرفی یاری داد.

12.در فیلم «جویندگان طلا» در جایی که او در حال خوردن چکمه اش بود، این صحنه شصت و سه بار به طور جداگانه ضبط شد. چکمه در واقعیت از نوعی شیرینی درست شده بود که چاپلین بر اثر خوردن قند زیاد دچار شوک انسولین شد و به بیمارستان منتقل گشت.

 

 

 


12 حقیقت درباره چارلی چاپلین

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها