خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

حیوانات و قدرتشان در تولید صدا

حیوانات و قدرتشان در تولید صدا

حیوانات و قدرتشان در تولید صدا

تنها انسان‌ و تولیداتش نیست که می‌تواند صدای بسیار بلند و گاهی آزاردهنده از خود تولید کند. در دنیای حیوانات، موجوداتی وجود دارند که به لحاظ تولید صدا قدرت زیادی دارند، اما همچون انسان آزار‌دهنده نیستند. در اینجا ببینید:

شهرت قورباغه چهار سانتیمتر«کوکوی» (Coqui)در کاستاریکا بخاطر ایجاد صدای بلند برای نشان دادن تمایز نسبت به هم‌نوعان خود هنگام جفت‌گیری است. شدت صوت این قورباغه تا بیش از ۷۰ دسیبل هم می‌رسد. برای مقایسه غرش جت جنگنده به هنگام بلند شدن از زمین ۱۴۰ دسیبل است. گوش‌کردن طولانی به صدای این قورباغه باعث ایجاد اختلال در شنوایی می‌شود.

«ساس پاروزن» با نام علمی (Corixidae) تا ۱۴ میلیمتر بزرگ می‌شود. این ساس هنگام جفت‌گیری و برای جلب ساس ماده، آلت تناسلی‌اش را به شکمش می‌مالد که بر اثر آن صدایی بسیار بلند تولید می‌شود. شدت این صدا تقریبا ۱۰۰ دسیبل است که با صدای عبور قطار مترو برابری می‌کند. از آنجایی که «ساس پاروزن» در آب زندگی می‌کند، صدای تولید شده نیز جذب آب می‌شود و در بیرون شنیده نمی‌شود.

فیل نه‌تنها بزرگترین پستاندار خشکی‌است، بلکه وقتی صدا می‌زند آنقدر این صدا بلند است که از فاصله پنج‌متری هم باید گوش‌ها را گرفت. دستگاهی که صدای فیل را سنجید پنج‌متر با او فاصله داشت و عدد ۱۰۳ دسیل را نشان داد.

جیرجیرک آفریقایی پر سر و صدا‌ترین حشره شناخته شده است. صدایی که این حشره تولید می‌کند برابر است با ۱۰۶ و هفت دهم دسیبل. برای مقایسه جالب است بدانیم: صدایی که انسان از خود هنگام صحبت کردن تولید می‌کند تا ۶۰ دسیبل می‌رسد.

آستانه دردناکی گوش ۱۲۰ دسیبل محاسبه شده است. غرش یک شیر ۱۱۰ دسیبل است که گرچه برای گوش انسان دردآور نیست اما احساس خطر را در وجود هر جانداری زنده می‌کند.

میمون‌های جیغ‌کش از نامشان پیداست که سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند. صدای این میمون‌ها با ۱۲۸ دسیبل قوی‌تر از آژیر یک آمبولانس است. این میمون که تا ۱۲۰ سانتیمتر قد می‌کشد جیغ‌های می‌زند که تا ۳ کیلومتر دورتر هم شنیده می‌شود.

طوطی «کاکاپو» با تولید صدایی به قدرت ۱۳۲ دسیبل پر سر و صداترین پرنده دنیا محسوب می‌شود. البته این پرنده گیاه‌خوار که وزن آن تا سه کیلو هم می‌رسد، نمی‌تواند پرواز بکند و در شب‌ها فعال است.

اگر شب در آسمان کشور پاناما صدایی شبیه استارت یک جت جنگنده را شنیدید بدانید که خفاش«پوزه خرگوشی»در حال پرواز است. این خفاش صدایی با قدرت ۱۴۰ دسیبل تولید می‌کند. البته خوشبختانه از آنجایی که فرکانس این صدا بسیار بالا و "۵۵ kHz" است، گوش انسان آن را نمی‌شود.

میگو تپانچه‌ای یا انفجاری، صدای مهیب ۲۰۰ دسیبلی تولید می‌کند که خوشبختانه کوتاه مدت است. البته شدت صدا در آب و هوا متفاوت هستند و برای مقایسه باید ۶۰ دسیبل از میزان صدا در زیر آب کم کرد تا برابر با شدت آن در هوا بشود. با این حال بازهم صدای تولید شده این میگوی پنجاه گرمی در هوا بسیار زیاد است.

وال ‌بزرگترین پستاندار آبی که طول آن به ۲۰ متر و وزن آن تا ۵۰ تن می‌رسد، پر قدرت‌ترین صدا در میان جانداران در کره زمین را تولید می‌کند. قدرت صدای ثبت شده توسط وال‌ها به ۲۳۰ دسیبل می‌رسد.

 منبع: دویچه ولهدنیای حیوانات صدای حیوانات
نظرات کابران باهوک ریویو