خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سه بنای تاریخی کمتر شناخته شده

سه بنای تاریخی کمتر شناخته شده

سه بنای تاریخی کمتر شناخته شده

 امروز بیست و نهم فروردین ماه مصادف با روز جهانی بناهای تاریخی است که توسط شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها (ایکوموس) نامگذاری شده است. این روز یادآور ضرورت حفظ و مراقبت از بناهای ماندگار تاریخی و همین طور توجه به آسیب پذیری این بناهای ارزشمند است.

خوشبختانه کشور ما به سبب پیشینه ای که دارد، از حیث وجود آثار تاریخیِ کهن غنیست و به این دلیل کاوشگران و گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند. بناهایی که ریشه در هویتمان دارند و به گذشته ما گره خورده اند. روز بناهای تاریخی متذکر آن است تا با نگاهی عمیق، بیش تر از گذشته در مراقبت از این بناهای زیبا و ارزشمند بکوشیم و هویت کهن خود را حفظ کنیم.

به بهانه این روز به معرفی سه بنای تاریخی کشورمان که کمتر شناخته شده اند، پرداخته ایم تا با معرفی آن ها گامی در جهت شناخت و حفظشان برداشته باشیم.

 

1.شهر زیرزمینی نوش آباد

این شهر که در ده کیلومتری کاشان قرار دارد، در سال 1385 به صورت اتفاقی هنگام حفر چاه یکی از مردمان محلی کشف شد و پرده از اسرار شهری زیرزمینی برداشت که روزگاری یکی از پایتخت های انوشیروان پادشاه ساسانی بوده است و قدمتی 1500 ساله دارد. معماری حیرت انگیزی که سبب به وجود آمدن شهری با این عظمت شده است، تحسین برانگیز است. به دلیل پیدا نکردن ورودی اصلی شهر، برای داخل شدن به آن، از آب انباری که در مجاورت این شهر قرار دارد، استفاده می شود.

این شهر سه طبقه و تماما با دست ساخته شده است و مجموعه ای از راهروهای پیچ در پیچ، اتاق ها و کانال های متعدد و انبارهایی برای انبار آذوقه بوده است. ارتفاع تمام قسمت ها به جز ورودی هم اندازه با قد طبیعی یک انسان حدود صد و هشتاد سانتی متر است. در فواصل معین بر سطوح دیوارها جای پیه سوز به چشم می خورد که عامل روشنی نوش آباد بوده اند. تهویه این شهر زیرزمینی از طریق کانال هایی بوده که در طبقه اول قرار داشته اند. همچنین چاه هایی که داخل شهر حفر شده بودند، نیز باعث گردش هوا می شده اند.

 معماری اتاق ها به گونه ای است که تو در تو و با زوایه ای تیز هستند؛ به گونه ای که دید را مسدود کرده اند و همه اتاق ها طاقچه دارند. در طول راهروها نیز سکوهایی برای نشستن تعبیه شده است و با ساختار گوشه قائمه ساخته شده اند که اگر با این ساختار آشنایی نداشته باشید، گمان می کنید به بن بست رسیده اید؛ اما این ترفند راهکاری برای فریب دشمنان بوده است. اگر سری به این شهر تاریخی زدید، می توانید از قهوه انوشه که نوشیدنی سنتی نوش آباد است و در زمان صفویه با ورود قهوه و کاکائو به ایران درست شد، امتحان کنید.

 

2.قلعه رودخان

می رسیم به قلعه رودخان در استان سرسبز گیلان و در دل جنگل های بکر این منطقه؛ دژی نظامی برای پناه بردن از دست دشمن در زمان های دور با ارتفاعی هفتصد متری از سطح دریا. این قلعه تاریخی در بیست کیلومتری شهر فومن قرار دارد که برخی قدمت آن را مربوط به دوران ساسانیان می دانند که در زمان حمله اعراب به ایران ساخته شده و برخی دیگر مربوط به دوره سلجوقیان و پایگاهی برای مبارزۀ اسماعیلیان الموت می دانند که در همین دوره بنا بازسازی نیز شده است. نام بومی این قلعۀ آجری، قلعه رخون است که قلعه رودخان نیز از این نام نشات می گیرد. در کنار این قلعه تاریخی آبشاری دیدنی وجود دارد که زیبایی این بنا را بیش تر کرده است. اولین بار در سال 1830 محققی لهستانی در پژوهش هایش از استان گیلان متوجه این دژ زیبا شد و در یادداشت های خود، آن را به ثبت رساند. چهل برج دیدبانی نیز گرداگرد قلعه تعبیه شده اند. جالب است بدانید در طول تاریخ هیچگاه دشمن نتوانسته به این قلعه حمله و آن را فتح کند. در کنار این بنای تاریخی بازارچه ای وجود دارد که در آن انواع خوراک ها و لباس های سنتی مردمان این خطه به فروش می رسد و گردشگران می توانند از آن بازدید کنند.

فضای این مکان تاریخی هنگامی دیدنی تر می شود که نم بارانی زده باشد و مِهی آن حوالی را دربرگرفته باشد. صدای رودخانه و هالۀ مِه و درختان کهنسال بلند و صعودی که پس از بالا رفتن از 935 پله به دست می آید، با چشم انداز بی نظیری از بالای قلعه، لذت این صعود را تکمیل می کند..

 

3.مسجد نصیرالملک

مسجدی قدیمی که شیشه های هفت رنگ پنجره های ارسی و طاق های بلندش زیبایی خیره کننده ای به آن بخشیده است. این مسجد در نزدیکی مسجد گوهرشاد قرار دارد و ساخت آن از سال 1294 آغاز و در سال 1305 به پایان رسید و به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک یکی از اعیان و اشراف شیراز ساخته شد. اگر پیش از ظهر به این مسجد زیبا سری بزنید، رنگین کمانی زیبا را روی سطوح کف و دیوار و ستون ها مشاهده می کنید که حاصل تلالو نورهای بازتابیده شده از شیشه های هفت رنگ مسجد است. مسجدی که روزنامه هافینگتون پست به آن لقب «مسجد صورتی ایران» داده است.

بیرون مسجد با ظاهری شبیه به مساجد دیگر به کاشیکاری فیروزه ای رنگ مزین است و اما هنگامی که داخل مسجد می شوید، دنیایی از رنگ ها را مشاهده می کنید. کاشی هایی به رنگ صورتی و آبی در سطوح داخلی این بنا خودنمایی می کنند و چشم هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کنند. بهترین زمان برای بازدید از این مسجد پیش از ساعت نه صبح است که خورشید درخشندگی زیادی دارد.

 

 مسجد نصیرالملک قلعه رودخان شهر زیرزمینی نوش آباد بناهای تاریخیمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو