خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

دوچرخه سواری را تبدیل به عادت کنیم

دوچرخه سواری را تبدیل به عادت کنیم

دوچرخه سواری را تبدیل به عادت کنیم

کم پیش می آید کسی در کودکی تجربه بازی با دوچرخه را نداشته باشد. بیشتر ما هیجان دوچرخه سواری را در دنیای کودکانه با شور و نشاط سپری کردیم. اما چرا این احساس تنها وابسته به برهه ای از زمان کوتاه و در کودکی ما خلاصه شد؟ احتمالا داشتن خانه های ویلایی و بازی با کودکان در کوچه و دیدن فیلم و کارتون های دوران کودکی، مثل قصه های مجید، پت و مت ، لولک و بولک و...برای به جریان انداختن و پر رنگ کردن این احساس نسبت به کودکان در این عصر بی تاثیر نیست.

همه ما از تاثیرات مثبت استفاده از دوچرخه بر سلامتی و تندرستی بدن آگاه هستیم. دانستن تمام مزایایی که این وسیله در سلامت جسم و روان انسان دارد، بسیار زیاد ،و در قالب مقاله ای مجزا می گنجد.

اما استفاده از دوچرخه، نه تنها بر روی فرد تاثیر دارد بلکه در فضای شهری، مردم را از هوای سالم و ارتباطاتی نزدیکتر و روحیه بانشاط تر بر خوردار می کند . شاید این دلایل بلکه بیشتر از این موارد، باعث شد کشورهای اروپایی بیشتر از همیشه در جهت فرهنگ سازی دوچرخه سواری در شهرهای پرجمعیت کشورشان اقداماتی جدی را پی گیر شوند؛ در این میان نمی توان تلاش های کشورهایی چون هلند و ایتالیا را نادیده گرفت.

 آمارهای انجام شده و تولید انبوه دوچرخه، نشان ازمیزان محبوبیت این وسیله حمل و نقل که ارزان تر و با نشاط تر از دیگر وسایل نقلیه است، را دارد.

وسیله ای که در اواخر قرن نوزدهم و در اروپا معرفی، و تنها در اوایل قرن بیستم، بیش از یک میلیارد دلار برای تولید آن هزینه شد و تا اکنون در سطح های بالای مدیریتی کشورهای پیشرفته، راه حلی مناسب برای کمتر کردن بسیاری از هزینه های درمانی و بهداشتی و محیط زیست و وسیله ای برای بسیاری از برنامه های خدماتی و ورزشی و... را محسوب می شود.و هر کدام از کشورها با توجه به نیاز و نوع فرهنگشان را حل های مختلف و متفاوتی را برای عملی کردن این طرح اجرا کرده اند.

با توجه به اینکه درکشور ما پیشرفت دوچرخه سواری روند نزولی داشته است، بسیاری این مسئله را به وجود نبود بستر های مناسب و یا دیگر دلایل فرهنگی و اجتماعی و یا نبود مدیریتی کارآمد،که باعث فاصله گرفتن مردم ازدوچرخه می شود، می دانند. هرچند تا کنون، یزد موفق ترین شهر در زمینه ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در بین دیگر شهر های ایران بوده است.

اما چه کشورهایی در جهان بیشترین سهم را در نهادینه کردن استفاده از دوچرخه در شهرهای پرجمعیت خود دارند؟

   کشورهای  دانمارک، ایتالیا، چین، ژاپن، بلژیک، فنلاند، نروژ، سوئد و آلمان کشورهایی هستند که بالاترین سرانه استفاده از این وسیله را در جهان دارند. اما؛

-کشور هلند سرآمد و مهد دیگر کشورها در این موضوع می باشد. در تمام خیابان های شهرهای این کشور مسیرهای دوچرخه سواری وجود دارد. تقریبا بیشتر مردم این کشور از پیر و جوان و خردسال از این وسیله استفاده می کنند.

تعبیه کردن صندلی های کوچک  کودکان در پشت و یا جلوی دوچرخه ها این امکان را به والدین می دهد که با امنیت و با خیالی آسوده در رفت و آمد کودکان خود با سلامت در مسیرهای شهری باشند، و این فرهنگ را از خردسالی در آنها نهادینه کنند. دراین کشور و در تمامی خیابانها مکان هایی برای پارک دوچرخه ها وجود دارد. ارائه تمام امکانات لازم تنها در این موارد خلاصه نمی شود . افتتاح  اولین جاده خورشیدی نیز در این کشور صورت گرفت. اقدامات مسئولین در آمستردام قسمتی از محل عبور دوچرخه ها با پنل های خورشیدی فرش می شود و با وجود هزینه های زیادی که مقرون به صرفه نیست . اما با اندیشیدن مواردی در آن از هزینه های زیادش برای فرهنگی کردن استفاده از این وسیله نقلیه تلاش های بسیاری را انجام می دهند. یکی دیگر از این موارد که تمام تلاشش را برای حفظ ایمنی و راحتی و ترغیب مردم به این وسیله را در بین مردم رواج می دهد ساخت دوچرخه های هوشمندی است که با استفاده از رادار مجهز به دوربین  بر دسته دوچرخه که موانع و خطرات را به دوچرخه سوار متذکر می شود. داده های از طریق ارتعاشاتی که اگر خطر از روبه رو باشد در دسته دوچرخه وارد می شود  واگر از پشت سر این ارتعاش در زین دوچرخه احساس می شود و دیگر جهت ها دوچرخه سوار را از وجود خطرات خیابانی آگاه می کند.

هر چند اختراع دوچرخه و پیشرفت در روشهای تولید صنعتی مدرن و فرهنگی کردن آن، تأثیر زیادی در عمومی کردن و بیشتر استفاده شدن این وسیله نقلیه در جامعه را دارد، اما هنوز بسیاری از کشورها نتوانستند این روند را در جامعه خود به بهترین شکل به مردم ارائه کنند.


پیشنهادی آسان و اجرایی:

عمومی کردن استفاده از دوچرخه را تنها به شرایط اجتماعی و محیطی گره نزنید. بهتر است دوچرخه سواری را با توجه به نیازهای فردی خود شروع کنید.

 اگر از سلامت دوچرخه سواری در مسیر های طولانی تر اطمینان ندارید اما برای فرهنگ سازی؛ مسیرهای کوتاه تر شروع خوبی می تواند باشد. برای اینکه این روند به یک عادت در زندگی روزمره تان تبدیل شود این کار را تدریجی انجام دهید.

با توجه به این مطالب بهتر است، برای خرید یک دوچرخه مناسب و کارایی و بودجه مورد نظرتان و پس از تحقیق در مورد شرکتی که از آن اطمینان دارید، اقدام کنید.فرهنگ دوچرخه سواری
نظرات کابران باهوک ریویو