خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

9 اپلیکیشن خطرناک که باید حذفشان کرد

9 اپلیکیشن خطرناک که باید حذفشان کرد

9 اپلیکیشن خطرناک که باید حذفشان کرد

 گوگل پِلی فرصت خیلی خوبی است برای کسانی که می خواهند اپلیکیشن های شخصی شان را توسعه دهند. اما متاسفانه همۀ این افراد مقاصد مفیدی ندارند و خیلی از آن ها می توانند اطلاعات شخصی شما را منتشر کنند و حتی از حساب بانکی شما سرقت کنند. ما در این مقاله لیستی از اپلیکیشن های خطرناکی را آورده ایم که بهتر است از گوشی هوشمند خود حذف کنید.

 

1.برنامه های هواشناسی

اپلیکیشن های هواشناسی در ابتدا بسیار محبوب بودند؛ اما بعدها مشخص شد حاوی ویروس های زیادی هستند. به عنوان مثال زمانی برنامه هواشناسی تروجان (یک برنامه نفوذی که از نوع بدافزار است) وجود داشت که اطلاعات صاحب گوشی را درخواست می کرد و آن ها را به هکرها می فرستاد. بیش تر آن ها حساب های اعتباری را خالی می کردند.

اکنون محبوبیت این اپ ها کاهش یافته و راه ساده تر این است که از رادیوی موبایل و یا یک مرورگر کمک بگیریم.

 

2.شبکه های اجتماعی

 

این برنامه ها به سرعت محبوب شدند و به همان سرعت هم محبوبیت خود را از دست دادند. در این مورد هکرها نمی توانند کاری کنند، اما از زمانی که واردشان می شوید، شارژ زیادی مصرف می کنند و باعث کوتاه تر شدن عمر باتری می شوند. برای مثال بیش تر کاربران فیس بوک اغلب به جای استفاده از اپ رسمی فیس بوک، آن را داخل مرورگرشان باز می کنند.

 

3.برنامه های بهینه ساز

این برنامه های بهینه ساز فضای موبایل را برایتان پاک می کنند و رم داخلی را ارتقا می بخشند و همین طور برنامه های غیرضروری را حذف می کنند. هرچند اکثر موبایل های جدید این قابلیت را در خود دارند؛ بنابراین وجود این اپ ها بی فایده است. در ضمن این برنامه های بهینه ساز عمر باتری را کوتاه می کنند. در نتیجه شما با این اپ ها نه تنها سرعت گوشی خود را سریع تر نمی کنید، بلکه یکسری تبلیغ و امتیازات بی فایده را هم دریافت می کنید.

 

4.مرورگرهای داخلی 

مرورگرهای داخلی روی گوشی های هوشمند نصب می شوند (خارج از صندوق) و اغلب کند هستند و شناخته شده هم نیستند. در اکثر موارد مرورگرهای داخلی هنگامی باز می شوند که روی لینکی کلیک می کنید. برعکسِ مرورگرهایی مانند گوگل کروم، این مرورگرهای داخلی هیچ حمایتی نمی شوند و محافظ داده ای هم ندارند و عملکرد سیستم را نیز کند می کنند.

 

5.آنتی ویروس های ناشناخته

 

 

از زمانی که هکرها شروع به سرقت اطلاعات کردند، آنتی ویروس ها پدید آمدند و پس از آن، هکرها یک ایدۀ عالی به دست آوردند و آن این بود که آنتی ویروس های شخصی خودشان را ساختند. این انتی ویروس های نامعتبر می توانند اطلاعات کاربر را به دست آورند و حتی گوشی موبایل شما را مسدود کنند.

 

6.مرورگر با امکانات اضافی

این دسته شامل مرورگرهایی با ویزگی های خاص مثل تماشای ویدیو در ابعاد گسترده هستند. با این حال این اپ ها دو آسیب جدی دارند. ابتدا اینکه بسیاری از تبلیغات درون شبکه ای شان غیرقابل باور است. این تبلیغات، مزاحم کار شما می شوند و موبایل شما را خیلی کند می کنند. دوم اینکه این اپ ها نیاز به دسترسی به ابعاد گسترده ای از اطلاعات گوشی شما، حتی مدیریت تماس ها را دارند و همین باعث می شود این اپلیکیشن ها نامن باشند.

 

7.برنامه های که گنجایش حافظه را افزایش می دهند

این برنامه های بهینه ساز تنها می توانند موقتا حجم حافظه را افزایش دهند که خود موبایل هم توانایی انجام این کار را دارد. در ابتدا شما کارآیی بیش تری از گوشی خود دریافت نمی کنید و این برنامه ها با صرف زمان اندکی در منابع اطلاعاتی شما، می توانند به راحتی داده هایتان را جمع آوری کنند.

 

8.برنامه های افشا کننده دروغ

شما نمی توانید این اپ ها را جدی بگیرید؛ زیرا تنها برای سرگرمی ساخته شده اند. شاید در آینده همه گوشی ها مجهز به سنسور بیومتریک شوند و مثلا بتوانند تغییر ضربان قلب را هنگام سوال پرسیدن از شخص تشخیص دهند. اما اکنون برنامه های افشاکنندۀ دروغ کاربرد دارند. همانند برنامه های مشابه، این اپ ها نیز عمر باتری را کوتاه می کنند. و البته این برنامه نیازی به دسترسی اطلاعات مخاطبان و موارد شخصی شما ندارد. بنابراین اگر اپلیکشن افشا کننده ای از شما اطلاعات این چنینی خواست، آن را نصب نکنید.

 

9.برنامه های محاسباتی

این اپلیکیشن ها در ابتدا بسیار محبوب بودند؛ زیرا مشابه برنامه هایی بودند که روی کامپیوتر داشتیم. اما این اپ ها می توانند اطلاعات شخصی شما را جمع آوری کنند.

توجه داشته باشید با وجود ورود روزانه هزاران اپلیکیشن به گوگل پلی، گوگل نمی تواند همۀ آن ها را مدیریت کند. بنابریان امنیت موبایل شما به خودتان بستگی دارد.     

منبع: brightside

 اپلیکیشن گوگل پلی
نظرات کابران باهوک ریویو