خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

زمین؛ خانه ای برای آیندگان

زمین؛ خانه ای برای آیندگان

این روزها برای همه مردم جهان یاد آور نکته بسیار مهم درباره حفاظت از کره زمین است. تا کنون اطلاع رسانی درباره این موضوع، در بخش های کلان کشورهای مختلف متفاوت بوده است. با وجود اینکه، اهمیت این موضوع در کشورهای در حال توسعه که هنوز به توسعه پایدار نرسیده اند بیشتر احساس می شود.

همایش و جنبش ها درباره حفظ محیط زیست و نگرانی برای آینده زمین، از کشورهای  پیشرفته صنعتی از جمله آمریکا در 49 سال قبل زمانی که با صنعتی شدن جوامع و رشد جمعیت رد پای زیان بار انسان و صدمات جبران ناپذیرش بر روی زمین، شروع شد.

این روز با شکوه و خاص، با استقبال کم نظیری از مردم در آمریکا مواجه شد. اینگونه بود که مردم جهان هر ساله، روز 22 آوریل و هفته منتهی به آن را به فعالیت های زیست محیطی اختصاص می دهند.

در بیستمین سالروز این جنبش با هماهنگی سازمان های مدافع محیط زیست بزرگترین گرده همایی تاریخی محیط زیست از سراسر جهان و در سنترال پارک نیویورک برگزار شد. در آن سال، سیاست های مربوط به حفظ محیط زیست برای به چالش کشیدن مردم در حفظ طبیعت، منجر به ساخت فیلم اولین کمدی تلوزیون با نام روز زمین، در آمریکا و سراسر جهان به نمایش در آمد.

ادامه جنبش این روند، و بزرگترین همایش در سطح سران کشورها ، با بیش از 135، کشور و4500نماینده و کارشناس محیط زیست به دعوت از سازمان ملل متحد در شهر ریو دو ژانیرو برزیل تشکیل شد. کنفرانسی که بحث روز محافل شد و بیانه هایی در آن به تعادل نظام آب و هوایی کره زمین ودوری ازگرمایش زمین تاکید داشت به تصویب رسید. بیایه ای در 27 اصل کلی که درآن وظایف دولتها تعیین شده بود.

اما بیانیه ریو و اجرایی نشدن آن، توسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته موجب شد، تاکنون کنفرانس های دیگری در این زمینه شکل بگیرد

 و با طی شدن این روند و گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی غیر قابل پیش بینی صدمات ناشی از بلاهای زمینی بیشتر از گذشته  دیده می شود.

هر چند با پیشرفت تکنولوژی آسیب های بیشتری به محیط زیست وارد شده، اما در این میان دوستداران محیط زیست نیز بی کار نبودند با ثبت اختراعات، برای هر چه کمتر آسیب رسیدن به طبیعت، تلاش هایشان را در فناوری و اختراعات مختلف به بازارهای جهانی عرضه کردند. مثل صفحات خورشیدی و دیوارهای سبز، و انواع دستگاههای بازیافت پلاستیک و بسیاری دیگراز فناوری های پیشرفته در جهان.

 در راستای این تلاشها وایجاد فن آوری های سازگاردر طبیعت چیزی که این تلاشها را نتیجه بخش می کند؛ گذشته از بررسی جنبه های مختلف دستیابی به محیط زیست مطلوب، همراهی تک تک انسانها در فرهنگ سازی و مشارکت و پاک سازی محیط زیست است که در این راستا خانواده ها می توانند نقشی پررنگ و موثرتر داشته باشند.

اینگونه می شود از آسیب رسانی به میزبانی که پذیرای ما و گذشتگان و آیندگانمان بوده و ثروتی موروثی برای نسل های آینده محسوب می شود، بیشتر محافظت کنیم.


پس بهتر است :

یادمان باشد کاری نکنیم که به قانون زمین بر بخورد......


زمین؛ خانه ای برای آیندگان
گرمایش زمین آینده زمین حفظ محیط زیست روز جهانی زمین
نظرات کابران باهوک ریویو