خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آغاز رابطه سگ و انسان

آغاز رابطه سگ و انسان

آغاز رابطه سگ و انسان

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که چرا در بین حیوانات مختلف این سگ ها هستند که، جایگاه خود را در بین انسانها از زمره محبوب ترین و مفیدترین حیوانات در سالیان طولانی حفظ کرده اند؟ شاید در نظر اول برای همه ما این مسئله تداعی شود که آنها موجوداتی باهوش و وفادار هستند. اما آیا این می تواند تنها دلیل و گواه این انتخاب  برای انسانها باشد؟ به طوریکه در آمار گیری های نشان داده شده که 93 درصد از افرادی که سگ دارند پس از ورود این حیوان، در زندگیشان تغییرات مثبتی ایجاد شده است.

 در ادامه به دلایل غریزی این حیوان را برای انتخاب  و جایگاه ویژه اش در نزد انسان بررسی می کنیم:

- توانایی حس بویایی سگ‌ها 10.000 بار قوی‌تر از انسان است و حتی سگ ها می توانند کمی بیشتر از 17 کیلومتر بوی صاحب خود را تشخیص  دهند.

- از دیگر ویژگی سگ ها صدای ارتباطی آنها است. سگ ها 10نوع صدای ارتباطی دارند، و می توانند با انسان ها  در حرکات چشمی ( اشاره با چشم) ارتباط برقرار کنند.


-سگ ها می توانند به طور غریزی اشاره کردن به سمت ها را درک کنند و بیشتر از 150کلمه را درک کنند.

- این حیوان، این ویژگی را دارد که افراد شناخته شده و قابل اطمینان را از دیگر افراد تشخیص دهد. اینگونه فقط از افرادی که قابل اطمینان است، حرف شنوی دارد. سگ ها قادرند که چهره خوشحال و یا عصبانی انسان را هم تشخیص دهند.

-سگ‌ها می‌توانند کارهای صاحبان خود را به یاد بیاورند، حتی ظرفی را که از آن غذا خورده‌اند.

این موارد و بسیاری از نکته های دیگر انسان ها را مجاب به این کرد که از این حیوان در شرایط و موارد مختلف استفاده های گوناگون را کند.

طبق آمارها سابقه دوستی انسان و حیوان به 30000 سال قبل باز می گردد. در این میان سگ ها، با  ترشح هورمون اکسی توسین از بهترین حیواناتی هستند که می توانند انسان را دوست داشته باشند. شاید برایتان جالب باشد که سگ ها دارای 13 نوع گروه خونی هستند و مانند انسانها که هر فرد اثر انگشت منحصر به فرد خود را دارد این حیوانات نیز اثر بینی متفاوتی دارند.

با توجه به موارد ذکر شده، همچنان سالیان متمادی از رابطۀ احساسی و زیاد سگ ها و انسانها، نسبت به رابطه دیگر حیوانات با انسان می گذرد.

در حال حاضر، سگ های خانگی زیادی در خانه های بسیاری از انسانها مخصوصا، اروپا و آمریکا به عنوان عضوی ثابت و مهم در خانه هایشان محسوب می شود. سگ ها در بعضی از خانواده ها  در بین وراث، بعد از مرگ صاحب خود نیز قرار می گیرند . سگها از جمله حیواناتی هستند که به فضا هم رفته اند . اولین سگ فضانورد در سال 1957 و در جمهوری شوروی به فضا رفت . این سگ که لیگا نام داشت نخستین حیوانی بود که بر روی مدار زمین جای گرفت هر چند که سرنوشت خوبی نداشت. و زنده به زمین برنگشت. این حیوان در هنگام داغ کردن سفینه جان خود را از دست داد و برای او در در مرکز تاسیسات تمرینی «شهر ستاره» موسکو لوح یاد بودی قرار گرفت. این مورد  و مواردی چون استفاده از سگ ها در جنگ های جهانی با نامه هایی حاوی دستورات  نظامی که به بدنشان وصل میکردند و به خط مقدم می فرستادند تا مواردی کنونی  مانند تربیت سگ های راهنما، چنین روزی را به نام  روز جهانی سگ های راهنما اختصاص داد.

با وجود شرایطی چون وضعیت اجتماعی و مهارتهای اجتماعی مناسب در سگ ها تربیت آنها به عنوان سگ های راهنما ایده مناسب برای انتخاب این حیوان نیز محسوب می شود.

از سگ های راهنما در اواسط قرن شانزدهم میلادی، استفاده شد. اولین بار کشور آلمان این کار را برای افراد نابینا انجام داد. از جمله سگ های راهنما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سگ های پلیسی که در کشف مواد مخدر و در فرودگاه ها و عملیات های مختلف برای افراد پلیس کاربرد دارند.

- سگ های زنده یاب در بلاهای طبیعی مثل زلزله، سیل و...

-سگ های کوهستان را می توان برای مسافت های طولانی و سخت کوهستان در باز کردن راه جنگلبانان و فعالیت کوهنوردان و افراد به دام افتاده تعلیم داد.

- سگ های درمانگر، سگ هایی مهربان برای کمک به افرادی که ازبیماریهایی چون تشنج و دیابت رنج می برند، کاربرد دارد. این سگها برای تشخیص علائم تشنج و افت قند خون انسانها تعلیم می بینند تا با شناسایی اینگونه علایم در صاحبانشان از خطرات که برایشان اتفاق خواهد افتاد ، جلوگیری کنند.

اما سگ های راهنما و خدماتی که از آنها برای  کمک به افراد نابینا و یا کم بینا و معلول  استفاده می شود:

 این سگ ها با نژادهایی خاص در موسسات تحت تعلیم قرار می گیرند. سگ ها برای کمک به افراد معلول و جابه جایی وسایلشان و برای افراد نابینا، بعد از گذراندن تمام تست های شنوایی و حساسیت به صدا به همراه قلاده و بند رنگی مخصوص مورد استفاده قرار می گیرند.

سگ هایی با نژاد گلدن رتریور و لابرادور رتریور و دیگر نژادهایی که با تربیتشان از دوران کودکی نه تنها  در هر شرایطی برای صاحبانشان بی خطر هستند

 بلکه بسیار وابسته و به راحتی آنها را همراهی می کنند و بر خلاف دیگر سگ ها و حیوانات دیگر، ممنوعیت ورود به اماکن مختلف را ندارند.

در بسیاری از کشورها، موسسات خیریه برای کمک به افراد ناشنوا یا کم بینا بعد از انتخاب سگی که مناسب فرد مورد نظر است. به مدت دو هفته سگ و افراد را در هتلی تحت تعلیم قرار می دهند. تا  سگ ها بدانند در موقعیت های مختلف، باید از خود چه عکس العملی را نشان بدهند. بعد از دوهفته زمان آن می رسد که مربی  در داخل خانه و موقعیت های رو در رویی خیابانی فردو سگ، مثل مترو یا اتوبوس و مسیرهای متفاوت قرار بگیرد. اینبار روند آموزش در مکان فرد مورد نظر نیز تکرار می شود. سگ های راهنما به وسیله این موسسات به صورت  کاملا رایگان به همراه غذا و بیمه در اختیار افراد دارای شرایط قرار می گیرند.نژاد سگ سگ های راهنما سگ های زنده یاب
نظرات کابران باهوک ریویو