خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سفری شگفت انگیز به دنیای نوشت افزار

سفری شگفت انگیز به دنیای نوشت افزار

سفری شگفت انگیز به دنیای نوشت افزار

 

چه مداد، چه خودکار، چه منگنه و چه نوشت افزارهای دیگری که با آن سروکار داریم ؛ قطعا همۀ این وسایل زندگی ما را آسان تر کرده اند. حتما افرادی را دیده اید که بدون قصد خرید نوشت افزار وارد فروشگاه می شوند و ناگهان با خرید یک سِت گران قیمتِ رنگارنگ که چشمشان آن را گرفته، از فروشگاه بیرون می آیند. با این حال این وسایل رنگی و زیبا و البته کارآمد تاریخچه جالبی هم با خود دارند که شاید از آن بی خبر باشید. به مناسبت روز جهانی لوازم تحریر، در این مقاله به حقایق جالبی درباره نوشت افزارها اشاره کرده ایم. با باهوک همراه شوید.

1. نخستین فروشنده های نوشت افزار، کتابفروش های دانشگاه بودند که ساختمان کارشان از کتابفروشی سیار به فروشگاه نوشت افزار تبدیل شد.

2. کلمه «پِن» که در زبان انگلیسی به معنی خودکار است، از یک واژۀ قدیمی فرانسوی به معنی بال یا دم پرنده گرفته شده است.

3. کاغذ برای اولین بار از پارچه و کنف توسط یک چینی به نام «تیزای لان» در صد و پنج سال بعد از میلاد کشف و تولید شد.

4. اولین مداد توسط مصری ها چهار هزار سال پیش از میلاد برای نوشتن روی پاپیروس ساخته شد و می توان گفت مداد پیش از کاغذ به وجود آمد.

5. مصری ها حتی یک طرف ساقه های توخالی بامبو را تیز می کردند و داخل آن را از مایعی برای نوشتن پر می کردند و به عنوان نوعی قلم اولیه از آن استفاده می کردند.

6. در سال 1858، «هیمان لیپمن» از فیلادلفیا حق ثبت اختراع مداد پاک کن دار را به نام خود به ثبت رساند.

7. پس از یک مذاکره و بحث طولانی مدت، قانونی تصویب شد که طبق آن، صرفا ترکیب دو شیء به همدیگر، اختراع محسوب نمی شود.

8. تحقیقاتی در سال 2008، نشان داد که خودکار بیک معمولی می تواند خطی به طول سه کیلومتر بکشد.

9. طبق محاسبه ها، برآورده شده که از یک درخت کاج می توان هشتاد هزار برگه کاغذ به دست آورد.

10. نخستین حق ثبت اختراع برای پاکت نامه در سال 1902 به آمریکوس کالاهاس از شیکاگو اعطا شد.

11. قبل از اختراع پاک کن که اولین بار در سال 1770 میلادی استفاده شد، از خمیر نان برای پاک کردن رد نوشته ها استفاده می شود.

12. مدادها می توانند زیر آب هم بنویسند.

13. گیرۀ کاغذ در جنگ علیه نازی ها استفاده می شد. در طول جنگ جهانی دوم، نیروهای مقاومت نروژ گیره کاغذ را به نشانۀ جنگ بر ضد هیتلر به یقۀ کتشان وصل می کردند.

14. انگشتان دست یک تایپیست به طور متوسط روزانه بیست کیلومتر روی کیبورد حرکت می کنند.

15. یکی از کارمندان شرکت 3M به منظور تلاش برای ساخت چسبی فوق قوی، تنها موفق به ساخت چسبی ضعیف شد که همین چسب ایده ای برای تولید کاغذ یادداشت های چسب دار شد.

16. برای تولید جوهر یک کارتریج امروزی به حدود چهار لیتر نفت خام نیاز است. این ماده از نفت تولید می شود که دلیل قانع کننده ای برای گران بودن جوهر کارتریج در سراسر جهان است.

17. اولین چاپگر جهان در سال 1440 میلادی اختراع شد و به طور رسمی اشاره به چاپگری دارد که در این سال توسط گوتنبرگ برای امپراطوری روم مقدس ساخته شد. با این که سال ها از این اختراع می گذرد، تکنیک تایپ پرس که در آن زمان استفاده می شد، هنوز هم در بیشتر چاپگرهای امروزی مرسوم است که در آن به جای سطح صاف، یک غلطک جوهر را روی کاغذ چاپ می کند.

 نوشت افزار لوازم تحریر
نظرات کابران باهوک ریویو