خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 راه آسان برای تقویت حافظه

5 راه آسان برای تقویت حافظه

5 راه آسان برای تقویت حافظه

همه می دانیم داشتن حافظه قوی در روند موفقیتِ یک زندگی سالم تاثیر گذار است و هر کسی می خواهد حافظه ای قوی و پویا داشته باشد. اما در این میان چه عواملی باعث کاهش قدرت حافظه در انسان می شود و چه کنیم که از حافظه قوی تری  بهره مند شویم ؟ عواملی چون عدم تصمیم گیری های روزمره و به خاطر نیاوردن اتفاقات گذشته یا نزدیک و عوامل دیگر برای هر انسانی آزار دهنده است. پس بهتر است با ما در این مقاله همراه شوید تا راه کارهایی را برای تقویت و تمرکز حافظه با هم مرور کنیم:

در ابتدا بهتر است، بدانیم علل و عواملی که باعث  کاهش و کند شدن حافظه  می شوند را بدانیم:

-رژیم های غذایی پر چرب و مشکلات چون کم کاری و پر کاری تیروئید بر کاهش حافظه تاثیر گذار است.

-اثرات داروهایی که استفاده می کنید در این موضوع بی تاثیر نیست. پس بهتر است دست از استفادۀ، داروهای خود سر بر دارید و درباره علل و عوارضی که ممکن است داروهای روزانه تان بر روی حافظه داشته باشند با پزشکتان مشورت کنید.

- کمبود ویتامین ب 12 و اضطراب، استرس و مشکلات خواب نیز از عوامل موثر در روند کاهش حافظه به شمار می آیند.

این موارد و بسیاری ازعوامل دیگر منجر به کاهش حافظه می شوند. با توجه به نکات ذکر شده چه کارهای می توانیم انجام دهیم تا از حافظه ای قوی برخوردار شویم؟

5 راهی که به شما کمک می کند حافظه خود را تقویت کنید:

1.اولین نکته ای که می توانید درزندگیتان به کار بگیرید ورزش کردن و استفاده از تغذیه ای مناسب و سالم است. ورزش روزانه، بخصوص ورزش صبحگاهی در آزاد سازی ذهن شما از نگرانی ها و تمرکز بیشتر، بسیار موثر است. مصرف مواد غذایی که داری امگا 3 هستند مانند ماهی و مصرف به اندازه ویتامین ها و گیاه جینکو را نیز فراموش نکنید. چرا که داشتن ذهن و حافظه ای قوی در بدنی سالم میسر می شود.

2.دور بودن از استرس ها، شما را از عوارض مضر بلند مدت آن بر روی ذهن و حافظه تان در امان نگاه می دارد.

3.مشکلات خواب و کم خواب هایی که دارید را دست کم نگیرید. اثرات کم خوابی بر بدن بیشتر از هر موردی روی ذهن و حافظه تاثیر منفی می گذارد؛ چرا که کار ذهن را در بازیابی اطلاعات مختل می کند. بنابراین چرت کوتاه روزانه را در کنار خواب مفید شبانه فراموش نکنید.

4.بسته به زمان و موقعیتی که دارید؛ می توانید از بازی های فکری برای بهبود عملکرد ذهنتان استفاده کنید. با ورزش های مختلف ذهنی، محرک های متفاوتی را برای ذهنتان تجربه کنید. حل جدول، و یا نصب اپلیکیشن هایی که با بازی های آن می توانید به تقویت میزان توجه و مهارت تمرکز که منجر به  توانایی در حل مشکلات و تقویت حافظه می شود، کمک  مهمی کنید.

5.تمرکزتان را بر روی یک کار بگذارید. با استرس و بدون برنامه ریزی انجام دادن چند کار به طور همزمان  شما را خسته و ذهنتان را درگیر مسائل بیهوده می کند. در مقابل  با فعالیت های اجتماعی و معاشرت با دوستانتان به سلامت عاطفی و ذهنتان بیشتر کمک کنید. تمرین تصویر سازی و نوشتن روی کاغذ هم می تواند برای تقویت حافظه بسیار مفید باشد.بهبود عملکرد ذهن تقویت حافظه دلایل کاهش حافظه
نظرات کابران باهوک ریویو