خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کتاب را به زبان اصلی بخوانید

کتاب را به زبان اصلی بخوانید

کتاب را به زبان اصلی بخوانید

 

یکی از بهترین راهکارها برای یاد گیری زبان مورد نظر، خواندن کتاب به زبان اصلی است. گرچه ممکن است این کار در ابتدا سخت به نظر برسد؛ اما با به کار گرفتن راهکارهایی می توانید از پسِ این چالش برآیید. با این روش هم می توانید پیام کتاب را دریافت کنید و در عین حال زبانتان را نیز تقویت کنید و همچنین واژگان زبانِ دیگر می تواند شیوه زندگی شما را بهبود بخشد.

اما بهترین راهکار برای خواندن یک کتاب به زبان اصلی چیست؟

زبان تنها گرامر و واژگان نیست. این بدین معنی است که کتابی به زبان دیگر علاوه بر محتوا مفهوم و مسیر اصلی دیگری نیز دارد. واژگان و تجربیاتی که توسط نویسندۀ کتاب انتخاب می شوند، منبعی عالی برای یادگیری زبان به شمار می رود و نگاهی نو به جهان برایتان ایجاد خواهد.

اگر خودتان را قانع کرده اید که ادبیات زبان دیگری را بخوانید، فراموش نکنید ادبیات به خودی خود پیچیده نیست. مثلا ادبیات کودک هم ساده است و هم عمیق و پرمحتوا و می تواند ایدۀ خوبی برای کسانی باشد که تازه می خواهند کتابِ زبان اصلی بخوانند.

 

گام اول: یک دیکشنری دم دست خود داشته باشید

پیدا کردن واژگانی که معنی شان را نمی دانید، ساده ترین و موثرترین راهکار است. در این روش متن را بخوانید، زیر واژه های ناآشنا خط بکشید و پس از جستجو در دیکشنری معنی شان را زیرشان بنویسید.  

بزرگترین اشتباه در این روش نوشتن کلمات در دفترچه یادداشت یا تکه ای کاغذ است که معمولا آن ها را در کشوی میز می گذارید و خواندنش را فراموش می کنید. این کار تلاش های شما را هدر می دهد زیرا دسترسی شما به این واژگان تنها برای یک بار میسر است. اما اگر دفترچه ای دارید که همیشه همراهتان است، نوشتن واژه ها منعی ندارد؛ حتی اگر واژگان موضوع های متفاوتی را در آن نوشته باشید. اگر از یک دفترچه کوچک جیبی استفاده کنید، کار راحت تر است و می توانید به راحتی آن را در مترو، اتوبوس و زمان هایی که بیکار هستید، مطالعه کنید.

این روزها اپلیکیشن های یادداشت گزینه خوبی برای نت برداری هستند. می توانید از برنامۀ Evernote که روی گوشی های هوشمند قابل نصب است، استفاده کنید. با این برنامه می توانید یادداشت هایتان را با نوشته، صدا و حتی تصویر ذخیره کنید تا برای یادآوری آن را مرور کنید.

 

گام دوم: خواندن تطبیقی (گذاشتن دو کتاب کنار هم)

این راهکار بهتر از استفاده از دیکشنری در حین خواندن جواب می دهد. نامش را خواندن تطبیقی می گذاریم که در آن کتاب زبان اصلی و کتاب ترجمه شده را همزمان با هم می خوانیم و مقایسه می کنیم. در این روش واژگان، نقل قول ها، جمله های برگزیده و هر نکته ای از کتاب که فکر می کنید به زبانتان کمک می کند را در دفترچه یادداشتتان بنویسید.

همچنین می توانید به جای در دست گرفتن دو کتاب همزمان، از کتاب های دوزبانه نیز استفاده کنید. اما نت برداری را فراموش نکنید.

 

گام سوم: کتاب های کمیک بخوانید

ترکیبی از متن و تصویر سبب می شود آسان تر زبانِ کتاب را متوجه شوید. علاوه بر این برخی کتاب های کمیک استریپ می توانند احساسات ما را با تنها با عبارتی زیبا برانگیزانند. خواندن کتاب های کمیک یک راه حل سرگرم کننده برای خواندن کتابی با درایت و شوخ طبعی است. ارزشش را دارد که با صرف زمانی اندک کتاب های کمیک استریپ را به زبان اصلی بخوانید.

 

گام چهارم: خواندن و همزمان، گوش دادن به کتاب صوتی

خواندن همراه با گوش دادن یکی از بهترین روش ها برای خواندن زبان است. همانند راهکار تطبیقی شما باید آمادۀ مدیریت دو کتاب همزمان باشید. در این روش با دو رسانۀ مختلف روبرو هستید. اما به شما توصیه می کنیم هیچ چیز بهتر از گوش دادن به یک گویندۀ زبانِ اصلی که متنش را از کتاب دنبال می کنید، نیست.

گوش دادن و خواندنِ همزمان تنها یک عادت است. زودتر از آنچه تصورش را می کنید، به آن عادت خواهید کرد. شاید در نگاه اول تمرکز روی گوش دادن و خواندنِ همزمان، کاری دشوار به نظر برسد؛ اما اگر تلاش کنید می بینید چندان هم سخت نیست.

گوش دادن همزمان با خواندن، تلفظ شما را نیز قوی می کند. مجبور نیستید با رمان شروع کنید. می توانید ابتدا با یک شعر امتحان کنید.

اگر از هزینه کتاب های صوتی نگرانید، وبسایت LibriVox منبعی رایگان برای گوش دادن به کتاب های صوتی از نویسنده های مختلف است. البته تنها نویسندگان کلاسیک؛ زیرا کپی رایت آثار آن ها آزاد است.

 

گام پنجم: از کتاب های آموزشگاهی کمک بگیرید

خواندن کتاب های جین آستین برایتان سخت است؟ چرا کتاب داستانی از جین آستین، که مختصِ زبان آموزان نوشته شده را امتحان نمی کنید؟

اکثر کتاب های مشهور دنیا نسخه ای تسهیل شده برای زبان آموزان دارند که در کنار مهارت های زبان، ادبیات خارجی شما را بهبود می بخشد. بهترین بخش این مورد این است که آن ها متناسب با سطح زبان آموز طبقه بندی شده اند و می توانید کتابی با سطح خودتان انتخاب کنید. و مزیت دیگر این کتاب ها ساختار آن ها متناسب با هدف زبان آموزی است. از این رو تمرین گرامر، درک مطلب و واژگان دارد. این کتاب ها همراه خود سی دی هم دارند که فایل صوتی کتاب در آن موجود است.

 

 منبع: fluentin3months
نظرات کابران باهوک ریویو